ישראל תעמוד בראש תוכנית יוריקה בשנת העבודה 2010-11

התוכנית תאפשר לישראל לקדם יוזמות חשובות בתמיכה אירופית, כגון חיזוק המו"פ בתעשיות המסורתיות, במדעי החיים, טכנולוגיית מים וסביבה וכדומה, וכן קידום יוזמות מו"פ משותפות עם קרנות הון סיכון אירופיות

לוגו תוכנית המו''פ יוריקה
לוגו תוכנית המו''פ יוריקה

בזכות מעמדה המרכזי של ישראל בתוכנית "יוריקה" ולמרות היותה החברה הלא-אירופית היחידה בה, נבחרה ישראל לעמוד בראש התוכנית בשנת העבודה 2010-2011, אז גם תארח את הכנס הבין-פרלמנטרי שייערך בכנסת.

שר התמ"ת, בנימין (פואד) בן אליעזר אומר כי "בחירת ישראל לנשיאות תוכנית המו"פ האירופית מהווה נדבך מרכזי בחיזוק מערכת הקשרים הפוליטיים והעסקיים עם הקהילייה האירופית ועם מדינות אירופה החברות ביוריקה".
השר הוסיף כי "החשיבות רבה דווקא בימים אלה, שכן פרויקטים שאנו מממנים במסגרת זו לא רק מייצרים מקומות עבודה עבור מהנדסים וכ"א טכנולוגי, אלא גם מקצרים את זמן ההגעה לשוק הבינלאומי, ומאפשרים גישה למקורות מימון זרים. אין לי ספק כי נשיאות יוריקה, מעבר להיותה הישג תדמיתי חסר תקדים למדינת ישראל, תאפשר לנו למקסם תועלות אלה עבור התעשייה הישראלית".

לדברי ד"ר אלי אופר, המדען הראשי במשרד התמ"ת, "בשנת הנשיאות תוכל ישראל לקבוע את סדר היום של התוכנית האירופית, ותאפשר לנו לקדם יוזמות חשובות בתמיכה אירופית, כגון חיזוק המחקר והפיתוח בתעשיות המסורתיות או בתחומי עדיפות אחרים כגון מדעי החיים, טכנולוגיית מים וסביבה וכדומה, וכן קידום יוזמות מו"פ משותפות עם קרנות הון סיכון באירופה ובישראל". המדען הראשי ציין גם את השתתפותה המוצלחת של ישראל בתוכניות מו"פ אירופיות נוספות, במיוחד תוכנית המסגרת ה-7 למו"פ של האיחוד האירופי ותוכנית החלל "גלילאו", המאפשרות לתעשייה ולאקדמיה הישראלית להשתלב באירופה בהיבט הטכנולוגי והעסקי.

ח"כ מאיר שטרית, יו"ר וועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת, שב לאחרונה מהכנס הבין-פרלמנטרי של תוכנית המו"פ האירופית "יוריקה" שנערך בליסבון.

הכנס נערך במסגרת תוכנית "יוריקה" – תוכנית המו"פ התעשייתי המובילה באירופה והגדולה מסוגה בעולם. זוהי יוזמה הפועלת באירופה מאז 1985 וכיום שותפות בה כמעט כל מדינות אירופה ( 40 חברות) יחד עם נציבות האיחוד האירופי, במטרה לקדם מיזמי מו"פ משותפים בתמיכת התוכניות הלאומיות למו"פ במדינות המשתתפות, ולקבוע מדיניות מו"פ ברמה האירופית. מדי שנה מאשרת "יוריקה" כמה מאות פרוייקטי מו"פ חדשים בהיקף של כ- 1.5 מיליארד אירו.

יו"ר הפרלמנט של פורטוגל, חיימה גאמה אירח את הכנס, אשר עסק בהשפעת המשבר הכלכלי על התעשייה האירופית ובפיתוח טכנולוגיות בעלות יישומים תעשייתיים לפיתרון בעיות סביבה, מים ואנרגיה.

פרופ' אביגד וונשק, ראש המכונים לחקר המדבר בקמפוס שדה בוקר של אוניברסיטת בן-גוריון נשא את ההרצאה המדעית המרכזית בכנס. ח"כ שטרית ציין כי הבחירה בפרופ' וונשק כדובר מרכזי בכנס ממחישה את ההכרה במצוינות המדע הישראלי, ועמדת המנהיגות של ישראל במאבק העולמי בתופעת המדבור – השתלטות של מדבר על אזורים הולכים וגדלים.

ישראל שמאי, מנהל תוכניות השת"פ התעשייתי עם אירופה במתימו"פ, המשמש כנציג הלאומי הישראלי ב"יוריקה", מסר כי ישראל בולטת ב"יוריקה" באופן מיוחד בשל אופייה של התוכנית, המתאימה מאוד לתעשייה הישראלית ולמדיניות המו"פ של המדען הראשי, המעודד שת"פ בינלאומי. לדבריו, ישראל התקבלה כחברה מלאה בתוכנית "יוריקה" בשנת 2000, ובשנים האחרונות הפכה לאחת מ-5 המדינות הפעילות ביותר בתוכנית. נכון להיום, חברות ישראליות נוטלות חלק בלמעלה מ-10% מכלל הפרויקטים המבוצעים בתוכנית. פרויקטים אלה זוכים למימון המדען הראשי במשרד התמ"ת.

ד"ר אופר הודה לח"כ שטרית על תמיכת ועדת המדע והטכנולוגיה בפעילות השת"פ הבינלאומי במחקר ופיתוח ועל נכונותו לארח את הכנס הבין-פרלמנטרי הבא של יוריקה במשכן הכנסת.

אתר יוריקה ישראל

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

  1. כשקוראים כתבות כאלה, מתבררת שוב ושוב היכולת המדעית הישראלית האדירה.
    הצרה היא שבד בבד עולים גם הרהורים נוגים בנוגע לפער מול רמת ואיכות המנהיגות הפוליטית ממלכתית שאמורה לשרת את היכולת המדעית הזו.כמה חבל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן