"תייר החלל" הראשון וחבריו יצאו לדרכם, עכשיו גם ג'יימס קמרון רוצה

גם במאי "טיטאניק" רוצה לטוס לחלל לאחר שהיה מועמד לטוס למיר כמו טיטו אך טרם הספיק להסדיר התשלום

במאי הסרט "טיטאניק", ג'יימס קאמרון, מנהל משא ומתן עם סוכנות החלל הרוסית כדי לבקר בתחנת החלל הבינלאומית. קאמרון גם רוצה בהזדמנות זו להלך בחלל. כך דיווח אתמול (שישי) העיתון "יו.אס.איי. טודיי".

אם תצא הנסיעה אל הפועל, ילך קאמרון בדרכו של איש העסקים האמריקאי דניס טיטו, התייר הראשון שיצא לחלל והמריא היום לתחנת החלל הבינלאומית. גורם רוסי בכיר אמר לכתב העיתון, כי קאמרון יחתום על הסכם נסיעה לחלל תוך שבועיים עד שלושה. חברת ההפקות של קאמרון לא הגיבה על ידיעה זו.

דניאל גולדין, מנהל סוכנות החלל האמריקאית נאס"א, אמר כי ג'יימס קאמרון דן איתו על נסיעה אפשרית לתחנת החלל הבינלאומית, אך לא ידוע לו על משא ומתן עם הרוסים. "עשינו זאת אך ורק עם דניס טיטו. מבחינתנו, רק מקצוענים ייצאו לחלל, עד לסיכום הפרוטוקול בין נאס"א לבין סוכנות החלל הרוסית הנמצא בשלבי הכנה", אמר גולדין.

העיתון מוסיף, כי קאמרון מתכנן לצלם בחלל סדרה דוקומנטרית, סרט תלת-ממדי וסדרת תכניות לרשת הטלוויזיה "פוקס ניוז".

החללית הנושאת תייר החלל הראשון נכנסה למסלולה החללית "סויוז" שוגרה הבוקר (שבת) בהצלחה לתחנת החלל הבינלאומית, במועד שנקבע מראש, ונכנסה למסלולה. בחללית נמצא "תייר החלל הראשון" – האמריקאי דניס טיטו. קודם לכן נמסר כי נאס"א ביקשה מסוכנות החלל הרוסית לעכב את השיגור ביומיים, משום שרצתה להאריך את משימתה של מעבורת החלל האמריקאית "אנדוור". ביצוע המשימה התעכב בשל תקלת מחשבים, שסיכלה ניסוי בזרוע רובוטית שהותקנה בתחנה.

מסוכנות החלל הרוסית נמסר כי הושג סיכום עם נאס"א לפיו אם המעבורת אנדוור תהיה עדיין מחוברת לתחנת החלל הבינלאומית כאשר סויוז תגיע אליה, החללית הרוסית תחכה בחלל עד לעזיבתה של אנדוור את התחנה. הטיל שנושא את החללית יצא לדרכו מאתר השיגור בייקונור בקזחסטאן.

טיטו, בן ,60 הוא מהנדס תעופה בהכשרתו ולשעבר עובד של נאס"א (סוכנות החלל האמריקאית). הוא שילם לרוסיה עשרים מיליון תמורת הטיסה לחחנת החלל הבינלאומית. הוא אמור להגיע אל התחנה ביום שני ולשהות בה שישה ימים. זמן שהותו בחלל, כולל טיסות הלוך ושוב הוא עשרה ימים.

בראשית השבוע הסכימו נאס"א, יפאן וסוכנות החלל האירופית והקנדית, באי רצון בולט, לביקור של טיטו בתחנת החלל. זאת לאחר שהצליחו לגרום לרוסיה להתחייב כי הקוסמונאוטים הרוסים שיטוסו עם טיטו, יורי בטורין וטלגט מוסבייב, יעקבו בקפידה אחר צעדיו בתחנה. כן הוסכם שטיטו יורשה לשהות רק באזור הרוסי בתחנה, ואם יגרום נזק בתחנה כלשהו, יהיה עליו לכסות את כל הוצאות התיקון.

נאס"א נימקה את התנגדותה לשיגור טיטו בנימוקים בטיחותיים וארגוניים. לדברי הסוכנות, בשלב זה, ביקור של אדם לא מיומן עלול לפגוע הן בבטיחות האסטרונאוטים הבונים את התחנה והן בבטיחותו של טיטו עצמו. מבקריו של טיטו אומרים, שאיל ההון האמריקאי קנה את דרכו לטיסה בחלל מבלי להתחשב בהתקדמות בניית התחנה.

טיטו היה אמור לטוס לתחנת החלל הרוסית מיר. אך לאחר שהרוסים הפסיקו בחודש שעבר את פעולתה של מיר וריסקו אותה באוקיינוס, החליף טיטו את יעד הטיסה שלו לתחנת החלל הבינלאומית. נאס"א העבירה לטיטו בקשה לעכב את ביקורו למועד מאוחר יותר, אך טיטו סירב.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן