סיקור מקיף

הושק אתר האינטרנט הראשון בארץ ובעולם לזיהוי מאובנים

האתר פותח במו”פ מדעי בערבה תיכונה וצפונית

מדריך המאובנים של ישראל. צילום יח"צ מו"פ ערבה
מדריך המאובנים של ישראל. צילום יח”צ מו”פ ערבה

אתר האינטרנט ראשון בעולם לזיהוי מאובנים “מגדיר המאובנים של ישראל“, הושק במסגרת התערוכה החקלאית שהתקיימה במו”פ (מחקר ופיתוח) ערבה תיכונה וצפונית בחצבה. האתר הינו המשך למחקר מקיף שהתבצע על ידי חוקרים ומומחים בתחום המאובנים במדבר.

המאובנים שנמצאים באזור זה, הינם תוצר לתופעה שהתרחשה לפני מאות אלפי שנים עבר באזור הערבה, בקו החוף של האוקיינוס הקדום ‘טתיס’, אוקיינוס שכמעט ונעלם עם השנים, בשל תזוזת הלוחות בקרום כדור הארץ והתקרבותן של יבשות אירופה, אפריקה וחצי האי ערב. השריד היחיד של ימת טתיס הינו הים התיכון. המאובן הגדול ביותר שנמצא בערבה על ידי החוקרים הוא האלאסמוזאור האחרון: שרידי שלד מאובן של זוחל ימי קדום בן 85 מיליון שנה. חוקרים ממרכז מדע ים המלח ומו”פ ערבה תיכונה מצאו שברי שן ולסת, שברי גפיים, סנפיר, שבע חוליות צוואר וחוליית גב של הזוחל אלאסמוזאור (Elasmosaurid).
זו הפעם הראשונה שחלקים כה רבים של פרט יחיד נחשפו בחפירה.

את אתר האינטרנט הקימו ד”ר שרית אשכנזי-פוליבודה ממרכז מדע ים המלח והערבה ומו”פ מדעי ערבה תיכונה וצפונית בתחנת “יאיר” בחצבה, ד”ר חנן גינת ממרכז המדע, ד”ר זאב לוי מהמכון הגיאולוג וד”ר רבקה רבינוביץ מהאוניברסיטה העברית.

באתר מופיעים 170 המאובנים השכיחים ביותר ואינפורמציה לגביהם. החוקרים בנו את האתר כך שבמידה ואין מידע על מאובן מסוים ניתן לשלוח פניה באמצעות הקלקה על לחצן “הכה את המומחה” ולהעביר פניה הכוללת צילום של המאובן לבחינת ד”ר זאב לוי מהמכון הגיאולוגי הישראלי ולד”ר שרית אשכנזי-פוליבודה ממרכז מדע ים המלח והערבה ומו”פ ערבה תיכונה וצפונית בתחנת “יאיר” בחצבה.

ד”ר שרית אשכנזי-פוליבודה אמרה, כי הצורך בהקמת אתר לזיהוי מאובנים נובע מכך שבישראל מגוון גדול של יחידות סלע עליהם מופיעים מאובנים וביניהם נפוצים שבלולים, צדפות, אמוניטים ועוד וכי המאובנים הינם כלי חשוב להבנת התנאים הסביבתיים בזמן השקעת הסלע, לקביעת גיל הסלע ולהבנת רצף התפתחות החי והצומח. בנוסף, המאובנים מהווים מוקד משיכה ועניין גם לציבור הרחב, מטיילים, מדריכים, תלמידים וסטודנטים.

מאובן הוא למעשה שלד קשיח של עצמות או שריון חיה, שנקבר בחול ובמרוצת השנים עם התקשות החול והתפרקות השלד הותיר את חותמו בסלע (לרוב סלעי משקע). את גיל המאובן קובעים באמצעות תהליך תיארוך לשכבות סלע יסוד. מאובן הינו ההוכחה לקיומם של יצורים חיים לפני מיליוני שנים.
מטרתו של האתר החדש “מגדיר המאובנים של ישראל” להעניק לציבור הרחב וחובבי המאובנים שירות וסיוע, האתר מנגיש מידע נרחב בנושא המאובנים, בין היתר ניתן למצוא פרטים רבים אודות מאובנים שגודלם מעל לסנטימטר, הבולטים לעין על פני הקרקע או מתוך הסלע. האתר מכיל מידע כללי על מערכות ומחלקות בעלי החיים והצמחים המאובנים, כפי שמוכרים כיום על ידי הגיאולוגים.

האתר תומך גלישה מסמארטפון או מהמחשב, בשפה העברית וידידותי מאוד למשתמש. בעמוד הבית ניתן לבחור סינון על פי סוג, עבור מי שמעט מתמצא בתחום המאובנים, או לחילופין סינון לפי תמונה. בסינון זה מופיעות תמונות בחלוקה לשלוש קטגוריות: צורת שלד כללית, עיטורים ומאפיינים נוספים. בתום שלב הסינון, תופיע תמונה המתאימה לפרמטרים שנבחרו וכן תיאור מילולי קצר של המאובן. כיום מאובנים הינם רכוש ממשלתי מחקרי ויש לדווח וליצור קשר על מציאת מאובנים היות וקיים איסור לקחת את הממצאים ולהוציאם מההקשר הסביבתי.

אתר מגדיר המאובנים של ישראל

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן