סיקור מקיף

שודר הסרט מהדקות האחרונות של קולומביה: הצוות לא הרגיש שמשהו לא בסדר

קלטת הווידאו המציגה את רגעיהם האחרונים של האסטרונאוטים הותרה לשידור; 4 חברי הצוות המצולמים בה מתרגשים מהכניסה לאטמוספירה; ראש נאס"א: "זה מרגש, כי אתה יודע עכשיו מה קרה והם לא"

  
צילום מתוך הקלטת. "החרטום נהיה בצבע צהוב-כתום"

סוכנות החלל האמריקאית, נאס"א, העבירה הערב (שישי, 28/2/2003) לרשתות התקשורת את קלטת הווידאו המתעדת את רגעיהם האחרונים של חברי צוות מעבורת החלל "קולומביה" לפני התרסקותה. הסרט באורך 13 דקות מראה את האסטרונאוטים לבושים בחליפות הלחץ ומתרגשים משלב הכניסה לאטמוספירה.

אחד מחברי הצוות נשמע אומר בקלטת: "זה ממש מגניב, החרטום נהיה בצבע כתום-צהוב". הצילום הופסק כ-11 דקות לפני שנותק הקשר בין המעבורת למרכז הבקרה ביוסטון טקסס. חבר אחר בצוות המעבורת נשמע אומר: "אני רוצה להספיק לשים את הכפפות לפני שהג'י מתחיל להתגבר". אסטרונאוט שלישי אומר: "אנחנו מתחילים לקבל כוח משיכה, אם תעזוב את הכרטיס הוא ייפול".

ראש נאס"א, שון אוק'יף, הסביר כי "זה בדיוק כמו הצילומים שאתה רואה בדרך כלל ממשימות אחרות – וזה בדיוק מה שמרגש בזה. אין כל רמז לדאגה, חשש או משהו כזה. זאת הקלטה מאוד מרגשת כי אתה יודע כבר, אבל הם לא". הקלטת שאותרה בפלסטין טקסס ב-6 בפברואר הוקרנה לפני פרסומה למשפחות קורבנות ההתרסקות.

בצילומים האחרונים נראים רק ארבעה מחברי הצוות כיוון שהיא צולמה בסיפון העליון של המעבורת. ניתן לזהות בה את מפקד הטיסה, ריק האסבנד, ווילי מק'ול, לורה קלרק וקלפאנה צ'אוולה. שלושת חברי הצוות האחרים, האסטרונאוט הישראלי, אילן רמון, מייק אנדרסון ודייב בראון ישבו בזמן הצילום בתא אחר במעבורת ולכן אינם מופיעים בקלטת.

ראש נאס"א דחה את הטענות שהושמעו אחרי האסון כאילו בנאס"א ידעו כי המעבורת עומדת להתרסק ולא פעלו. "אני דוחה לחלוטין את הרמיזה שלא היה ניתן לעשות כלום בשלב זה. לא היינו חוסכים כל מאמץ כדי לנסות למנוע את האסון".

 

נמצאה קלטת מרגעיה האחרונים של הקולומביה  
 בקלטת נראים כמה מהאסטרונאוטים משוחחים ומבצעים פעולות שגרתיות; אילן רמון אינו נראה בסרט
 
26.2.2003 
 
נאס"א מצאה קלטת וידאו ובה נראים ארבעה מן האסטרונאוטים של מעבורת החלל "קולומביה", דקות ספורות קודם שהתפרקה. הסרט, באורך 14 דקות, מתעד את טיסתה של המעבורת מעל לאוקיאנוס השקט, זמן קצר

לפני שהתגלו בה תקלות. האסטרונאוט הישראלי אילן רמון לא נראה בקלטת מכיוון ששהה באותו הזמן בסיפון התחתון של המעבורת.
בסרט, שנשרט ונשרף בחלקו, נראים ארבעת טייסי המעבורת כשהם עוסקים בעבודות שגרתיות ואף משוחחים ביניהם בענייני חולין. הסרט מסתיים עם חדירת המעבורת לאטמוספירה בגלל החום הגובר בה.

הסרט ישוחרר לצפייה לאחר שיצפו בו בני משפחות האסטרונאוטים, ואין בו ערך רב לחקירת התפרקות המעבורת לדברי גורמים רשמיים בנאס"א.
 
 

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן