סיקור מקיף

הטכנולוגיות האחרונות בייצור רקטות

סוג של טיל, שנראה כמו עצם גלילי ומסוגל לטוס באמצעות מנוע רקטי. יחד עם זאת, בניגוד לטיל רגיל אין לרקטה מערכת הנחיה

מבנה הרקטה. מתוך ויקיפדיה
מבנה הרקטה. מתוך ויקיפדיה

ארטילריה רקטית היא חלק בלתי נפרד ממערך הלחימה הקיים כבר עשרות שנים בכל רחבי העולם. המונח רקטות מציין סוג של טיל, שנראה כמו עצם גלילי ומסוגל לטוס באמצעות מנוע רקטי. יחד עם זאת, בניגוד לטיל רגיל אין לרקטה מערכת הנחיה. עובדה זו הופכת את הרקטה לכלי נשק המיועד בעיקר לטווחים קצרים של 250 מטר עד 25 ק"מ לכל היותר. מצד שני, טכנולוגיות אחרונות בייצור כלי נשק מן הסוג הזה מבטיחות ביצועים הרבה יותר מרשימים כבר בטווח הקרוב.

המאפיין המשותף לכל הטכנולוגיות האחרונות בייצור נשק ארטילרי הוא התמקדות במשגר ובמנוע. בעוד בעבר רקטה הייתה זוכה לשדרוגים ולביצועים על בסיס חומרי גלם או בעירה, הרי שכיום נהוג להניח שהבסיס והפלטפורמה חשובים לא פחות מהטיל עצמו. רקטה נעה במסלול בליסטי וכוח הדחף פועל עליה במשך זמן מסוים גם לאחר השיגור. הסיבה לכך היא פעולת המנוע הרקטי והאופן בו משפיע המנוע על התנועה הממושכת. מאפיין זה עוזר בין היתר להבחין בין רקטה לבין פגז או כל קליע אחר.

רקטה בשימוש צבאי או אזרחי

בניגוד למה שנהוג לחשוב, לא כל הפיתוחים או הטכנולוגיות המאפשרות ייצור נשק נועדו לצורך שימוש צבאי. גם בתחום האזרחי משתמשים בטכנולוגיות אלו על מנת לשפר את הביצועים וללמוד פרטים נוספים על תחום הבליסטיקה. רקטה משוגרת לרוב מתוך משגר קרקעי או מטוס ומוכוונת מטרה קרקעית אחרת. בטכנולוגיה האחרונה ניתן לצרף אל הרקטה מנגנון ניווט, הגורם לכך שהמסלול לא ייקבע רק לפי זווית ההגבהה והצידוד של קנה המשגר או עוצמת המנוע. דווקא השילוב בין המשגר, המנוע, הניווט והרקטה עצמה הוא זה שמבטיח השגת תוצאות אופטימאליות.
טכנולוגיה נוספת ולא פחות מרשימה הנפוצה בייצור נשק ארטילרי מדגישה את ההיבט החסכוני. במקום לבזבז הון תועפות על שימוש במתכות או ברזלים שאינם מתכלים, הטכנולוגיה החדשה בוחנת אלטרנטיבות לא פחות יעילות. חומרי הגלם המשמשים לבניית רקטה אמורים להתאים לנתונים אותם אפשר לאסוף היום בקלות: מהירות וכיוון רוח, לחץ אטמוספירי, טמפרטורה ולחות. בעבר הנתונים הללו היו בגדר השערה בלבד, אך כיום הם עוזרים להתוות את הדרך ולסמן מטרות בצורה ברורה ונוחה.

העתיד של הרקטה כבר כאן
מומחים בתחום הבליסטיקה טוענים כי בעתיד הקרוב נוכל לבטל את ההבחנה בין כלי נשק ארטילריים לבין טילים. בסופו של דבר, רקטה היא כלי נשק יחסית מיושן התלוי בטכנולוגיות החדשות על מנת לשרוד ולהישאר רלוונטי. ללא הטכנולוגיות הללו יהיה קל מאוד למצוא פתרון או אמצעי הגנה עבור הרקטה. היתרון היחיד של הרקטה היה ונשאר זמינות חומרים ויחס גבוה של עלות מול תועלת. עם זאת, החיסרון צפוי לבוא לידי ביטוי באנכרוניסטיות אשר תמנע ממפעילי הרקטות את השגת המטרות כפי שבוצעה בעבר.

 

*כתבה זו היא תוכן שיווקי מטעם המפרסמים ועל אחריותם.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

סגור לתגובות.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן