סיקור מקיף

היפנים טסים לאסטרואיד נוסף

בדצמבר השנה תשגר יפן את החללית היאבוסה 2, שתשלח נחתת לאסטרואיד בגודל בינוני ותשיב ממנו דגימות קרקע

החללית היאבוסה 2. איור: סוכנות החלל היפנית JAXA
החללית היאבוסה 2. איור: סוכנות החלל היפנית JAXA

בעקבות הצלחתה של יפן להחזיר ארצה דגימות קרקע מאסטרואיד בשם איתוקווה באמצעות החללית היאבוסה , החליטה סוכנות החלל היפנית לשגר חללית לאסטרואיד נוסף, את החללית היאבוסה 2. סימונו של האסטרואידJU3 1993. שם עדיין לא ניתן לו. קוטרו של האסטרואיד 900 מטר, הוא מסתובב סביב צירו פעם ב־7.6 שעות, מרחקו מהשמש 1.9 יחידות אסטרונומיות והוא מקיף אותה פעם ב־ 1.3 שנים. האסטרואיד הוא מטיפוס C.

החללית תשוגר בדצמבר 2014, תגיע אליו באמצע 2018, תעזוב אותו בדצמבר 2019 ותנחת על כדור הארץ ב־2020. עם הגעתה של החללית לאסטרואיד היא תיכנס למסלול סביבו ותקיף אותו במשך 18 חודשים. במהלכה של תקופה זו, היא תאסוף ממנו דגימות קרקע ותחזור ארצה. משקל החללית 585 ק"ג ולה שני מדפי שמש. מכשור החללית כולל מצלמה, ספקטרומטר ומכשיר למדידות טופוגרפיות וזרוע באורך מטר אחד לאיסוף דגימות קרקע. בנוסף לכך החללית מצוידת ברכב שטח זעיר, בשם מינרווה ונחתת גרמנית זעירה בשם MASCAT (Surface Scout Mobile Asteroid ). הנחתת תמדוד את השדה המגנטי של האסטרואיד, את טמפרטורת השטח, הרכב הסלעים וצילום הקרקע במהלך הירידה אל פני השטח.

בכוונת החוקרים לחשוף חלק מסודותיה של מערכת השמש בשלבים הראשונים של היווצרותה כולל אבני יסוד של החיים כמו חומצות אמיניות. אסטרואיד זה יכול לשמש גשר להבנת המתרחש בין תחילת היווצרותה של מערכת השמש לבין תחילת החיים על כדור הארץ.

איסוף דגימה ראשון מהקרקע יילקח כאשר החללית תתקרב לקרקע במהירות נמוכה ותשהה על הקרקע זמן קצר מאוד ובעזרת הזרוע הקטנה תאסוף את דגימת הקרקע. שני איסופי הדגימות האחרים יתמקדו בסלעים שזוהו כסלעים המכילים הידרטים, מינרלים עשירים במים וחומרים אורגניים. בכל אחד מאיסופים אלה תשגר החללית לעבר הקרקע קליע קטן שיעיף כלפי מעלה נתזי קרקע, אלה ייכנסו לתוך פתח בחללית שאורכו 1.1 ס"מ ויקלטו בתוך מיכל אחסון. המשקל הכולל של הדגימות הוא בין גרם אחד לכמה גרמים.
שיגור הקליעים נעשה כאשר החללית היא במרחק 100 מטר מהקרקע ומהירות הקליעים שני ק"מ לשנייה. החוקרים מקווים שבמקום פגיעת הקליעים ייווצרו מכתשים שיחשפו חלק מפנים הקרקע וכך אפשר יהיה ללמוד על המבנה הפנימי שלו ועל ההיסטוריה של אסטרואידים מסוג זה.
מקורות
1. Stephen C. – "Japan's next asteroid probe approved for development" 29.1.2012

2. Stephen C. – "Japan prepares for asteroid sample return" 26.3.2013

3. "Space cannon ready: Japan to shoot asteroid for samples in 2014 mission" 24.10.2013

3 תגובות

  1. א. ממשרד תיירות החלל
    צריך גם את זה וגם את זה.. באשר לירחים של צדק עובדים אכן על חלליות שתגענה לשם. מכיון שאתה עוסק בתיירות אולי תכין נופשוניות לטיטן. תחשוב על זה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן