סיקור מקיף

שיגור החללית הישראלית לירח יידחה לתחילת 2019; המדינה תגדיל את תמיכתה ב-SpaceIL בכ-7 מ' ש'

SPACEX, שאמורה לשגר את החללית הישראלית לירח הודיעה על דחיה * התמיכה הממשלתית תינתן למגוון פרויקטים של העמותה כגון: המחקר המדעי על הירח, פעילויות חינוכיות בבתי ספר ותחרויות בנושא החלל

חשיפת ההסכם בין SPACEIL ל-SPACEX לשיגור החללית הישראלית לירח, בבית הנשיא לפני כשנה. צילום: אלון הדר
חשיפת ההסכם בין SPACEIL ל-SPACEX לשיגור החללית הישראלית לירח, בבית הנשיא לפני כשנה. צילום: אלון הדר

עמותת SpaceIL מעדכנת היום (ד') כי בימים אלו נמצאת החללית בשלבים מתקדמים של ניסויים, הבוחנים את עמידתה בתנאי הסביבה המאתגרים בחלל. הניסויים מתבצעים במעבדות מפעל החלל של התעשייה האווירית. עד לשלב זה כל הניסויים שבוצעו הושלמו בהצלחה.

במקביל, לאחרונה הודיעה חברת השיגור ל-SpaceIL על מועד שיגור חדש. מדובר בדחייה של מספר שבועות לתחילת 2019. הדחייה נובעת מגורמים שאינם תלויים בעמותה.

החללית שהרכבתה בתעשייה האווירית הסתיימה לפני מספר שבועות, עברה תחילה סידרת בדיקות לבחינת שילוב המערכות השונות בחללית (אינטגרציה): החללית נכנסה לסדרת ניסויי סביבה, שכאמור, חלקם כבר הושלמו בהצלחה. החללית עברה סדרת ניסויי הרעדה ובדיקות רעש אקוסטי קיצוני, שמטרתן לדמות את תנאי השיגור ולוודא שהחללית ומערכותיה יפעלו לאחר שחרור החללית מהמשגר, בנוסף נערכה סדרת ניסויים נרחבת הכוללת ניסויים לבדיקת עמידות רגלי הנחיתה של החללית על הירח.

השבוע החללית החלה בניסוי המורכב ביותר שמטרתו לבחון את עמידותה בתנאי הטמפרטורה ותת הלחץ שבחלל. הניסוי המתבצע בתא ואקום תרמי ייעודי, המהווה חלק ממערך התשתית והניסויים המתקדם של התעשייה האווירית. בתא זה החללית תיחשף לתנאי וואקום ולטמפרטורות חום וקור קיצוניים בתחום בין -180˚C ל 70˚C. ניסוי זה ימשך כשבועיים.

במקביל להתקדמות בדיקות מערכות החללית, מתבצעות בדיקות תיקוף ואימות לתפקוד החללית בתרחישים שונים בשלבי המשימה. היות ולא ניתן לבדוק את החללית בתרחישים האמיתיים, הבדיקות מתבצעות בחלקן, על סימולטור שפותח ע"י SpaceIL המדמה את התנהגות החללית ומערכותיה ובחלקן, על החללית עצמה.

לאחרונה הודיעו SpaceIL וסוכנות החלל הישראלית על שיתוף פעולה עם נאס"א שיאפשר ל- SpaceIL לשפר את יכולת המעקב והתקשורת עם החללית לקראת הנחיתה על הירח, במהלכה ולאחריה. יותקן רפלקטור לייזר על החללית, שיאפשר לנאס"א לאתר את מיקום החללית על הירח. כמו כן, תשתף SpaceIL את נאס"א בנתונים שיתקבלו מהניסוי המדעי למדידת השדה המגנטי באתר הנחיתה.

מנכ"ל SpaceIL ד"ר עידו ענתבי אמר: "ההתקדמות המוצלחת בתוכנית הניסויים והבדיקות מעידה על עבודה מקצועית של צוותי SpaceIL והתעשייה האווירית. נותרה עדיין עבודה רבה עד לסיום המוכנות לשיגור, אותה נשלים ע"פ התוכנית. חלון השיגור החדש יאפשר לנו לבצע בדיקות נוספות ולהעלות את רמת המוכנות לנו למשימה. חתימת ההסכם עם נאס"א מעידה על ההכרה של ראש נאס"א בחשיבות הפרויקט, בחדשנותו ובפוטנציאל העתידי הגלום בו".

סמנכ"ל התעשייה האווירית, מנהל חטיבת טילים וחלל, בועז לוי: "ההתקדמות המשמעותית שבוצעה והשלמת בנייתה הקרבה של החללית הראשונה לירח עבור Space IL, הינה הישג טכנולוגי בלתי רגיל המהווה תעודת כבוד לכל העוסקים במלאכה וליכולות הטכנולוגיות המדהימות שניתן להגיע אליהן בזכות התעוזה, החדשנות והרצון האינסופי להגשמת חלומות. אנו גאים לקחת חלק במשימה לאומית זו שמובילה עמותת SpaceIL שמסעירה את דמיונם של מאות אלפי תלמידים ברחבי ישראל ומעודדת את בנותינו ובנינו לחלום ולהעז. זהו צעד משמעותי בבניית יכולות החלל האזרחי בישראל, תחום המהווה קטר טכנולוגי וכלכלי בעולם כולו".

מאז הקמתה של SpaceIL, הפכה המשימה להנחתת חללית ישראלית על הירח, לפרויקט לאומי ישראלי בעל ערכים חינוכיים, במימון כספי תורמים, דוגמת: מירי ושלדון אדלסון, סמי סגול, לין שוסטרמן, סטיבן גראנד ועוד. מי שלקח על עצמו את ההובלה להשלמת המשימה ורואה בה כשליחות, הוא הפילנתרופ ואיש העסקים מוריס קאהן שבחר לממן חלק משמעותי מהפרויקט בהיקף של כ-100 מיליון שקל ואף מכהן כנשיא עמותת SpaceIL.

התעשייה האווירית, שהינה בית החלל של ישראל, הנה שותפה מלאה לפרויקט מיומו הראשון. במהלך השנים נוספו שותפים נוספים מהמגזר הפרטי, חברות ממשלתיות ואקדמיה. הבולטים מבניהם: מכון ויצמן למדע, סוכנות החלל הישראלית, משרד המדע, בזק ועוד.

סוכנות החלל הישראלית תגדיל את התמיכה בפרויקט SpaceIL

סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע מודיעה היום על אישור תמיכה בגובה של עד 7.25 מיליון ₪ במגוון פרויקטים טכנולוגים פורצי דרך של עמותת SpaceIL – פרויקט הדגל של הנחתת החללית הישראלית הראשונה על הירח, שצפויה להיות משוגרת בחודשים הקרובים. סכום זה מצטרף לכ-2 מיליון ₪ שכבר הושקעו בפיתוחים שסייעו לעמותה בתחילת דרכה. התמיכה תינתן למגוון פרויקטים של העמותה כגון: המחקר המדעי על הירח, פעילויות חינוכיות בבתי ספר ותחרויות בנושא החלל.

"מיזם פיתוח ושיגור החללית של SpaceIL  לירח יקנה למדינת ישראל יתרון בחקר החלל ובפיתוח טכנולוגיות חלל" אמר היום שר המדע אופיר אקוניס. "עם כניסתי לתפקיד התחייבתי למצוא דרך שהפרויקט המדהים הזה ימשיך להתקיים וכעת מימשנו את ההבטחה. הפרויקט צפוי לקדם את החינוך של ילדים ונוער למדעים ולטכנולוגיה ולקדם את המחקר המדעי על הירח והוא מעורר גאווה לאומית רחבה".

התמיכה בעמותה תכלול לדוגמא מימון הניסוי המדעי שבמסגרתו תמדוד החללית את השדה המגנטי על
הירח, הרצאות בבתי ספר, פעילויות חינוכיות כגון "השמים הם לא הגבול", אליפות סייבר, תוכניות העשרה במרכזים מדעיים והאקתון ירח.

במסגרת המשימה המדעית, תמפה החללית את המגנטיות של אזורים שונים בירח כדי להעמיק את ההבנה בכל מה שידוע לנו על היכולת של עולמות קטנים לקיים שדה מגנטי.

2 תגובות

  1. אכן. הגיע הזמן. כדי שכשיקימו משלחת ליישב בכוכב אחר יהיו נציגים ישראלים.
    יפה 7 מיליון, אבל יותר יפה 30 מיליון.

  2. אני עוד זוכר את ההרצאה הראשונה ששמעתי מאחד מיזמי SpaceIL לפני שש-שבע שנים בפאב בתל אביב.
    כל הכבוד!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן