סיקור מקיף

מסכי LCD – לא רק הטלוויזיה של המילניום השלישי

אנשים רבים מכירים את המושג 'מסכי LCD' כטלוויזיה באיכות גבוהה. במאמר זה נביא בפניכם לא רק את אותם מסכי טלוויזיה ברמה הגבוהה ביותר אלא ניקח אתכם אחורה בזמן אל אותם מוצרים שהיו בבתים עוד הרבה לפני המצאת הטלוויזיות המשוכללות, המחשבים הניידים והמסכים המשוכללים. אותם שנים בהם ה- LCD שירת אותנו גם בשעוני יד דיגיטליים, משחקי גיים בוי, מילוני כיס, מחשבונים ועוד 

צילום מסך של אחד ממכשירי הגיימבוי הראשונים. היה מבוסס מסך LCD.
צילום מסך של אחד ממכשירי הגיימבוי הראשונים. היה מבוסס מסך LCD.

אנשים רבים מכירים את המושג 'מסכי LCD' כטלוויזיה באיכות גבוהה. במאמר זה נביא בפניכם לא רק את אותם מסכי טלוויזיה ברמה הגבוהה ביותר אלא ניקח אתכם אחורה בזמן אל אותם מוצרים שהיו בבתים עוד הרבה לפני המצאת הטלוויזיות המשוכללות, המחשבים הניידים והמסכים המשוכללים. אותם שנים בהם ה- LCD שירת אותנו גם בשעוני יד דיגיטליים, משחקי גיים בוי, מילוני כיס, מחשבונים ועוד.

ההיסטוריה מתחילה כאן

הכל התחיל בפיתוח ספרות בתצוגה מונו- כרומטית. פיתוח בו השתמשו בעיקר בשעוני יד דיגיטליים וכן במחשבוני כיס אותם רובינו מכירים מימי בית הספר ובהם השתמשנו פעמים רבות גם למטרת חישובים במקום העבודה וחישובים שונים הקשורים אל חשבונות הבית. בשיטה טכנולוגית זו האור עבר דרך גבישים מסוימים ובהתאם למתח שהושם על הגביש הוא שינה את מישור הקיטוב. שיטת טכנולוגיה זו הומצאה על ידי החברה היפנית המוכרת לרובינו 'שארפ' שעד היום מחזיקה בפטנט. חברה זו הציגה כבר בשנת 1973 שעון יד דיגיטלי ואת המחשבון הראשון עם מסך ה- LCD.

מהו LCD ?

רוב האנשים אינם יודעים שהמושג LCD אינו בא לתאר מסך של טלוויזיה שטוחה אלא שהוא מהווה את ראשי התיבות (בשפה האנגלית) של 'תצוגת גביש נוזלי'. כאן הכוונה היא אל טכנולוגיה מיוחדת שהתפתחה לאורך השנים, טכנולוגיה שעיקרה שימוש במספר מקטעים לבניית צגים דקים, כאשר כל מקטע בדרך מייצג סדרה שונה של יחידת מידע גרפית (פיקסלים שבאים לידי ביטוי בצבעים שונים). עד השלב של המצאה זו אנשים נאלצו להתמודד עם מסכים גדולים ועבותים, כמו למשל מקלטי הטלוויזיה הישנים אותם ניתן לראות פעמים רבות בסרטים, בחנויות ענתיקה ופעמים גם אצל בני משפחה מבוגרים. היתרונות העיקריים של ה- LCD באים לידי ביטוי במשקל הנמוך של המסכים, בעובי הדק, ברוחב המסך ובקלות ההתקנה של מסכים אלו. נכון לשנת 2015 רוב המסכים הם מסכי LCD (בעיקר אלו שמשמשים אותנו בבית), אם הכוונה היא אל טלוויזיות וצגי מחשב.

 

מוצרי ה- LCD של פעם

אנשים רבים זוכרים או שמעו על קונסולת המשחקים הניידת שנקראה 'GAME BOY' שייצרה עוד חברה יפנית מוכרת, חברת 'נינטנדו'. משחק זה הצליח מסחרית ובגדול והיה ידוע כאחד המשחקים המוכרים והנמכרים ביותר בעולם בכל הזמנים (עד היום נמכרו יותר ממאתיים מיליון מכשירים של משחק ה- 'גיים בוי)'. משחק זה החל את דרכו באפריל של שנת 1989 והמסך שלו היה מסוג LCD בצבעים של שחור וירוק. המשחק היה רפלקטיבי והמשחק הראשון שזכור בו היה 'טטריס'. בשנת 1996 חברת נינטנדו כבר הציגה את מכשיר הכיס של נינטנדו שמסך ה- LCD שלו הציג צבעים של שחור ולבן. ב- 1998 נינטנדו הציגה מסך בעל אפשרויות רבות יותר בכל הקשור אל גווני צבע.

לסיכום, ל- LCD יש היסטוריה מפוארת שמתחילה במחשבוני כיס, שעוני יד דיגיטליים וקונסולות משחקים ומדי שנה חברות שמשתמשות בטכניקה זו מצליחות להפתיע אותנו עם עוד ועוד חידושים.

 

* כתבה זו היא תוכן שיווקי מטעם המפרסמים ועל אחריותם.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook
לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן