סיקור מקיף

האם מאדים יבש בגלל רוח השמש?

לרוח השמשית יש השפעה הרבה יותר גדולה על מאדים, ממה שחשבו קודם לכן, זאת עפ'י תוצאות ראשונות מהמכשיר ASPERA-3 שנמצא על החללית 'מארס אקספרס'

מאת: ניצן אכסף, חלון לפיסיקה

השפעת הרוח הסולארית על מאדים
השפעת הרוח הסולארית על מאדים

לרוח השמשית יש השפעה הרבה יותר גדולה על מאדים, ממה שחשבו קודם לכן, זאת עפ'י תוצאות ראשונות מהמכשיר ASPERA-3 שנמצא על החללית 'מארס אקספרס' (Mars Express). חוקרים מצאו שרוח שימשית – פלאסמה על קולית של חלקיקים טעונים שזורמים מהשמש – יכולה לחדור עמוק לתוך האטמוספרה של מאדים. תוצאה אחת של תופעה זו יכולה להיות, שמים ומולקולות נדיפות אחרות יכלו 'לברוח' מתוך כוכב הלכת.

תיאוריות רבות הועלו על מנת להסביר כיצד מאדים השתנה מכוכב לכת חם ורטוב לכוכב לכת קר ויבש. לאחרונה הוערך, שכמות מים ,ששווה לאוקיינוס שמשתרע על פני כל מאדים ובעומק של 14 עד 34 מטרים, 'ברחה' ממאדים ב-3.5 מיליארד השנים האחרונות. שלא כמו לכדה'א, למאדים אין מגן מגנטי שיכול לשמור עליו מפני הרוח השמשית, כך שלחלקיקים מהשמש יכולים להיות תפקיד מכריע בעיצוב האטמוספרה של מאדים.

החוקרים מדדו את הרוח השימשית שזורמת לכיוון מאדים, ואת הרוח הפלנטארית (planetary wind) שזורמת ממאדים הלאה. הרוח הפלנטארית מכילה חומרים נדיפים אשר מקבלים אנרגיה, מיוננים ומואצים ע'י הרוח השימשית תוך כדי כך שהם חודרים לאטמוספרה של מאדים. הם מצאו שהרוח השימשית יכולה לחדור לעומק של 270 ק'מ מפני השטח של מאדים. יתרה מזאת, הם מצאו שלחלקיקים טעונים חיובית של מימן וחמצן, שזורמים ממאדים הלאה, יש מתח חשמלי של כמה קילו וולטים בגבהים נמוכים, דבר שמראה שיש להם מספיק אנרגיה 'לברוח' מהכוכב. לדעת החוקרים, השילוב של יוני המימן והחמצן שבורחים ממאדים, יכול להיות להעיד על ההתייבשות האיטית של מאדים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן