סיקור מקיף

עמותת פרס לחיים העניקה מענק של 600 אלף דולר לפיתוח מערכות תקשורת חדשניות לחולי ALS

קבוצת Donders ההולנדית וקבוצת PIson Technology האמריקאית, פיתחו מערכות חדשניות – האחת בניבוי מהיר של אותות EEG שיאפשרו לחולי ALS משותקים הפעלה תקשורת מהירה באמצעות פעילות מוחית בלבד, והשנייה תתרגם אותות חשמליים במערכת העצבים להפעלת מכשירים חשמליים ובכך תאפשר לחולי ALS שליטה על מחשבים, טלפונים ומערכות ביתיות. הפרס ניתן במסגרת תחרות בינלאומית שקיימה עמותת פרס לחיים ועמותת The ALS Association לפיתוחים טכנולוגיים שיסייעו לחולי הALS. המוצר השני ישמש בניסוי קליני כבר בקיץ 2017.

טיפול בחולה ALS. מקור: אתר חברת Pison Technology, אחת החברות שזכו בפרס.
טיפול בחולה ALS. מקור: אתר חברת Pison Technology, אחת החברות שזכו בפרס.

קבוצת Donders ההולנדית פיתחה ממשק חדש, מבוסס מחשב, המאפשר לחולים משותקים (locked-in) לתקשר באמצעות הפניית קשב סלקטיבית. המערכת מתבססת על מודל למידת מכונה חדשני המנבא אותות EEG מאפשרת שיפור משמעותי במהירות ובאמינות של תקשורת באמצעות הממשק: עד כפעולה אחת לשנייה בדיוק של 99%.

קבוצת Pison Technology האמריקנית פיתחה מערכת חדשה המסוגלת לקלוט אותות חשמליים, היוצאים מקצות מערכות העצבים אל השרירים באמצעות חיישני EMG אלחוטיים קטנים, המוצמדים לשרירים. המערכת, מפענחת את האותות ומתרגמת אותן להוראות שליטה על מוצרי אלקטרוניקה שונים, ביניהם: טלפון, מחשב ועוד.

שתי המערכות לא רק מספקות לחולים, אשר היו משותקים במשך שנים, יכולת שליטה ואינטראקציה עם סביבתם, אלא גם מעניקות לחוקרים ולרופאים אפשרות ייחודית ללמוד ולעקוב אחר פעילות השרירים באופן רציף ויום יומי על התקדמות המחלה.

פיתוחים אלו בוצעו במסגרת התחרות הבינלאומית לטכנולוגיה מסייעת לתקשורת אשר נועדה לקדם ולממן פיתוחים ואמצעי תקשורת חדשניים ויעילים עבור חולי ALS אשר מאבדים בהדרגה את יכולתם להפעיל את שרירי הגוף והפנים ובכך, גם את יכולתם לדבר ולתקשר עם סביבתם. התחרות, הינה פרי שיתוף פעולה בין עמותת פרס לחיים הישראלית ו- The ALS Association האמריקאית.

לתחרות שני שלבים: לשלב הראשון, אשר התקיים בתחילת השנה, ניגשו למעלה מ-70 קבוצות מרחבי העולם. לשלב השני הגישו מועמדות 28 פרויקטים שונים, מכל העולם. מתוכם נבחרו חמישה פרויקטים מובילים אשר התבקשו להציג אבטיפוס באירוע המסכם, שכאמור נערך בדבלין בכנס השנתי הבינלאומי של ארגוני ה- ALS.

קבוצה ישראלית בראשותו של ד"ר דורון פרידמן מהמרכז הבינתחומי בהרצליה, זכתה בפרס עידוד בשלב הראשון בתחרות והיא נהנתה ממענק פיתוח על סך 50,000 דולר. סך פרסי השלב הראשון עמד על 200 אלף דולר.

כאמור, במסגרת גמר השלב השני שהתקיים בדבלין, קבוצת Donders ההולנדית וקבוצת PIson Technology האמריקאית, זכו ביחד במענק פיתוח על סך 400 אלף דולר מטעם עמותת פרס לחיים הישראלית ו- The ALS Association האמריקאית, על פיתוחם.

מקור: אתר חברת Pison Technology, אחת החברות שזכו בפרס.
מקור: אתר חברת Pison Technology, אחת החברות שזכו בפרס.

פרס לחיים רתמה את חברת טבע למתן חסות חלקית לתחרות. המוצר של קבוצת PIson Technology מתוכנן להיכנס לשימוש במחקרים קליניים ראשוניים בארצות הברית בתחילת קיץ 2017.

"כל עוד לא נמצאה תרופה למחלה, הטכנולוגיה היא התרופה" אומר שי ראשוני, מנכ"ל עמותת פרס לחיים וחולה ALS בעצמו. "אתגר הטכנולוגיה המסייעת נועד ליצור שינוי משמעותי באיכות חיי החולים. אנו רואים התקדמות טכנולוגית אדירה בעולם סביבנו, כמו השימוש בטכנולוגיית מסכי מגע, טכנולוגיית "קריאת מחשבות" דרך ממשקי אדם-מכונה ועוד, ואנו רוצים לרתום את הכלים החדשניים הללו לטובת מענה לצרכיהם של חולי ALS". הצורך בפיתוח ממשק חדשני לתקשורת עלה מתוך סדנה בינלאומית שערכו עמותת פרס לחיים ו-The ALS Association האמריקאית שבה השתתפו רופאים, נציגי חולים ומנהלים בכירים בחברות וארגוני טכנולוגיה מסייעת, בה הצביעו על תחום טכנולוגיית התקשורת כנושא המשמעותי ביותר לשיפור חיי החולים אשר לא מקבל כיום מענה מספק. לאור ההצלחה וההתגייסות הרבה תחרות זו תתקיים על בסיס שנתי החל משנת 2017".

עוד אומר ראשוני: "עמותת פרס לחיים, חרטה על דגלה להפוך את הבלתי אפשרי לאפשרי ופועלת רבות ליצירת פריצת דרך בחקר מחלת ה-ALS ולמציאת תרופה למחלה. אנו שמחים לעודד יצירתיות וחדשנות בפיתוח מערכות שישרתו ויסייעו לחולים אשר לקו במחלה. כולי תקווה כי הפיתוחים וההשקעה היום יסייעו לחולים הכלואים בגופם לתקשר עם סביבתם עד ליום בו נמצא תרופה וטיפול למחלה".

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן