סיקור מקיף

מאדים יוצא מתקופת קרח

מדענים חשדו בשנים האחרונות, כי מאדים עובר מעין תהליך של התחממות גלובלית. מידע חדש העולה מנתונים ששיגרה החללית מארס אודיסי מצביע על האפשרות, כי מאדים יוצא מעידן קרח

התחממות מאדים
התחממות מאדים

החללית של נאס"א מארס אודיסי משקיפה על מאדים כבר כמעט שנת מאדים שלמה, והיא אתרה שינויים עונתיים כגון ההתקדמות והנסיגה של הקרח בקטבים. כמו כן היא אוספת מידע על מגמה אפשרית ארוכת טווח.

נדמה כי יש יותר מדי מים קפואים באזורי קווי רוחב נמוכים – הרחק מהקבים הצוננים – בהתאם לאקלים הנוכחי של מאדים. המצב אינו נמצא בשיווי משקל, אמר וויליאם פלדמן מהמעבדה הלאומית בלוס אלמוס.

"הסבר אחד עשוי להיות שמאדים יוצא עכשיו מתקופת קרח," אמר פלדמן. "בכמה אזורי קווי רוחב נמוכים הקרח כבר התכלה. באחרים התהליך איטי יותר וטרם הגיע לשיווי משקל. האזורים הללו הם כמו טלאים של שלג, שנותרים לעיתים באזורים מוגנים לאחר ירידת השלג האחרון לחורף."

מים קפואים מהווים עד כעשרה אחוז מהשכבה העליונה בעובי מטר של פני הקרקע בכמה אזורים קרובים לקו המשווה. ייתכן שמרבצי אבק מכסים ומבודדים את הקרח המתמהמה, אמר פלדמן.

פלדמן הוא המדען הראשי של מתקן על המארס אודיסאה, שמעריך את תכולת המים בצורה עקיפה ע"י מדידה של פליטות נויטרונים. הוא ומדענים אחרים מהאודיסאה תארו את ממצאיהם האחרונים היום בכנס הסתיו של האיחוד האמריקאי לגיאופיסיקה בסן פרנסיסקו.

"האודיסאה מעניקה לנו רמזים על תהליך של התחממות גלובלית במאדים," אמר ג'פרי פלאוט, מדען הפרויקט של המשימה במעבדת הינע הסילון של נאס"א.

לאזורי קווי רוחב גבוהים במאדים שכבות בעלות תכולת קרח משתנה בשכבת הקרקע העליונה בעובי חצי מטר, הסיקו חוקרים ממיפוי כמות המימן, שהתבססה על פליטות קרני גמא.

"למודל, שמתאים למידע יש שלוש שכבות קרוב לפני הקרקע," אמר וויליאם בוינטון מאוניברסיטת אריזונה בטקסון, ראש הצוות של מתקן ספקטרומטר קרני הגמא באודיסאה. "השכבה העליונה ביותר תהיה יבשה ונטולת קרח. השכבה הבאה תכיל קרח בנקבוביות בין גרגירי האדמה. מתחת לזאת תהיה שכבה מאוד עשירה בקר, 60 עד 100 אחוז קרח מים."

בוינטון את השכבה העשירה ביותר בקרח כמרבץ שלג או כפור מעורבבים עם מעט אבק מעידן בו האקלים היה צונן יותר מהיום. השכבה האמצעית עשויה להיות התוצאה של שינויים, שהביא עידן חמים יותר, בו קרח עד לעומק נעלם לתוך האטמוספירה. האבק, שנותר מאחור, התמוטט לשכבת אדמה בעלת מיעוט של נקבוביות בשביל הקרח החוזר.

יש צורך במחקר נוסף כדי לקבוע בוודאות מה מתרחש שם.

מכשירים אחרים על האודיסאה מספקים פיסות אחרות של הפאזל. תמונות ממערכת המצלמות שולבו כדי ליצור את המפה המפורטת ביותר של אזור הקוטב הדרומי של מאדים שנעשתה עד כה.

"כעת אנו יכולים לספור מכתשים במדויק בשכבות החומרים של אזורי הקוטב כדי לקבל מושג לגבי גילם," אמר פיל כריסטנסן מאוניברסיטת אריזונה, טמפה, אחראי ראשי על מערכת המצלמות.

מידע לגבי הטמפרטורות, שמתקבל ממצלמות האינפרא אדום של מערכת המצלמות, סיפק הפתעה בנוגע לאזורים כהים, שמנקדים שטחים בהירים של קרח עונתי של פחמן דו חמצני.

"האזורים הכהים הללו נראים כמו מקומות בהם אין קרח, אך מפות תרמיות של אינפרא אדום מראות, כי אפילו באזורים הכהים הטמפרטורות כה נמוכות, שחייב להיות בהם קרח פחמן דו חמצני." אמר כריסטנסן. "אפשרות אחת היא שהקרח באזורים הללו כה זך, עד שאנו רואים את המתרחש מתחת לקרח."

לכתבה ב-space.com

תגובה אחת

  1. צריך להכות חזק

    כמה פצצות מימן בקטבים והכל יהיה מלא מים 🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן