סיקור מקיף

תקווה איראנית בחלל

טל ענבר, ראש המרכז לחקר החלל, מכון פישר למחקר אסטרטגי אוויר וחלל מנתח את מצבה של איראן בחלל בעקבות הצגת הטיל החדש

אחמדיניג'אד סוקר את הלווין החדש
אחמדיניג'אד סוקר את הלווין החדש

התמונה לקוחה מאתר איראני

בעת חנוכת מרכז חדש לחקר החלל, הציגה איראן שורה של פיתוחים טכנולוגיים המקרבים אותה להשגת יכולת שיגור עצמאי לחלל. פרט למשגר הלוויינים החדיש מסוג "סאפיר", הוצג בפני נשיא איראן מחמוד אחמדינג'אד, שר ההגנה, מפקדים במשמרות המהפכה ובכירים איראניים נוספים, הלוויין האירני הראשון מתכנון עצמי. הלוויין מכונה OMID (תקווה בפרסית) והוא לוויין קטן מימדים שצורתו קובייה. לוויין זה מיועד לטוס לחלל במהלך השנה הקרובה על סיפונו של משגר הלוויינים האיראני סאפיר.

מספר פרטים חדשים על תוכנית הלוויינים של איראן נמסרו על ידי שר ההגנה האירני מוסטאפה מוחמד נג'אר. לפי דברי נג'אר, בין השנים 2010-2013, תייצר איראן שני "לווייני תקשורת ומחקר", וכן תפתח לוויין בשיתוך עם מדינות אסלאמיות אחרות שלא צוינו, בשם Besharat.

סוכנויות הידיעות של איראן לא פרסמו פרטים טכניים אודות לוויין זה, פרט להכרזה כי הוא פותח ויוצר כולו באיראן. ניתוח של התמונות שפורסמו על ידי איראן מעלה כי מדובר בלוויין זעיר, הבנוי בצורת קובייה, שאורך פאתה כ – 30 עד 40 ס"מ. ללוויין אנטנות רב כיווניות, דבר המעיד ככל הנראה על כך שהוא נעדר מערכת ייצוב והכוון כלפי כדור הארץ. מהתמונות לא ניתן להעריך מה תכלית הלוויין, מעבר להיותו מדגים טכנולוגי.

לאיראן לוויין אחד הפועל בחלל מאז נובמבר 2005, ומכונה SINA. לוויין זה תוכנן ונבנה על ידי חברת יוז'נוי האוקראינית ושוגר לחלל משדה השיגורים פלסצק. יחד עם לוויין זה אמור היה לעלות לחלל הלוויין מסבאח, שתוכנן ונבנה על ידי חברת קארלו גוואצי האיטלקית, בשיתוף מומחים איראניים, אולם תקלה חשמלית בעת שילוב הלוויין עם המשגר הרוסי מנעה את שיגורו, ומצבו לא ידוע עד היום.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן