סיקור מקיף

פרופ' יצחק בן ישראל: "אני סבור שבסופו של דבר לא תהיה לאירן פצצה"

חברי קבוצת הפייסבוק של יצחק בן ישראל ראיינו אותו לכבוד החג והם משתפים בכך גם את קוראי אתר הידען

פרופ' יצחק בן ישראל
פרופ' יצחק בן ישראל

חג שמח אדוני , תודה שהסכמתה לדבר איתנו.
חג שמח לכם ולעם ישראל כולו.

השאלה המתבקשת להיות הראשונה היא בתחום התמחותך: מה מצבנו אל מול איום הפצצה הגרעינית של איראן? האם עקב המשבר שאליו נקלעה המדינה אל מול העולם נשאר להתמודד לבדינו מול האיום?

ראשית נעיר כי לא "נקלענו" למשבר מול העולם, אלא תמרנו את עצמנו בחוסר כישרון למשבר זה. לצערי, יש לנו ממשלה ימנית עם שתי ידיים שמאליות. המשבר בהחלט מקשה על גיוס תמיכה בעולם נגד איראן, אבל למרות זאת אינני סבור כי נישאר לבד. איראן גרעינית היא סכנה לשלום העולם כולו וזה מובן היום למנהיגי העולם החופשי. משום כך אני סבור כי בסופו של דבר לא תהיה לאיראן פצצה.

האם נראים באופק מדינת ישראל איומים אסטרטגיים נוספים?

כמובן. השפעת איראן על סוריה והחזבאללה יוצרים "ציר רשע" חדש שעלינו להיות ערים אליו, ואסור לנו לשכוח את הזירה הפלסטינית בכלל ואת החמאס בעזה בפרט.

בשנים האחרונות אנו עדים להתפתחות משמעותית בתעשיית החלל בישראל, הביטחונית והאזרחית, במחקר ופיתוח לוויינים. ההוכחה להתפתחות משמעותית זו היא הגעתו של יושב ראש נאס"א לביקור בישראל., איך אתה מגדיר את מצב החלל בישראל כרגע? ומה הם האתגרים הטכנולוגיים והאחרים הניצבים בפניי סוכנות החלל בעשור הקרוב?

לפי דרוג שנעשה בארה"ב ישראל ממוקמת היום במקום השביעי-שמיני בעולם מבחינת היקף העיסוק בחלל (באופן אבסולוטי) ובמקום השני-שלישי מבחינת החדשנות הטכנולוגית בחלל. נבנתה פה תשתית תעשייתית מדהימה ובהשקעות לא גדולות אפשר למנף אותה ולהפוך את תעשיית החלל בארץ לענף ייצוא מרכזי בהיקף מכירות של כמה מיליארדי דולר בשנה. בימים אלו מתבצעת עבודה ע"י צוות שהוקם ביוזמת נשיא המדינה ובתמיכת ראש הממשלה להגדרת היעדים, התוכנית והאמצעים הנדרשים לכך.

כיצד תשפיע החלטת נשיא ארה"ב ברק אובמה לבטל את הטיסה לירח ולשנות את תקצובה של נאס"א, תוך העברת חלק מהפעילויות לשוק הפרטי, על תעשיית החלל הישראלית ועל תעשיית החלל בכלל?

ההשפעה עלינו תהיה בשוליים בלבד משום שאנחנו לא מתעסקים בטיסות מאוישות לחלל.

האם למדינת ישראל יש מדיניות חלל מוגדרת ?

יש למדינה סוכנות חלל שקבעה יעדים וחזון, הכוללים למשל הגעה למקום החמישי בעולם בהיקף תעשיית החלל ומיצובנו בחזית הידע הטכנולוגי בתחום המיקרו-לוויינים. עם זאת, אין עדיין לצערי מדיניות חלל לאומית, וזו בדיוק מטרת הצוות שהוזכר לעיל. אני מקווה שלאחר אישור העבודה ע"י ראש הממשלה, המצב ישתנה.

מדוע למדינת ישראל יש רק תוכנית חלל צבאית ואין לה תוכנית חלל אזרחית?

אנחנו מדינה קטנה ומעוטת משאבים. משום כך רק טבעי הוא שאת ראשית צעדינו בחלל עשינו רק באותם השטחים החיוניים לקיומנו, קרי – החלל הביטחוני. עם זאת, התשתית שנבנתה אינה צבועה בצבעי מלחמה. אפשר להשתמש באותה טכנולוגיה לוויינית פעם אחת כדי לצלם מטרות בעלות ערך ביטחוני, ופעם שנייה כדי לעקוב אחרי זיהומים על כדור הארץ לטובת איכות הסביבה או החקלאות.

פרופ' בן ישראל מערכת ההשכלה הגבוהה מוגדרת כיום כ"מתפוררת". האם אתה מסכים להגדרה זו? האם נראה באופק פיתרון למשבר הזה, ואם כן מהו?

כול מה שבנינו פה במדינה, החל מהיכולת הצבאית וכלה ברווחה, בנוי על טיפוח כוח אדם משכיל ואיכותי. אין שום מערכת שחשיבותה למדינה גדולה כמו מערכת החינוך בכלל וההשכלה הגבוהה בפרט. המשבר הקיים כיום נובע מהסתכלות "כלכלית" צרה על המערכת וקיצוצים שאינם מוצדקים. אני מאמין שפתרונות ברוח הצעתו של פרופסור טרכטנברג, ראש הות"ת, יוכלו להוביל את המערכת לפיתרון ויציאה מהמשבר. זה בנפשנו.

פרופ' בן ישראל תודה על הזמן שהקדשת לנו.

תודה לכם ושוב, חג שמח לכולם.

תודה אדוני וחג אביב שמח.

11 תגובות

 1. "משום כך אני סבור כי בסופו של דבר לא תהיה לאיראן פצצה"

  – האמירה הלאקונית הזו היא עמומה לא פחות ממדיניות הגרעין הישראלי. היא יורה לכל הכיוונים והאפשרויות.

  אני מאוד חושש שאובמה לא יצליח ליצר לחץ אפקטיבי על האירנים – הם לא פרטנר רציונלי אלא כת של מאמיני שובו של המהדי בתהליך של קטסטרופה גואלת. בינתיים השעון מתקדם, הצנטריפוגות מתיעלות ומתרבות והפצצה האירנית הופכת למשהו מאוד ריאלי בטווח של שנה, אולי קצת יותר או קצת פחות.

  אל תתפלאו אם לישראל לא תהיה ברירה אלא לתקוף על מנת להרוס ולהשמיד מתקנים גרעיניים, ולא מן הנמנע שיעשה שימוש אפילו בנשק לא קונבנציונלי (טאקטי בלבד – פצצות של קילוטון) בעקבות הפצצה ראשונה קונבנציונלית (הפיר הנוצר בהפצצה הרשונה מונע את תפוצתה של רוב הנשורת הנוצרת בהפצצה השניה).
  הלואי שחזון הבלהות הזה לא יתרחש, אבל המציאות לפעמים עולה על כל דמיון, במיוחד כשזה קשור ביהודים. ודוקא ביום השואה (היום) הדברים נראים פחות דמיוניים מבשאר ימות השנה…

 2. ח ג ש מ ח !

  לכל המגיבים היקרים אני לא חושבת שאחד מכם הוא בדרג בכיר כולשהוא במערכת הביטחון הישראלית
  ואם היה כך ותיהיו בדרג בכיר לא כמו האלוף בן ישראל כמובן
  שהוא המומנה על הנושאים המיוחדים
  לכן אומר לכם שבזכות אנשים כמו בן ישראל ורבים מתחתיו
  אנו ישנים בשקט
  והידד לכל אותם אלה ששומרים עלינו יומם וליל כל הכבוד על הכתבה
  ושנזכה לראות אדם כמו בן ישראל במעמד של שר ביטחון
  או ראש ממשלה חג שמח לכולכם
  ד"ר מורן ברון

 3. לאידיוט האנונימי.טמבל, אולי תפסיק להעלות גירה את המנטרה "סיום הכיבוש" "שאיפה לשלום" ו"תהליך שלום". האם בנו האשמת של אי הגעה "לשלום" עם הפלסטינים ? הרי אפילו אם נחזיר את כל,אני חוזר את כל השטחים,כולל ירושלים,עדין הפלסטינים רוצים את "זכות השיבה" שמשמעותה חיסול המדינה היהודית היחידה. וגם הארצות הערביות המחזיקות כפליטים את "אחיהם" הפלסטינים,שהם בעלי אותה דת,שפה,תרבות ומנהגים ,ללא זכויות וללא אזרחות,חוזרות ומדגישות
  שהן לעולם לא יקלטו אותם כאזרחים במדינותיהן(ומדובר ב 3-4 מליון "פליטים".אז תאמר לי אידיוט מה אנחנו עוד צריכים לעשות כדי לקדם את "התהליך" הארור הזה ?
  ובכלל מה אתה עושה כאן-האם אין ממקומך בין פורעי ומפגיני בילעין ?

 4. אם כל הכסף הזה שאתם משקיעים ב"טכנולוגיות חלל צבאיות סופר מתקדמות שנמצאות במקומות הראשונים בעולם", הייתם משקיעים אותו במקום זאת בלנסות לפתור את הסכסוך ולסיים את הכיבוש, אולי החיים שלנו היו משתפרים בכמה סדרי גודל. שלום בר קיימא תורם הרבה יותר לבטחון מאשר יכולת לצלם משגרי צינורות ברזולוציה גבוהה.
  סיום הכיבוש יביא להתייצבות היחסים עם העולם המוסלמי, וכמובן פתרון למשברים הדיפלומטיים השונים שישראל נכנסת אליהם בעקביות. בישראל לא קולטים את זה, מעדיפים להמשיך להתחמש ולנפסף לפני כולם בביצים הגדולות, במקום לפתור את שורש הבעיה.

 5. 'מואדים לשמחה'-לצערי אבי צודק! מדינת-ישראל עלולה/צפוייה למצא עצמה לבד מול איראן גרעינית,ואזי ייתרון ' העמימות-הגרעינית' שלנו תאבד כל ערך!!..("כל השחקנים מראים הכלפים…).

  ניטרול האיום הישראלי (אמיתי או מדומה..) ישנה כל 'מאזן האימה' באזור המזרח-התיכון ומעבר לו!!
  הנשיא אובמה (המדמה עצמו לנשיא פ.ד. רוזוולד-1936-44),לא יצליח לבנות ברית נגד איראן שתעצור
  בניית פצצה (גרעינית וטרמ-גרעינית…) ועם כל הכבוד לפרופ.' י. בן-ישראל "מדיבורים אין עיבורים"!!!
  ובנתיים אחמדניג'ד ממשיך בשלו…

 6. אל תאמינו למילה מדבריו של בן ישראל, הענף אליו היה שייך בחיל האוויר העריך טרם מלחמת המפרץ הראשונה כי שום טיל סקאד עירקי לא יגיע לארץ.

  וההמשך ידוע.

 7. ההנחה של פרופ' בן ישראל היא שאינטרס של כל מדינות המערב למנוע אירן גרעינית יצליח.
  ויש בזה הגיון פרגמטי. אלא שאני צופה מצוקה אדירה לישראל משום שהיא תהיה ה"גזר" במשוואת האינטרסים.
  לחילופין אם אירן תהיה גרעינית ישראל תרוויח ובגדול ממעמד של מיירטת מומחית הן מצד המיקום כמחצית המסלול למערב וממוקד השיגור והן מצד יכולתה הטכנולוגית ונחישותה הקיומית.
  האיום על ישראל ינוטרל על בסיס מאזן אימה.
  הניטרול ינוטרל על ידי גופי חסות מלבנון סוריה עזה ואולי גם מהגדה שיש להם פוטנציאל להזיק.
  הסכנה הגדולה ביותר לישראל היא סכסוך (מדיניות לעומתית) עם ארה"ב. וזה אקטואלי עכשיו.

 8. ואבי אל תדאג הוא יותר במין ממך את המצב בלי כוונה לפגוע ואם הוא לא מודאג אז כנראה שגם לנו אין מה להיות מודאגים הוא אלוף ומומונה על דברים חשאיים גם בימינו הוא יו"ר סוכנות החלל סומכים עליו
  ואוהבים אותו

 9. יש על מי לסמוך הידד פרןפ' בן ישראל שנזכה בעזרת השם לראות אותך ראש הממשלה הבא
  כחולפה ראויה ביותר לכל הפולטיקאים

 10. הוא לא הסביר איך הגיע למסקנה הפוכה מכל סוכנויות הביון המערביות
  הלחץ האמריקאי עלינו הוא תוצאה ישירה של איראן גרעינית בעתיד הקרוב,
  והוא כאין וכאפס מלחץ שיהיה כתוצאה מאיראן גרעינית ב 2012 – 2014
  כתוצאה מכך תהיה זליגה גרעינית מכוונת לחיזבאללא ב 2015
  וחמאס גרעיני ב -2017 דבר זה יגרום למערכת לחצים על מצרים וסעודיה להתגרען גם הם.
  המרוץ לא יעצר כאן תוסיפו לזה התקדמות איראנית מצד אחד לפצצות מזוודה מפלוטוניום עבור טרוריסטים ומצד שני לפצצות היתוך שיכולות בפיצוץ אחד להשמיד לא עיר אלה מדינה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן