האם איגלו הוא הפתרון לבעיית המגורים על מאדים?

צוות חוקרים של נאס"א מציע פתרון לבעיית המגורים על מאדים עימה יתמודדו האסטרונאוטים של העתיד – איגלו. ההצעה מבקשת להשתמש בקרח מים שנמצא מתחת לפני הקרקע המאדימית על מנת לכסות מבנה מתנפח שבו יגורו האסטרונאוטים, ובכך להגן עליהם מפני הקרינה העזה במאדים.

המחשת אמן של הקונספט המוצע Mars Ice Home למבנה מגורים מאויש על מאדים. מקור: NASA/Clouds AO/SEArch.
המחשת אמן של הקונספט המוצע Mars Ice Home למבנה מגורים מאויש על מאדים. מקור: NASA/Clouds AO/SEArch.

אם וכאשר ינחתו בעתיד אסטרונאוטים על פני מאדים, אחת מבעיותיהם הרבות תהייה מציאת מחסה מפני הקרינה העזה והמסוכנת שמצליחה לחדור את האטמוספירה הדלילה של כוכב הלכת האדום.

את הבעיה ניתן לפתור במספר שיטות, כגון מגורים תת-קרקעיים. אולם פיתרון זה דורש ציוד כבד על מנת לחפור מתחת לפני הקרקע, דבר שידרוש השקעה כספית עצומה לשיגור הציוד מכדור הארץ והנחתתו על מאדים.

אך מה אם אפשר יהיה להשתמש במשאבים שכבר נמצאים על מאדים ובכך לחסוך במשקל ותקציב? צוות חוקרים שהתכנס במרכז המחקר לנגלי של נאס"א מציע פתרון יעיל וזול יותר – שימוש בקרח שכבר נמצא על מאדים.

כפור העשוי קרח מים שנצפה על ידי הנחתת ויקינג 2 באזור אוטופיה פלטיניה בשנת 1979. באותו אזור נחשף לאחרונה כי קיים קרח תת-קרקעי בכמות השווה לכל המים בימת סופריור בארצות הברית. צילום: נאס"א.
כפור, העשוי קרח מים, שנצפה על ידי הנחתת ויקינג 2 באזור אוטופיה פלטיניה בשנת 1979. באותו אזור נחשף לאחרונה כי קיים קרח תת-קרקעי בכמות השווה לכל המים בימת סופיריור בארצות הברית. צילום: נאס"א.

מים יכולים לשמש כמגן טוב מפני קרינה קוסמית, ולפי ההערכות יש במספר מקומות על פני מאדים קרח מים מתחת לפני הקרקע. רק לפני כחודשיים מחקר של נאס"א, שעשה שימוש בלוויינים של הסוכנות המקיפים את מאדים, מצא כי באזור אוטופיה פלטיניה במאדים יש מים, בצורת קרח תת-קרקעי, בכמות המשתווה לכמות המים בימת סופיריור בארצות הברית. שכבת הקרח נמצאת מתחת לשכבת קרקע של 1-10 מטר בלבד, וכך לא עוברת סובלימציה באטמוספירה הדלילה של מאדים.

לפי ההצעה, המכונה Mars Ice Home, בית המגורים שבו ישהו האסטרונאוטים יהיה מבנה טורוסי (טבעתי) ומתנפח, שבשכבתו החיצונית יהיו כיסים שקופים שאותם ניתן למלא בקרח.

שכבת הקרח תהייה עבה יותר במעלה המבנה היכן שהקרינה תגיע במלא עוצמתה, בעוד באזור דפנות המבנה השכבה תהייה צרה, ותאפשר לאור מבחוץ לחדור פנימה. "כל החומרים שבחרנו הינם שקופים, כך שכמות מסויימת של אור יום תוכל לחדור פנימה ולתת תחושה שאתה בבית ולא במערה", אמר קווין קמפטון, חבר בצוות שניסח את ההצעה.

חתך של המבנה. תרשים הממחיש את עובי שכבת הקרח המשתנה לפי עוצמת הקרינה הפוגעת במבנה. מרבית הקרח ימוקם מעל המבנה, היכן שעוצמת הקרינה תהייה החזקה ביותר, בעוד באזור החלונות של המבנה שכבת הקרח תהייה דקה מספיק על מנת שאור יום יוכל לחדור למבנה ולאפשר לאסטרונאוטים להנות מהנוף המאדימי. מקור: NASA/Clouds AO/SEArch. להגדלה.
חתך של המבנה. תרשים הממחיש את עובי שכבת הקרח המשתנה לפי עוצמת הקרינה הפוגעת במבנה. רוב הקרח ימוקם מעל המבנה, היכן שעוצמת הקרינה תהייה החזקה ביותר, בעוד באזור החלונות של המבנה שכבת הקרח תהייה דקה מספיק על מנת שאור יום יוכל לחדור למבנה ולאפשר לאסטרונאוטים ליהנות מהנוף המאדימי. מקור: NASA/Clouds AO/SEArch. להגדלה.

לפי נאס"א, המבנה המוצע יהיה קל וניתן להעברה ופריסה באמצעים רובוטיים פשוטים, והוא יתמלא במים לפני הגעת האסטרונאוטים למאדים. לשיטה זו יתרון נוסף, שכן ניתן יהיה להשתמש במים שיאוחסנו ברכב כדי ליצור דלק רקטי, שיוכל לשמש עבור השיגור בחזרה ממאדים לכדור הארץ.

כדי לשמור על טמפרטורה נעימה של 22 מעלות בתוך המבנה, שכבת הקרח שמכסה אותו תופרד ממנו באמצעות שכבת גז של פחמן דו-חמצני, שאותו ניתן להשיג מהאטמוספירה של מאדים. המבנה יוכל להכיל עד ארבעה אסטרונאוטים, ויכלול אזורי מגורים, עבודה ולוגיסטיקה. הוא יוכל גם להתחבר למבנים אחרים שישמשו את האסטרונאוטים במשימתם על מאדים.

המחשת אמן של הקונספט המוצע Mars Ice Home למבנה מגורים מאויש על מאדים. מקור: נאס"א.
המחשת אמן של הקונספט המוצע Mars Ice Home למבנה מגורים מאויש על מאדים. מקור: נאס"א.

ההצעה נוסחה במסגרת כנס של מרכז המחקר לנגלי של נאס"א שבו התאספו חוקרים מנאס"א ומעצבים וארכיטקטים מהאקדמיה ומהתעשייה הפרטית, כדי לנסח רעיונות יצירתיים לבניית מגורים על מאדים. "אחרי יום שהוקדש לזיהוי הצרכים, היעדים והמגבלות, הערכנו במהרה המון רעיונות מטורפים מחוץ לקופסה והגענו בסוף לעיצוב הנוכחי של Mars Ice Home", אמר קווין ויפבטס, מהנדס ממרכז המחקר לנגלי שהנחה את הכנס.

זו אינה ההצעה הראשונה שמבקשת להשתמש בקרח שעל מאדים כדי למגן מגורי אסטרונאוטים עליו. ב-2015 קונספט בשם Mars Ice House הציע להשתמש בהדפסה תלת-ממדית של קרח כדי לכסות מבנה מאויש על מאדים. הקונספט זכה במקום הראשון בתחרות של נאס"א לעיצוב רעיונות לשימוש בהדפסה תלת-ממדית לבניית מבנים מאוישים על כוכב הלכת.

תרשים הממחיש את עובי שכבת הקרח המשתנה לפי עוצמת הקרינה הפוגעת במבנה. רוב הקרח ימוקם מעל המבנה, היכן שעוצמת הקרינה תהייה החזקה ביותר, בעוד באזור החלונות של המבנה שכבת הקרח תהייה דקה מספיק על מנת שאור יום יוכל לחדור למבנה ולאפשר לאסטרונאוטים להנות מהנוף המאדימי. מקור: NASA/Clouds AO/SEArch.
תרשים הממחיש את עובי שכבת הקרח המשתנה לפי עוצמת הקרינה הפוגעת במבנה. רוב הקרח ימוקם מעל המבנה, היכן שעוצמת הקרינה תהייה החזקה ביותר, בעוד באזור החלונות של המבנה שכבת הקרח תהייה דקה מספיק על מנת שאור יום יוכל לחדור למבנה ולאפשר לאסטרונאוטים להנות מהנוף המאדימי. מקור: NASA/Clouds AO/SEArch.

לידיעה באתר נאס"א

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן