סיקור מקיף

“אילן היה שמח לדעת שממשיכים את מורשתו”

כך אמר אחיו של אילן רמון ז”ל, גדי בעת כנס החלל לנוער שהתקיים בקרית ים ביוזמת “קדימה מדע” * בכנס זכו נציגי בי”ס גליל מערבי בתחרות מדעית

מימין: ראש עיריית קרית ים שמואל סיסו, גדי רמון ורוני קליסקי
מימין: ראש עיריית קרית ים שמואל סיסו, גדי רמון ורוני קליסקי

גדי רמון, אחיו של האסטרונאוט אל”מ אילן רמון ז”ל, השתתף בטקס השנתי לזכרו של אילן שהתקיים ביום חמישי האחרון בקריית-ים. מאחורי היוזמה לקיום טקס הזיכרון בקרית-ים עומדים ראשי קדימה מדע אשר הכריזו לפני כשנה, ביחד עם משרד החינוך, על קריית-ים כעיר המדע של ישראל.
יום הזיכרון השישי לנפילתו של האסטרונאוט אל”מ אילן רמון ז”ל נערך, זו השנה השנייה, במסגרת כנס חלל ומדע בקריית-ים. נציג של סוכנות החלל האמריקנית נאס”א באירוע היה ד”ר סמית' ג'ונסטון, האחראי על הצד הפיזיולוגי של האסטרונאוטים בנאס”א. ד”ר ג'ונסטון הגיע יחד עם נציגים נוספים מנאס”א שהוזמנו על-ידי משרד המדע התרבות והספורט.

“אילן היה שמח לדעת שממשיכים את מורשתו בדרך זו. אולי הילדים האלה יהפכו להיות גם הם אסטרונאוטים. אני שמח שעושים כל כך הרבה פעילויות חינוכיות לזכרו של אחי”, אמר גדי רמון.

מנכ”ל קדימה מדע, רוני קלינסקי, תיאר את דמותו של אילן רמון ז”ל “כמי שביטא בחייו ערכים של מצוינות, סקרנות ודוגמה אישית”. עוד הוסיף קלינסקי, כי “תכני הכנס ישמשו בסיס מעניין לעבודות המחקר של השנה הקרובה שיתמקדו בנושא רפואה וחלל. רוחו של אילן רמון צריכה לדרבן כל אחת ואחד מהתלמידים ולעורר אצלם את ההשראה שאם ירצו וישקיעו – יוכלו להגשים חלומות נשגבים”.

ביום החלל שהתקיים באולם אשכול הפיס שבעיר השתתפו משלחות תלמידים ממגמות לימודי פיזיקה, חלל ואסטרו-פיזיקה מ-34 בתי-הספר אשר משתתפים בתוכנית קדימה מדע אליהן הצטרפו תלמידים נבחרים משלושת בתי-הספר התיכונים של קרית-ים.

ראש עיריית קריית-ים, עו”ד שמואל סיסו, סיפר לתלמידם כי זכה לפגוש את אל”מ אילן רמון ז”ל בעת שכיהן כקונסול הכללי של ישראל בניו-יורק והתרשם “שאחת התכונות החשובות שיש ללמוד ממנו, מלבד אומץ הלב, אהבת הארץ והנחישות, היא הסקרנות באמצעותה ניתן להשיג כל מטרה”.

שיאו של יום החלל היה בהכרזה על הזוכים בתחרות מחקרים ופיתוחים בתחום החקלאות וחקר החלל. עבודתם של חברי הצוות מבית-הספר “גליל מערבי”: “חקלאות מדייקת בכותנה: אפיון רזולוציית החישה הנדרשת מלווין לצורך זיהוי עשבים”, זכתה במקום הראשון לפי החלטת צוות שופטים בראשות פרופ' אבי הופשטיין מהמחלקה להוראת המדעים במכון ויצמן למדע. כל אחד מחברי הצוות הזוכה, טל מילר, לירז כהן, מתן גלעד, ואלדר פלג, זכה במחשב אישי נישא.

בהנחייתם של ד”ר חנן איזנברג, מדען מחוות המחקר החקלאי בנווה יער וענת שטיין, חקרו התלמידים את הרזולוציה המינימאלית הנדרשת מצילום לווין כדי לאתר עשבים “רעים” בשדה כותנה. במהלך המחקר, אספו התלמידים מגוון של נתונים, עיבדו אותם ולמדו להשתמש בכלים מתמטיים לעיבוד הנתונים ולהסקת המסקנות. הודות לרמתה המדעית הגבוהה, תוצג העבודה בכנס מדע ארצי במסגרת הועידה הארצית ה-20 לעשבים רעים והדברתם, שתתקיים בסוף החודש בפקולטה לחקלאות ברחובות. בנוסף, חברי הצוות יציגו את עבודתם בכנס מדע בינלאומי שיתקיים באתונה לקראת סוף השנה. בסיומו של הכנס הוצגה התחרות החדשה לשנה זו שתעסוק בנושא “חלל ורפואה”.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן