סיקור מקיף

משגר לוויינים איראני חדש

המשגר מבוסס על טיל השיהאב 3 * יכולת השיגור שלו מוגבלת, והמטרה העיקרית הצגת עוצמה למטרות תעמולה

תמונה מוקטנת של הטיל האיראני
תמונה מוקטנת של הטיל האיראני
איראן חשפה אתמול, 4.2.2008, משגר לוויינים מפיתוח עצמי. משגר הלוויינים המכונה "סאפיר” (SAFIR) מבוסס על טכנולוגיית הטיל הבליסטי האריאני "שיהאב 3" (שהוא בעצם ייצור מקומי של הטיל הצפון קוריאני ארוך הטווח "נו-דונג"). הוא נבדל מטילי השיהאב האיראניים באורכו הגדול יותר ובתצורת חופת החרטום, המיועד להכיל לוויין במקום ראש נפץ. הטיל הוצג בפני נשיא איראן מחמוד אחמדינג'אד, שר ההגנה, מפקד משמרות המהפכה של איראן ובכירים איראניים נוספים, בעת סיור במתקן חדש שהוגדר כ"מרכז לחקר החלל".

במסגרת חנוכת המרכז האיראני לחקר החלל, שוגר טיל בליסטי מטיפוס שיהאב 3 B ארוך טווח, שנצבע לרגל האירוע בצבעים אזרחיים (למרבה האירנויה בצבעי תכלת לבן…). על פי דוברים איראניים שמסרו הודעה לאחר השיגור, איראן עתידה לשגר בשנה הקרובה לוויין מפיתוח עצמי המכונה OMID (תקווה) באמצעות משגר הלוויינים סאפיר.

חישובים שנערכו בישראל מראים כי למשגר לוויינים המבוסס על טכנולוגיות של הטיל האיראני שיהאב יש יכולת מוגבלת ביותר לשגר לוויינים למסלול נמוך סביב כדור הארץ, ומסת הלוויין שטיל מסוג זה יכול לשאת נאמדת בכ – 20-30 ק"ג בלבד. יחד עם זאת יש לזכור כי יכולת שיגור עצמית (היכולת לבנות לוויין ולשגרו באמצעות משגר מייצור עצמי) היא נחלת מדינות בודדות בעולם – ומאז שישראל הצטרפה למועדון המדינות בעלות כושר פעולה עצמאי בחלל, בשנת 1988, לא הצטרפה למועדון יוקרתי זה אף מדינה נוספת. לשיגור עצמי של איראן השלכות נרחבות בתחום הקרנת העוצמה, והגדלת היוקרה המדינית באזור המפרץ הפרסי והמזרח התיכון. בנוסף, מנסה איראן להשיג באמצעות תוכנית המשגרים האזרחית שלה טכנולוגיות שיוכו לשפר את תוכניותיה הצבאיות בתחום טילי הקרקע קרקע.

* טל ענבר, ראש המרכז לחקר החלל, מכון פישר למחקר אסטרטגי אוויר וחלל

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

5 תגובות

 1. היה נכון יותר מצד האיראנים , לו פיתחו יכולות לקידום השלום עלי אדמות , כיוון שכדור הארץ ידע אין ספור מלחמות מזיקות וקשות , ושיבהירו לחמאס שברצועת עזה , שירי על אזרחים בשדרות , מתוך מהמורות בטון , יגרום בסופו של דבר לעצירת הובלת המלט לעזה .

  ובמידה והאיראנים שבויים בנוסטלגיה לאימפריה מהעבר ההיסטורי , כאשר פלשו גם למצרים , בסופו של דבר הוכנעו על ידי אלקסנדר מוקדון , שהאימפריה שהקים , הוכנעה גם בסופו של דבר על ידי הרומאים , שהוכנעו גם על ידי שבט ברברי למחצה – הגותים .

  אז הגיע הזמן להפסיק לחשוב על מלחמות , ועל פיתוחי נשק למטרות תקיפה , בשונה מפיתוחים למטרות הגנה .

 2. הם ישתמשו בטיל ככיסוי..
  "לווין" הם יגידו..
  ואחרי 5 דקות של שיגור נגלה שהוא חוזר למטה לכיוון חיפה, הפטריות ינטרלו את הטיל אבל לא לגמרי, הוא ייפול ליד החוף וייצור תגובה ססמית חזקה, שתגרום לנורא מכל..גל גדול השוטף את רצועת החוף של חיפה הצפונית..אסון כבד וקשה..

  אל תגידו שלא הוזהרתם..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן