סיקור מקיף

שתי מדעניות ישראליות צעירות וסטודנטית לרפואה זוכות במלגות אונסק”ו – לוריאל “למען נשים במדע” – ישראל 2011

הזוכות הן ד”ר נעמה גבע-זטורסקי ממכון ויצמן, ד”ר עדי שטרן מאוניברסיטת ת”א , ורייזי גרודה-זוסמן תלמידת רפואה בבן גוריון וביולוגיה באוניברסיטה העברית

מימין: ד"ר נעמה גבע-זטורסקי, רייזי גרודה-זוסמן, מנכ"ל לוריאל ישראל נאוה רביד, פרופ' רות ארנון, וד"ר עדי שטרן
מימין: ד"ר נעמה גבע-זטורסקי, רייזי גרודה-זוסמן, מנכ"ל לוריאל ישראל נאוה רביד, פרופ' רות ארנון, וד"ר עדי שטרן

אמש (יום ב’, 25.7.2011) נערך הטקס השנתי להענקת פרסי אונסק”ו – לוריאל “למען נשים במדע” – ישראל 2011, במעמד כלת פרס ישראל פרופ’ רות ארנון, חברת הכנסת ויו”ר שדולת הבריאות בכנסת ד”ר רחל אדטו ומכובדים רבים נוספים – ביניהם פרופ’ חגית ירון מסר – נשיאת האוניברסיטה הפתוחה, פרופ’ צבי ערד – נשיא המכללה האקדמית נתניה, רו”ח יגאל ברייטמן – יו”ר ומנהל עסקים ראשי של Deloitte ברייטמן אלמגור, ואשתו קלוד ברייטמן (זוכת אות הלגיון הצרפתי); איש העסקים ובעלי גיתם BBDO מוישיק תאומים; אשת העסקים ובעלי גיתם BBDO ד”ר יעל אלמוג ואחרים.

הוועד הישראלי לאונסק”ו ולוריאל ישראל משתפים פעולה מזה שנים לצורך קידום מדעניות צעירות בישראל, בהמשך לשיתוף פעולה עולמי נרחב בין לוריאל העולמית ואונסק”ו “למען נשים במדע” – L’ORÉAL-UNESCO For Women In Science. שותפות זו, שנוצרה בשנת 1998, נועדה להכיר בתרומתן של מדעניות בולטות לקדמה המדעית ולעודד את שיתופן של נשים במחקר המדעי.

כלות הפרס לשנת 2011 הן:
• ד”ר נעמה גבע- זטורסקי ממכון ויצמן, על מחקרה בתחום חקר הסרטן ועל תפקודם של החיידקים הטובים בגוף.
• ד”ר עדי שטרן מאוניברסיטת ת”א, על מחקרה בתחום “וירולוגיה חישובית” – חקר וירוסים בעזרת מחשבים. מחקרה עוסק ב”קפיצה” של וירוסים מבעלי חיים לבני אדם.
• פרס מיוחד מוענק לסטודנטית רייזי גרודה-זוסמן מהאוניברסיטה העברית, על מחקרה העוסק בהבנת תפקוד תאי ההרג הטבעיים במחלות חסר חיסוניות על רקע גנטי.

המדעניות זוכות בפרס כספי בסך 50,000 ש”ח כל אחת, וכן תהיינה המועמדות הישראליות לפרס אונסקו-לוריאל “למען נשים במדע” העולמי 2011. מענק מיוחד בסך 30,000 ש”ח מוענק לסטודנטית רייזי גרודה-זוסמן.

חבר השופטות הישראלי שבחר את המועמדות הישראליות לתמיכה במחקר ולהכרה בינלאומית, מורכב ממדעניות ישראליות בכירות ובעלות שם עולמי: יו”ר חבר השופטים היא פרופ’ רות ארנון כלת פרס ישראל, מכון ויצמן. חבר השופטות מורכב מפרופ’ עדה יונת, כלת פרס “נובל” ופרס ישראל, מכון ויצמן; פרופ’ רבקה כרמי, נשיאת אוניברסיטת בן גוריון; פרופ’ חגית ירון-מסר, נשיאת האוניברסיטה הפתוחה ופרופ’ אפרת לוי-להד, ראש המחלקה לרפואה גנטית במרכז הרפואי שערי צדק.

יצוין כי בשנת 2008, עוד בטרם זכתה בפרס “נובל”, הפכה פרופ’ עדה יונת להיות הישראלית הראשונה הזוכה בפרס לוריאל-אונסקו “למען נשים במדע”.

שר המדע והטכנולוגיה, פרופ’ דניאל הרשקוביץ’, שלח את ברכתו וציין: “הלב מתמלא גאווה נוכח שלוש החוליות החדשות בשרשרת המפוארת של נשים ישראליות במדע אשר מתגבשת לנגד עינינו בשנים האחרונות. שלוש הזוכות בפרס היוקרתי מתווספות לרשימה מכובדת מאד של מדעניות דגולות ומעמידה את ישראל גם בתחום זה כפורצת דרך ומובילה בעולם”.

חברת הכנסת ד”ר רחל אדטו, יו”ר שדולת הבריאות, אמרה בטקס: “אני מגיעה מהצעדה של רופאים, הצועדים בדרכם לירושלים להגיע לראש הממשלה. יש הקבלה בין מערכת הבריאות שהיא מערכת מפוארת אבל המדינה לא התייחסה אליה, לבין התחום המדעי בישראל, שגם הוא אף פעם לא עמד בראש סדר העדיפויות הלאומי. אני מאמינה כל חיי בכוחן של הנשים, ויודעת שהשילוב בין נשים למדע הוא שילוב מנצח”.

פרופ’ רות ארנון, יו”ר חבר השופטות, אמרה בטקס: “אנו חבר השופטות, יחד עם אונסקו ולוריאל, בחרנו להעניק פרסים למדעניות דווקא בשלב בו הן מסיימות את הדוקטורט ויוצאות לפוסט דוקטורט. כיום יש הסכמה עולמית שזהו השלב המכריע, שאותו קשה לנשים לעבור – היציאה לפוסט דוקטורט במעבדה מעולה בעולם. חשבנו שעל ידי עידוד הנשים להתגבר על המחסום ולצאת לפוסט דוקטורט, נוכל לסייע להן להתקדם ולהתפתח”.

נאוה רביד, מנכ”ל לוריאל ישראל, אמרה בטקס: “כדי להגיע למדעניות בסדר גודל כדוגמת הזוכות שלנו, יש לסייע ליותר נשים להתנתק מתפקידי המגדר המסורתיים ולקדם נערות לבחירה במדע וטכנולוגיה. אוניברסיטאות בעולם מקימות ארגונים של נשים למען מדע, המסייעים להקים בין השאר קואליציות לאומיות המגנות על זכויות של נשים מדעניות, מאחר שקריירה ארוכת טווח במקצועות אלו אינה מובנת מאליה”.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן