סיקור מקיף

אסטרונאוט ישראלי: לא בעשור הזה

המגעים עם סוכנויות חלל זרות אינם מתרוממים

החללית סויז TMA-07M שוגרה מהקוסמודרום בבייקונור שבקזחסטן  ב-19 בדצמבר 2012 כשהיא נושאת א ת חברי הצוות ה-34 לתחנת החלל הבינלאומית. לא תראו שם אסטרונאוט ישראלי בקרוב. צילום: נאס"א/קרלה קיופי.
החללית סויז TMA-07M שוגרה מהקוסמודרום בבייקונור שבקזחסטן ב-19 בדצמבר 2012 כשהיא נושאת א ת חברי הצוות ה-34 לתחנת החלל הבינלאומית. לא תראו שם אסטרונאוט ישראלי בקרוב. צילום: נאס"א/קרלה קיופי.

סוכנות החלל הישראלית הכריזה לפני שנה על מגעים עם סוכנויות אחרות, לשיגור אסטרונאוט ישראלי נוסף. "אנו מדברים על שיגור אסטרונאוט בטווח זמן של כשלוש שנים", אמר אז יו"ר סוכנות החלל, פרופ' יצחק בן ישראל לרשת ב'.

ואולם, כעת מודים בסוכנות שהמגעים בעניין לא ממש מתרוממים, ועוד אסטרונאוט ישראלי ייצא לחלל במחקרה הטוב – בעשור הבא. האמריקנים צפויים לחדש את הטיסות המאויישות רק בעוד שנתיים, ואצל הסוכנויות האחרות, המשגרות אסטרונאוטים בעזרת רוסיה, כל הטיסות כבר מלאות מזמן. גם המגעים עם סין, המפעילה תכנית חלל עצמאית ואינה חברה בתחנת החלל הבין-לאומית, לא העלו דבר.

"אנו מדינה קטנה, ואיננו מסוגלים להרים מיזם כזה בכוחות עצמנו", אומר מנכ"ל סוכנות החלל, מנחם קדרון. "אנו מדברים עם סוכנויות חלל כאלה ואחרות, ונראה שזה ייקח עוד זמן. זה חלום שהיה לנו, התחלנו איתו והוא נגוז בכאב רב בגלל האירוע שהיה. אנחנו רוצים ומחפשים את האסטרונאוט הבא. אנו עושים את השיחות האלה פה ושם, מכוונים את זה לשם, ואנו מקווים שזה יגיע. אני אישית מאמין שזה יגיע בהתחלת העשור הבא".

שבוע בחלל

בעוד שבוע ימלאו 12 שנים להתרסקות המעבורת קולומביה, האסון שבו נספה האסטרונאוט הישראלי הראשון, אילן רמון, עם ששת עמיתיו. לקראת המועד הזה מציינים מהיום את שבוע החלל הישראלי, בשורת אירועים פתוחים לציבור, הכוללים מופעים אורקוליים מיוחדים במוזיאון ארץ ישראל בתל אביב, תצפיות כוכבים מודרכות ברחבי הארץ, הרצאות, סרטים סדנאות ועוד. כולם בלי תשלום, אך קצתם דורשים הרשמה מראש. "שבוע החלל הוא רק חלק מהפעילות שאנו עושים כל השנה כדי להנגיש את החלל ואת המדע לבני נוער, לילדים, לסטודנטים – לקהל הרחב", אומר קדרון. "כל זה מתוך מטרה אחת עם יעד ברור מאוד: אנו רוצים לגדל את הדור הבא של המדענים, וחלל זה פלטפורמה נהדרת".

ראו גם:
אסטרונאוטים, ראשי סוכנויות חלל ואנשי תעשיות החלל ישתתפו בכנס החלל הבינלאומי ע"ש אילן רמון

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

6 תגובות

  1. מדינת ישראלה,אם כבר אטום- אז חס וחלילה שייצר חשמל, אם כבר לווין – אז שהייה צבאי,אם כבר התישבות- אז זהו"נקמה" בפלסטינים- ולא אהבת הארץ,.ישראל היא מקום מדהים ,עם טבע עדין ויפה.אקלים נעים,ואנשים חמים- אבל יש משהוא לא נחמד באופי של המדינה הזו.

  2. לניסים,תושבי ישראל גם כך מרחפים.ישראל לא באמת דמוקרטיה,עובדה שביבי מועמד לקדנציה שלישית,(יש מנהיגים שחושבים שהם מלכים). עם זה קשור לצבא אז משקיעים.אבל "סתם" מדע,מחקר או פיתוח הם מוגבלים.

  3. אם המדינה תשקיע 300 מיליון שקל(נגיד חצי מהסכום של מעון ר"והמ ,חדש). אז ניתן הייה לשלוח גשושית למאדים.יצבר ידע ישראלי שיתן לנו יתרון .ואם ממש "דחוף" לשלוח מישהוא לחלל אז אפשר לקנות מקום בטיסה במחיר מופקע.בהתחשב בכך שישראל השקיע 11 מילירד שקל בהכנות למתקפה באירן,ושיש לנו יותר צוללות מלספרד.אז אם היו רוצים היו עושים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן