סיקור מקיף

LDS הישראלית חושפת מערכת לייזר חדשה לאבטחת תעופה המאפשרת גילוי וזיהוי של מגוון חומרי נפץ נוזליים ושל שרידי סמים במהירות שיא

עם שילובו של סורק הלייזר במערך הבידוק הביטחוני, תתאפשר העלתם של מגוון מוצרים הנרכשים בחנויות הדיוטי פרי – גם אם הינם מעל 100 מילי ליטר. סורק הלייזר יגלה ויזהה במהירות גם שרידים של סמים שונים ואבקות חשודות

סורק לייזר חדש שישמש לאבטחת תעופה ולביקורת מעברי גבול מתוצרת חברת Laser Detect Systems הישראלית
סורק לייזר חדש שישמש לאבטחת תעופה ולביקורת מעברי גבול מתוצרת חברת Laser Detect Systems הישראלית

חברת האלקטרו-אופטיקה הישראלית Laser Detect Systems (2010) Ltd העוסקת בפיתוח ובייצור מערכות לגילוי חומרים באמצעות לייזר, חושפת פיתוח של סורק לייזר חדש שישמש לאבטחת תעופה ולביקורת מעברי גבול. הסורק מדגם LDS 5500 Dיאפשר את העלתם לתא הנוסעים של בקבוקי שתייה, אלכוהול ומארזי קרמים שונים גם אם הינם בנפח של מעל 100 מילי ליטר. המערכת תתריע בתוך שניות בודדות על הימצאות חומרי נפץ תקניים ומאולתרים גם אם נמהלו עם חומרים נוספים במטרה להקשות על גילויים. סורק הלייזר יתריע גם על הימצאותן של אבקות מסוכנות ושרידי סמים שונים.

הסורק הינו בעל מהירות, רגישות ואמינות גילוי מהגבוהות הקיימות בשוק המערכות לגילוי חומרי נפץ נוזליים באבטחת התעופה. בתהליך סריקה מהיר של שלוש עד חמש שניות בלבד, מתקבל חיווי על גבי צג המערכת אם המוצרים הנבדקים רשאים לעלות למטוס או לא. במקרה של חשד להמצאות שרידי חומר נפץ או שרידי סם, המערכת מציגה על גבי צג מגע צבעוני, חיווי אזהרה אדום המתריע על המצאות חומר מסוכן ותא הסריקה ננעל באופן אוטומטי. בנוסף, מוצגת על פי הצורך תצוגה גרפית הכוללת אנאליזה כימית תוך ציון רשימת מרכיבי החומרים שנמצאו כחשודים.

גורמי ביטחון מגלים עניין רב בפיתוח הישראלי החדש והמערכת תיחשף בקרוב לקהל הרחב ותוצג לראשונה בפעולה בפני מומחי טרור ומשתמשים מכל העולם במסגרת הכנס והתערוכה הבינלאומית ללוחמה בטרור ( Counter Terror Expo2012 ) שתתקיים בין התאריכים-25 ו 26 לחודש אפריל בלונדון.

המערכת פותחה במהלך השנתיים האחרונות בלויי ובסיוע של גורמי שירותי הביטחון בישראל ובהתאם לתפיסת ההפעלה ולדרישות האבטחה הישראליות. המערכת עברה בהצלחה סידרת מבדקים וניסויים שבוצעו ע”י מעבדות מומחים חיצוניים מול מגוון רחב של חומרי נפץ, חלקם חומרי נפץ ייחודיים שטרם התאפשר גילויים באמצעים ובטכנולוגיות בידוק אחרות. החברה פועלת בימים אלה לקבלת אישורים בהתאמה גם לתקינה האירופאית והאמריקאית.

נשיא חברת LDS אלי ונציה: “אנו גאים לחשוף טכנולוגיה ישראלית שתשמש את אבטחת התעופה הבינלאומית. למיטב ידיעתנו, זו אחת ממערכות הבידוק בעלות הביצועים הטובים ביותר הקיימים כיום בשוק. יישום תפיסת ההפעלה הישראלית בשילוב הטכנולוגיה שפיתחנו לגילוי ולזיהוי מגוון רחב של חומרי נפץ במהירות שיא, ובאמינות גבוהה, יאפשרו לנו ללא ספק להיות שחקן מרכזי בתחום ובין החברות המובילות בעולם כולו את תחום טכנולוגיות הבידוק ”

מאז ניסיון פיגוע הטרור בלונדון בחודש אוגוסט 2006 בו ניסתה חוליית טרור איסלמית לפוצץ מטוס בעודו באוויר באמצעות חומרי נפץ נוזליים שהועלו לתא הנוסעים, מיושמת תקנה במרבית שדות התעופה בעולם ובעיקר באירופה ובארה”ב, שאינה מאפשרת לנוסעים לשאת בכבודת היד מארזים המכילים נוזלים או קרמים בכמות של מעל ל 100 מיליליטר לכל מארז.

האיסור גורם כבר מזה שנים להפסדי עתק לחנויות הדיוטי פריי בעיקר בטיסות מעבר ולכעסם של נוסעים רבים שנאלצים לעמוד בתורי בידוק ארוכים ו”להיפרד” מבקבוקי השתייה, מבקבוקי האלכוהול ומבשמים יקרי ערך שנרכשו בשדה התעופה ומושלכים לפח, במקרים קיצוניים גם הורים שלא הורשו להעלות לטיסה בקבוקי חלב לתינוקות.

חלק ממדינות אירופה כבר הודיעו לאחרונה כי החל מחודש אפריל 2013 בכוונתם לבטל את התקנה ובמקביל בכוונתם להצטייד בכמויות גדולות של מערכות בידוק אלקטרוניות שיאפשרו העלאת בקבוקי שתייה ונוזלים נוספים לתא הנוסעים ולבטן המטוס באופן בטוח.

“מעבר לאינטרס הביטחוני קיים כאמור אינטרס מסחרי מובהק של חנויות הדיוטי פרי המפסידות מידי יום מכירות של מיליוני דולרים. היקף השוק העולמי של מערכות סריקה איכותיות בדגש על אבטחת תעופה ומעברי גבול הינו בעל פוטנציאל עצום של מאות רבות של מיליוני דולרים ואנו מקווים להיות חלק משמעותי משוק זה” הוסיף נשיא החברה אלי ונציה

פיתוחי החברה הישראלית מוגנים בפטנטים ומבוססים על טכנולוגיה הכוללת מספר שיטות ואנאליזות לניתוח ספקטרום האור החוזר של קרן לייזר הנקראת בשם:Laser Gated Raman Spectroscopy קרן לייזר באורכי גל שונים סורקת את המוצר הנבדק, המולקולות או הגבישים שבהם פוגעת הקרן מגיבים לקרן הלייזר, פולטים ומפזרים אור באופן שונה ובאורכי גל הייחודיים ספציפית למרכיבי החומר הנסרק ובכך מהווים את ‘תעודת הזהות’ שלו. גלי אור הנפלטים מהחומר הנבדק או משרידיו על גבי המארזים נאספים אופטית ומרוכזים ע”י סיב אופטי לגלאי ספקטרום אור רגיש ומפוענחים ע”י מחשב המערכת באמצעות שיטות שונות ואלגוריתמים לניתוח ספקטרום הלייזר החוזר וסינון “רעשי” הרקע. באמצעות שיטות פענוח ייחודיות אלה ניתן לאבחן במדויק את סוג חומר הנפץ או הסם גם אם הוא נמהל כאמור בחומרים נוספים שונים על מנת לטשטשם.

בכנס ותערוכת לוחמה בטרור Counter Terror Expo 2012 תציג חברת LDS הישראלית גם את פיתוח הדור החדש של מערכת לייזר לגילוי מרחוק של מטעני צד, חומרי נפץ וחומרי אב”כ שונים באמצעות ספקטרוסקופיית לייזר. בביתן החברה תוצג גם מערכת ה- MAGSHOE של חברת IDO SECURITY הישראלית המבוססת על טכנולוגיות מגנומטר ומאפשרת גילוי מהיר של חפצי מתכת חשודים בגובה של עד 18 אינטש מהקרקע. מערכת MAGSHOE כבר נמצאת בשימוש מבצעי שוטף בנתב”ג, ובנמלי תעופה נוספים ברחבי העולם.

אתר החברה

וידאו המסביר את הפיתוח

6 תגובות

 1. 1. שקוף למחצה עדיין מאפשר גילוי.
  2. אכן מדובר כעת על בקבוק יחיד בכל פעם.
  3. אכן מזהים מולקולות אך לא כאלה שהתנדפו.
  4. יש חדירה למיכל/בקבוק השקוף או השקוף למחצה.
  5. גם בקבוקי פלסטיק חצי שקופים מאפשרים בדיקה.

 2. מערכת מתיימרת לזהות שרידי חומרים הנודפים מהמיכל. לא לחדור לתוך המיכל.

 3. יאיר, להבנתי מזהים רק מולקולות שהתנדפו גם אם ריכוזן באויר שמסביב לחפץ נמוך מאד.

 4. לא שמתי לב לתמונה, כנראה מיכל מיכל…. אשמח עדיין לתשובה בקשר לשאלה הראשונה, איך קרן ליזר שהיא קרן אור מסוגלת לבדוק מיכלים שאינם שקופים?

 5. לא הבנתי, אם השפופרת או המיכל המכילים את החומר אינם שקופים אלא עשויים מחומר אטום (מתכת או פלסטיק) איך קרן הליזר מסוגלת לחדור פנימה?

  כמו כן האם יש צורך לבדוק כל מיכל בנפרד? או שהמערכת סורקת את כל תכולת המזוודה ללא פתיחתה כפי שנהוג כיום במכונות השיקוף?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן