סיקור מקיף

מהשבוע – ישראל נשיאת תוכנית יוריקה

תוכנית יוריקה היא תוכנית המו”פ התעשייתי המובילה באירופה והגדולה מסוגה בעולם.חברות ישראליות לוקחות חלק ביותר מ-10% מהפרויקטים של יוריקה, הרבה מעבר לגודלו היחסי של המשק הישראלי * המדען הראשי בתמ”ת ד”ר אלי אופר יהיה נשיא יוריקה מטעם ישראל למשך שנה

שר התמ"ת בנימין בן אליעזר (מימין) והמדען הראשי במשרד, ד"ר אלי אופר בתדרוך העיתונאים לקראת קבלת נשיאות יוריקה, 21 ביוני 2010. צילום: אסף שילה, ישראל סאן. באדיבות משרד התמ"ת
שר התמ"ת בנימין בן אליעזר (מימין) והמדען הראשי במשרד, ד"ר אלי אופר בתדרוך העיתונאים לקראת קבלת נשיאות יוריקה, 21 ביוני 2010. צילום: אסף שילה, ישראל סאן. באדיבות משרד התמ"ת
“עמי אירופה יראו בשנה הקרובה ישראל אחרת, לא ישראל של דרך עיני הכוונות, המאבק והסכסוכים, אלא ישראל של טכנולוגיה פורצת דרך, ישראל חדשנית, בעלת אופי יזמי, ישראל שהיא חלק בלתי נפרד מהכלכלה העולמית, ובפרט זו האירופית”. כך פתח הבוקר שר התעשייה, המסחר והתעסוקה, בנימין (פואד) בן אליעזר, את תדרוך העיתונאים לקראת טקס מינוי ישראל לנשיאת יוריקה, שייערך בסוף השבוע הקרוב בברלין, בהשתתפות שרים, אישי ציבור וחברות מכל רחבי אירופה.

תוכנית יוריקה היא תוכנית המו”פ התעשייתי המובילה באירופה והגדולה מסוגה בעולם. זוהי יוזמה בין ממשלתית, הפועלת מאז 1985, אליה הצטרפה גם נציבות האיחוד האירופי.

ישראל חברה בארגון משנת 2000, וב-2007 נבחרה לכהן כנשיאת יוריקה במשך שנה, שתחל ביולי 2010 ותסתיים ביוני 2011, בה היא תנהיג את הארגון. עם קבלת הנשיאות, ישראל תהיה המדינה הלא אירופית הראשונה שמכהנת כנשיאת התכנית.

יש לציין כי חברות ישראליות לוקחות חלק ביותר מ-10% מהפרויקטים של יוריקה, הרבה מעבר לגודלו היחסי של המשק הישראלי .

השר בן אליעזר אמר לכתבים כי “מאות מדענים, ראשי חברות גדולות ואנשי ממשל, עומדים להגיע ברכבת אווירית ל-5 אירועים מרכזיים גדולים שנערוך ברחבי הארץ, כאשר בכל אחד נשים דגש מיוחד על נושא מו”פ תעשייתי אחר, תוך הצגת הטוב שיש בארץ שלנו.

“התמזל מזלנו, ובשנת הנשיאות שלנו תציין יוריקה גם את 25 שנה להיווסדה. אנחנו נציין זאת באירוע גדול בירושלים, במעמד נשיא המדינה ואני שואף להביא לכאן גם מנהיגים זרים מאירופה. דווקא בתקופה גועשת זו מבחינה פוליטית, ננסה למנף את הנשיאות כדי להראות לעולם את ישראל באור שונה.

“אין לי ספק שנשיאות יוריקה, מעבר להיותה הישג תדמיתי חסר תקדים למדינת ישראל, תאפשר לנו למקסם את התועלת עבור מדינת ישראל ועבור התעשייה הישראלית.

“הרבה דיברו על החשיבות הרבה בהצטרפות ישראל ל-OECD. משרדי היה בין המשרדים שהובילו להצטרפות לארגון, וגם ירכז את העבודה מול מרבית הוועדות שם. קבלת הנשיאות של יוריקה – לא נופלת מהחשיבות של קבלתנו ל-OECD, ויש האומרים שישראל תרוויח אף יותר “בשורה התחתונה” מהנשיאות של תכנית המו”פ היוקרתית.

“מחקר ופיתוח הם הדבר החשוב ביותר לשמירה על יכולת התחרות של ישראל אל מול העולם. הדבר זהה גם במדינות אירופה וזה מה שהביא להקמתה של תוכנית יוריקה לפני 25 שנה.

הגלובליזציה, התחרות, והחדשנות הבלתי פוסקת, הן שיצרו צורך לשיתוף פעולה בין מדינות על מנת למקסם את יכולות המחקר והפיתוח של כל אחת מהמדינות. פרויקטים שאנו מממנים במסגרת זו – לא רק מייצרים מקומות עבודה עבור מהנדסים וכוח אדם טכנולוגי, אלא בפועל היא מאפשרת לחברותיה גם גישה וחדירה נוחה יותר לשווקים בינלאומיים. כמו כן, התוכנית מהווה הזדמנות גישה למקורות מימון זרים.

“ישראל התקבלה כחברה מלאה בתוכנית “יוריקה” בשנת 2000, ובשנים האחרונות הפכה לאחת מ-5 המדינות הפעילות ביותר בתוכנית. נכון להיום, חברות ישראליות נוטלות חלק בלמעלה מ-10% מכלל הפרויקטים המבוצעים בתוכנית. בחירת ישראל לנשיאות תוכנית המו”פ האירופית מהווה נדבך מרכזי בחיזוק מערכת הקשרים הפוליטיים והעסקיים של חברות ישראליות עם הקהילייה האירופית ועם מדינות אירופה החברות ביוריקה.

“ישראל תפעל בשנת כהונתה כנשיאת יוריקה להעביר תקציבים גדולים יותר לתחומים המהווים אתגרים גלובליים, שבהם יש לה יתרון יחסי, דוגמת מדעי החיים, ביטחון אזרחי, איכות סביבה ומים.

“ןדרקנפעל גם ליצירת אפיקי מימון נוספים לפרויקטים שיוצאים מהתוכנית, יחד עם בנקי השקעות וקרנות הון סיכון. אלה יראו בתוכנית מעין סקר היתכנות חיובי לפרויקטים, ועל הבסיס הזה יבחנו את המשך מימונם, במטרה להביא את המוצרים לשוק. אנו סבורים כי משקיעים, קרנות הון סיכון, וגם בנקים אזוריים גדולים, דוגמת בנק ההשקעות האירופי, יכולים לסייע במימון החדירה לשוק בעשרות מיליוני יורו נוספים לאלה המושקעים על ידי הממשלות החברות בתוכנית בשלבי המו”פ.

“בנוגע להרחבת שיתופי הפעולה הבינלאומיים, הנשיאות הישראלית גם תתמוך ביוזמה הספרדית לשלב את מדינות אמריקה הלטינית ביוריקה באמצעות הסכם בין יוריקה לבין מסגרת מו”פ דומה המאגדת את מדינות אמל”ט.

“ישראל שואפת כל העת לקדם יותר את כלכלתה ולהשתלב ככל האפשר בגלובליזציה, ועל רקע זה יש לראות את הצטרפותנו ל-OECD . אנחנו רואים בקשרים עם האיחוד האירופי חשיבות רבה. אנחנו פועלים כל העת כדי לחזק אותם, ותחום המו”פ הוא אחת הדוגמאות לשת”פ מוצלח לשני הצדדים.

“אנו מעמיקים את היחסים עם האיחוד לתחומים חדשים ולאחרונה נחתם הסכם תקינה חדש להכרה בבדיקות תהליכי ייצור תרופות – דבר שיביא לפישוט הסחר בתחום זה בשני הצדדים.

“הבולטות הישראלית ביוריקה נובעת מהמצוינות המדעית והטכנולוגית של ישראל, רמת החדשנות והיזמות הגבוהה של מגזר ההי-טק ומהמדיניות התומכת של הממשלה, המעודדת שיתופי פעולה תעשייתיים בינלאומיים. ישראל תורמת ליוריקה לא רק דרך השתתפות בפרויקטי מחקר ופיתוח, אלא גם בידע ובניסיון שנצברו בארץ בכל הקשור ליזמות עסקית, עידוד ומימון החדשנות התעשייתית.

“יעד נוסף ששמתי בפניי הוא ניסיון לצרף במהלך הקדנציה של ישראל את מצרים לתכנית יוריקה, בכך ננסה לחזק את השלום האזורי ולקדם את תהליך שיתוף הפעולה באזורנו”.

בסיום דבריו, הודה השר בן אליעזר למי שעומד להיות נשיא יוריקה, המדען הראשי במשרד ד”ר אלי אופר “על פעילותו למען ישראל במסגרת יוריקה ובכלל, כמו גם למתימו”פ בראשות מישל היברט”.

מנכ”ל משרד התמ”ת, שרון קדמי אמר כי “ישראל תפעל לקדם את המו”פ עם גרמניה ותמקד בארבעה תחומים: טכנולוגיית מידע, פארמה וביוטכנולוגיה, קלינטק ומים. נביא עשרות חברות לגרמניה – כולל עסקים קטנים ובינוניים להידוק שיתוף הפעולה”.

מי שצפוי להתמנות החל מהשבוע להיות נשיא יוריקה, המדען הראשי בתמ”ת ד”ר אלי אופר, אמר בתדרוך כי “כנשיאה התורנית של יוריקה, אנו צופים שהשנה תהיה מלאת שיתופי פעולה במו”פ ובחדשנות בין חברות ישראליות לאירופיות, לתועלת התעשיה והמשקים הכלכליים בכלל המדינות החברות בארגון. בכל מדינה מנסים לשפר את הרווחה הכלכלית כמו גם את איכות חייהם של תושביה; הפצת קידמה טכנולוגית ושיתוף בידע גם מעבר לגבולות המדינות, באמצעות תכניות מו”פ המשלבות בתוכן חדשנות ויצירתיות, מספקת לכל האומות חברות הארגון תכנית פעולה שתבטיח השגת מטרות אלה”.

“כנשיאי הארגון בשנה הקרובה, מטרתנו היא לנסות ולהעשיר את אופני השימוש במקורות מימון שונים: כלל-אירופיים, ממשלתיים, ציבוריים ופרטיים, ולשפר את נגישותם לתעשיינים ולמפתחים בכלל הפרויקטים הנתמכים ביוריקה” סיכם ד”ר אופר.

Our goals include increasing sources of funding for EUREKA projects from private investors, public funding and European investment institutions”,

הממונה על תוכניות השת”פ עם אירופה במתימו”פ ומנהל תוכנית יוריקה בישראל, ישראל שמאי אמר בתדרוך כי יוריקה היא ללא ספק הפלטפורמה המועדפת ע”י התעשייה הישראלית לשת”פ בינלאומי במחקר ופיתוח. “בשנים האחרונות נרשמו ביוריקה יותר מ-150 השתתפויות של חברות ישראליות ביוריקה. מאז 2003 עד היום, היקף ההשקעה הכספית של החברות ושל המדען הראשי בפרויקטים אלה מתקרב למיליארד ש”ח”.

שמאי מוסיף כי במפגש הקרוב בברלין בו תועבר נשיאות התוכנית מגרמניה לישראל, אמורה מועצת השרים לאשר 152 פרויקטים חדשים, מתוכם 23 בהשתתפות חברות ישראליות. “נתונים אלה מממחישים יותר מכל כי הנשיאות הישראלית היא בראש ובראשונה הישג של תעשיית המו”פ הישראלית”.

רקע: ניהול התוכנית ותפקיד המדינה הנשיאה

 • EUREKA מוגדרת כיוזמה בין-ממשלתית, ומהווה פלטפורמה מוסכמת לשיתופי פעולה במו”פ תעשייתי בין חברות, גופי מחקר וגופי מו”פ אחרים במדינות החברות ב-EUREKA (וגם ממדינות שאינן חברות ב-EUREKA) . מודל הניהול והתפעול הינו מורכב ורב שכבתי, עתיר קשרי גומלין ופרקטיקות לא כתובות שהתגבשו עם השנים, כמפורט להלן:
 • מועצת השרים המתכנסת בד”כ אחת לשנתיים במדינה הנשיאה, בראשות השר הממונה על EUREKA במדינה הנשיאה. תפקידה להתוות אסטרטגיית על לתוכנית, לאשר הצטרפות מדינות חדשות ולאשר את החלטות דרגי הביצוע. בשנה בה לא מתכנסת מועצת השרים, מתכנס הפורום הבין-פרלמנטארי, הכולל נציגי הפרלמנטים מהמדינות החברות ב-EUREKA- לו בעיקר חשיבות ייצוגית-שיווקית.
 • נשיאה תורנית: אחת ממדינות EUREKA שנבחרה לנשיאה למשך שנת עבודה (מיולי עד יוני). הנשיאה התורנית אחראית על ניהול התוכנית בשנת הנשיאות, קביעת סדר היום והנושאים המטופלים בדרגים השונים, אירוח וניהול המפגשים הרבעוניים וקבוצות העבודה. על מנת לאפשר המשכיות בניהול הפעילות ב-EUREKA, התגבש פורום “הטרויקה”, הכולל את הנשיאה הקודמת, הנוכחית והעתידה.
 • · קבוצת הנציגים הבכירים (HLG) – High Level Group – מתכנסת בד”כ אחת לרבעון במדינה הנשיאה: כוללת את הנציגים האחראים על מימון הפרוייקטים במדינות השונות, ומונו ע”י שרי יוריקה. תפקידה לאשר את הפרויקטים החדשים ולאמץ החלטות ה- NPC בנוגע למדיניות ולתפעול התוכנית. מכל מדינה מתוך ה- 40 משתתף נציג אחד, בשנת הנשיאות משמש המדען הראשי ד”ר אלי אופר יו”ר פורום ה-HLG, ומנכ”ל מתימו”פ מישל היברט משמש כנציג הישראלי לפורום.
 • · קבוצת הנציגים הלאומיים (NPC) – National Program Coordinator – פורום הנציגים הלאומיים האחראים על הפעלת התוכנית, ייזום פרוייקטים ומתן השירות ללקוחות התעשייתיים של התוכנית. מתכנסת אחת לרבעון במדינה הנשיאה: תפקדיה לנהל את הפעילות השוטפת בתוכנית ולהמליץ על שינויים/יוזמות לשיפור האפקטיביות של EUREKA. מכל מדינה מתוך ה- 40 משתתף נציג אחד, ישראל שמאי הממונה על תוכניות השת”פ עם אירופה במתימו”פ ומנהל תוכנית יוריקה בישראל משמש כיו”ר פורום ה- NPC בתקופת הנשיאות הישראלית.
 • קבוצת עבודה משותפת ל- HLG ו- NPC העוסקת בנושאים משותפים לשני הפורומים. מתכנסת אחת לרבעון ומשתתפים בכנס אותם נציגים משני הפורומים הקודמים.
 • קבוצות עבודה של HLRNPC העוסקות בנושאים מהותיים המחייבים ניהול ממוקד יותר, מתכנסות 6-7, בד”כ בבריסל. הקבוצות החשובות הן קבוצת הנשיאות- EG – (Executive Group: פורום הטרויקה +4 מדינות נוספות עפ”י בחירת הנשיאה התורנית), קבוצת מומחים בהתאם לנושאים שעולים על הפרק, קבוצת עבודה בנושא יורוסטארס (EAG).
 • מזכירות EUREKA, בראשה מזכ”ל, האחראית על תפעול שוטף של התוכנית, רישום הפרויקטים, תקשורת שיווקית, קשרי עבודה עם הנציבות וגופים אירופיים אחרים, מחקר וריכוז הכנת החומר לדיונים ועוד. מקובל שהמדינה הנשיאה ממנה עובד מטעמה ובמימונה, המוצב במזכירות לתקופה של שנתיים לקראת הנשיאות ובמהלכה, ואחראי על נושא מסוים (כעובד המזכירות) וכן על הקשר השוטף בין המזכירות לבין הנשיאות.
 • תוכניות CLUSTER ו- UMBRELLA: תוכניות נושאיות המנוהלות כמסגרות נפרדות בתוך EUREKA. תוכניות הקלסטר מתמקדות בעיקר בתחומי ICT, מים ואנרגיה, מנהלות קולות קוראים ותהליך אישור פרויקטים עצמאי. הנשיאה התורנית מעורבת גם בעבודת הקלסטרים, כולל אירוח כנסים או פגישות עבודה, והנשיאות מהווה הזדמנות לשדרוג מעמד המדינה (והתעשייה המקומית) בתוכניות אלה.

2 תגובות

 1. “יעד נוסף ששמתי בפניי הוא ניסיון לצרף במהלך הקדנציה של ישראל את מצרים לתכנית יוריקה, בכך ננסה לחזק את השלום האזורי ולקדם את תהליך שיתוף הפעולה באזורנו”.

  צירוף מדינה נכשלת ומפגרת מבחינת טכנולוגיה ומו”פ כמו מצרים תבזה את התוכנית. שלא נדבר על כך שבמצרים מתנהלת תעמולה יומיומית נגד ישראל בתקשורת וראשי הצבא והמדינה שם לא מהססים לתקוף את ישראל בכל דרך. זה העיוורון שמאפיין את העבודה ובוחריה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן