סיקור מקיף

פרופיל סוכנות החלל הישראלית

מימין לשמאל: מנהל סוכנות החלל הישראלית צבי קפלן, מנהל נאס"א צ'ארלס בולדן, שר המדע דניאל הרשקוביץ
מימין לשמאל: מנהל סוכנות החלל הישראלית צבי קפלן, מנהל נאס"א צ'ארלס בולדן, שר המדע דניאל הרשקוביץ

מתוך ספר כנס החלל 2006 שנערך ב-31/1 בבית חיל האוויר בהרצליה, על ידי משרד המדע, סוכנות החלל, המדען הראשי בתמ"ת ומכון פישר

סוכנות החלל הישראלית (Israel Space Agency) במשרד המדע והטכנולוגיה
|

בשנת 1963 הקימה האקדמיה הלאומית למדעים את המועצה הלאומית למחקר חלל בראשותו של פרופסור אהרון דויד ברגמן. הקמת המועצה שיקפה את העובדה כי היקף המחקרים באוניברסיטאות כמות הפרסומים, גיוונם ואיכותם התגבשו לדיסציפלינת מחקר העומדת בפני עצמה, מקיימת קשרים בינלאומיים והופכת לגוף עצמאי ואיכותי בפסיפס המחקר בארץ.

לקראת שנות ה-80 החלה להתפתח במדינה תשתית מחקר ופיתוח בתחום החלל, בעיקר סביב תעשיות הביטחון ומכוני המחקר. בפעילות זו הסתמנה מגמה ברורה של פיתוח יכולת בניית לוויינים ואמצעים לשיגורם, לצד שאיפה מוצהרת להיכנס למועדון המדינות בעלות יכולת כזאת. באפריל 1983 הקימה הממשלה, ביזמת פרופ' יובל נאמן, שר המדע דאז, את הסוכנות לניצול החלל (סל"ה) כגוף תיאום ופיקוח על תכנית חלל לאומית.

סל"ה הוא גוף ממלכתי הפועל במסגרת משרד המדע והטכנולוגיה. מתפקידו להתוות תכניות ודרכי פעולה לקידום מטרות הלאומיות האזרחיות של ישראל בתחום החלל, ולבצען במסגרת התקציבית המיועדת לכך. ב-‏27 יולי 2005 התכנסה הועדה המנחה של סל"ה ואישרה את חזון הסוכנות:

"חקר החלל וניצולו הוא מכשיר חיוני להגנת החיים על כדור הארץ; מפתח להכרת היקום, כדור הארץ וסביבתו; מנוף לקידום טכנולוגי; מפתח לקיומה של חברה מודרנית וכלכלה מפותחת המבוססת על ידע; מוקד משיכה לכוח אדם מדעי וטכנולוגי איכותי". חזון סל"ה הוא: "לשמר ולהרחיב את היתרון היחסי של ישראל ולהציב אותה בקבוצת חמשת המדינות המובילות בעולם בחקר החלל וניצולו".

מטרות-העל במימוש החזון הן: לבנות ולקיים בחלל מערכות לוויינים לחקר החלל ולמחקר כדור הארץ מהחלל; לפתח את הטכנולוגיות, הידע והתשתית המדעית (כולל מעבדות וכ"א מתאים) הנחוצים לחקר החלל; לקדם שיתופי פעולה בינלאומי בחקר החלל וניצולו על מנת לחזק את האינטרסים הכוללים של מדינת ישראל; לפעול לחיזוק הקשר בין המחקר והשימוש בחלל ובין החברה בישראל.

לסוכנות החלל הישראלית הסכמי שת"פ חתומים עם סוכנויות החלל של: צרפת (CNES), ארצות-הברית (NASA), קנדה (CSA), הודו (ISRO), גרמניה (DLR), אוקראינה (NSAU), רוסיה (RKA), הולנד (NLR) וברזיל (AEB).

סוכנות החלל הישראלית פועלת במסגרת משרד המדע והטכנולוגיה. בתפקיד יו"ר סל"ה משמש אלוף (מיל.) פרופ' יצחק בן ישראל ובתפקיד מנכ"ל סל"ה משמש ד"ר צבי קפלן.

פרויקטים מרכזיים בסוכנות החלל הישראלית:
ונוס (Venus): פיתוח בנייה ושיגור לחלל של מיקרו-לוויין מדעי לחקר כדור הארץ. שותפים: ממשלה, תע"א, אלביט (אלאופ), רפאל, סוכנות החלל הישראלית וסוכנות החלל הצרפתית (CNES).
טאווקס (TAUVEX): ייצור ושיגור טלסקופ חללי בתחום האולטרא-סגול למטרות תצפית אסטרונומית מהחלל. שותפים: ממשלה, אלביט (אלאופ), סוכנות החלל הישראלית וסוכנות החלל ההודית (ISRO).
סלושסאט (SLOSHSAT): מיקרו-לוויין לחקר תופעת השכשוך של נוזלים בחלל. שותפים: רפאל, מעבדות NLR, FOKKER-SPACE, סוכנות החלל הישראלית וסוכנות החלל האירופית (ESA).

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן