סיקור מקיף

עובדיו הישראלים של מאיץ החלקיקים ייהנו מחסינות דיפלומטית ופטור ממס הכנסה

ההסדר יחול רק על שני העובדים הקבועים ב-CERN ולא על 63 הדוקטורנטים המקבלים מענקי מחקר מהארגון האירופי למחקר גרעיני

מימין: פרופ' שלומית טרם, פרופ' גיורא מיקנברג, פרופ' הירו יואסאקי מיפן על רקע החיישנים במתקן אטלס ב-CERN שרובם יוצרו בישראל ומקצתם ביפן. (צילום: אבי בליזובסקי, יולי 2008)
מימין: פרופ' שלומית טרם, פרופ' גיורא מיקנברג, פרופ' הירו יואסאקי מיפן על רקע החיישנים במתקן אטלס ב-CERN שרובם יוצרו בישראל ומקצתם ביפן. (צילום: אבי בליזובסקי, יולי 2008)

ועדת החוקה חוק ומשפט של הכנסת אישרה היום לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק שמעגנת אמנה בחוק, אמנה שתאפשר למדינת ישראל להצטרף כחברה מלאה בארגון האירופי למחקר גרעיני.

הצעת החוק הממשלתית מבקשת לתת תוקף של חוק לפרוטוקול המעניק לארגון האירופי למחקר גרעיני (CERN) לפקידיו, למנהל הכללי, ולנציגי המדינות הבאים להשתתף בפעילותו, חסינויות וזכויות יתר כדי לאפשר להם לפעול במדינה ללא חשש מהתערבות של המדינה. ארגון CERN הינו ארגון בינלאומי למחקר חקר חלקיקים שמרכזו בג'נבה. הארגון מפעיל את מאיץ החלקיקים Large Hadron Collider, וחברות בו 20 מדינות אירופה. למדינת ישראל יש מעמד של "חברות נלווית" בארגון משנת 2011.

הצעת החוק קובעת כי עובדי הארגון ובני זוגם לרבות עובדיו תושבי מדינת ישראל ייהנו מחסינות מפני פעולה משפטית כגון מעצר או מאסר, לא יתאפשר לבצע חיפוש ותפישה בנכסי הארגון, עובדיו יהיו פטורים מתשלום מיסים בגין שכרם. הפטור מתשלום דמי ביטוח לאומי, יחול רטרואקטיבית שנתיים אחורנית.

היועץ המשפטי של משרד החוץ עו"ד אהוד קינן אמר כי עיגון האמנה נדרש בחוק ולא ניתן להסתפק בצו של שר החוץ, על מנת שעובדי הארגון אזרחי מדינת ישראל ייהנו מהחסינות ומזכויות הייתר המוענקים לעובדי הארגון באמנה. לדברי קינן "מדובר בחסינות פונקציונאלית לעובד במסגרת פעילותו. כיום, רק 2 עובדים ישראלים עובדים בארגון, בנוסף ל- 63 דוקטורנטים שמקבלים מענקי מחקר מהארגון. אלו לא ייהנו מההטבות שיעניק החוק.

הצעת החוק אושרה לקריאה שנייה ושלישית ותועלה כבר היום להצבעה סופית במליאת הכנסת. לאחר האישור הסופי, מועצת הארגון תתכנס ותקבל את מדינת ישראל כחברה מלאה בארגון.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן