ועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת ציינה את שנת הכימיה הבינלאומית

האירוע היה משותף עם החברה הישראלית לכימיה, והוענקו בו פרסים לאלי הורוביץ, פרופ' מאיר וילצ'ק ולחברת פז בית זיקוק אשדוד

דליה ואלי הורביץ עם ד''ר יוסי ורדי בכנס יובל לפקולטה לתעשיה וניהול בטכניון, 2009.צילום: דוברות הטכניון
דליה ואלי הורביץ עם ד''ר יוסי ורדי בכנס יובל לפקולטה לתעשיה וניהול בטכניון, 2009.צילום: דוברות הטכניון

באירוע יוצא דופן בהיקפו ובאיכותו, פתחה היום ועדת המדע והטכנולוגיה, בראשות ח"כ מאיר שטרית (קדימה), יחד עם החברה הישראלית לכימיה, את שנת הכימיה הבין-לאומית. זהו האירוע הראשון שמתקיים ברחבי העולם לציון שנת הכימיה הבין-לאומית, וועדת המדע והטכנולוגיה הינה הועדה הפרלמנטארית היחידה בעולם המציינת שנה זו. באירוע השתתפו יו"ר הכנסת – ראובן ריבלין, שר המדע והטכנולוגיה – פרופ' דניאל הרשקוביץ ונשיאת האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים – פרופ' רות ארנון.
שנת הכימיה הבין-לאומית, הינה יוזמה משותפת של UNESCO ושל IUPAC (האיגוד הבין-לאומי לכימיה טהורה ויישומית) שמטרתה להגביר את מודעות הציבור להישגי מדע הכימיה ולעתיד הטוב הצפוי משימוש יצירתי במדע בכימיה. היא נועדה לעניין בעיקר צעירים המתעניינים בתחום ולהציע להם את מדע הכימיה כמדע שיכול לשפר את חיי האנושות.

יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, שבירך את באי הכנס, אמר כי "אם אנחנו מייחלים לעוד חתני וכלות פרס נובל גם בעוד חמש, עשר ועשרים שנה, עלינו לזרוע את הזרעים היום, כדי לקצור את פירות המחר, בעוד דור או שניים". ח"כ מאיר שטרית, יו"ר הועדה, סיפר כי בצעירותו היה מורה לכימיה והפתיע את הנוכחים בבקיאותו בטבלה המחזורית ואפילו בערך המדויק של מספר אבוגדרו (ערך המבטא את מספר המולקולות במול נתון של חומר, ובאופן מדויק יותר, מספר אטומי פחמן 12 ב-12 גרם – 6.022 x 1023). הוא הצר על כך שבשנים האחרונות, לימודי המדעים בארץ, בבתי הספר התיכוניים פחתו בהיקפם ובאיכותם. ח"כ שטרית קרא לשר החינוך להחזיר את חובת לימודי המדעים ברמה של לפחות 6 שעות שבועיות.

פרופ' ניקול מורו, נשיאת IUPAC, אורחת כבוד של הכנס, ציינה כי שנת הכימיה הבין-לאומית תיפתח רשמית רק ב- 27.1.11 אולם אמרה כי האירוע בישראל מהווה "פרומו" ראוי מאד לפתיחה הרשמית שתתקיים במוסדות UNESCO. פרופ' אולריך שוברט, נשיא הפדרציה של האיגודים האירופאים לכימיה (EuCheMS), גם הוא אורח כבוד, הדגיש כי מדובר באירוע פרלמנטרי ראשון ואולי אפילו יחיד לציון שנת הכימיה הבין-לאומית.

באירוע נחשפו שני בולים שהשירות הבולאי יצר במיוחד עבור האירוע; 1. "יוביקוויטין – הורס החלבונים" – לציון המולקולה שנתגלתה על ידי חתני פרס הנובל הישראליים פרופ' צחנובר ופרופ' הרשקו. 2. "ריבוזום – בונה החלבונים" – לכבודה של פרופ' עדה יונת, כלת פרס נובל עבור עבודותיה בחקר הריבוזומים.
פרופ' אהוד קינן, נשיא החברה הישראלית לכימיה, שהנחה את הכנס, ציין בתום הרצאתו כי כיום רק 20% מהתלמידים מסיימים בגרות במדע ועל כן קיימת חשיבות עליונה לשימור האינטלקט היהודי באמצעות תגבור לימודי המדעים.

בתום הכנס הוענקה מדלית החברה הישראלית לכימיה לאלי הורביץ, בעיקר בשל פעילותו להפיכת חברת טבע לחברה המובילה בעולם לייצור תרופות גנריות. כמו כן, הוענקה מדליה זו לפרופ' מאיר וילצ'ק ממכון ויצמן, בשל פיתוח שיטת כרומטוגרפית הזיקה להפרדת חלבונים ולניקויים, שיטה שהביאה להקמתן של 75 חברות עתירות ידע ברחבי העולם, הפועלות בהיקף מכירות של מעל 70 מיליארד דולר ברחבי העולם. החברה הישראלית לכימיה העניקה גם את פרס התעשייה הכימית הירוקה, לחברת פז בית זיקוק אשדוד בשל השקעתה בהגנת הסביבה בשנים האחרונות ופעולתה להפחתת פליטת גזי חממה.

נשיא החברה הישראלית לכימיה, פרופסור אהוד קינן מהפקולטה לכימיה ע"ש שוליך בטכניון, הסביר כי הפרס מוענק לחברת פז בית זיקוק אשדוד על הצטיינות בהגנה על הסביבה ושמירה על איכותה, על תרומה לצימצום פסולת תעשייתית ולצימצום צריכת האנרגיה, על הפחתה משמעותית של פליטת גזים רעילים או גזים התורמים לאפקט החממה. החברה השקיעה בשלוש השנים האחרונות משאבים חסרי תקדים, כ- 400 מיליון ש"ח, במתקנים חדשניים, אשר הביאו לשיפורים מהותיים בשמירה על איכות האויר, איכות המוצרים, איכות הקולחים ושיפורים ביעילות האנרגטית.

לדברי פרופ' קינן, תעשיית זיקוק הנפט הינה אחת מאבני היסוד של הכלכלה והחיים המודרניים בארץ ובעולם, דלקים המיוצרים בבתי הזיקוק הם אלו המניעים את גלגלי התחבורה ואת מכונות התעשייה. ללא תוצרי הזיקוק אין קיום לעולם המודרני בו אנו חיים. יחד עם זאת, מעצם טבעה של תעשיית הזיקוק לתהליכי עיבוד הנפט וייצור הדלקים, קיים סיכונים לאיכות הסביבה. נדרש איזון בין צרכי האנרגיה של המשק ובין הצורך להגן על הסביבה.

חברת פז בית זיקוק אשדוד הגיעה להישגים יוצאי דופן בשימור איכות הסביבה, באמצעות התקנה של ציוד חדיש, אשר הוביל להפחתה משמעותית של פליטת גזים רעילים וגזי חממה ולצימצום שפכים ופסולת תעשייתית. החברה פועלת מתוך הבנת האחריות החברתית והסביבתית הכבדה המוטלת עליה מתוקף היותה גורם חיוני ומרכזי במשק הישראלי, ועל כך היא ראויה לציון לשבח.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן