סיקור מקיף

מחיקוי סיבי עכביש ועד ביו-רפואה: כנס ביומימיקרי בינלאומי יתקיים באוני' ת"א

בכנס "ביומימיקרי-אקדמיה ותעשייה", שייערך באוניברסיטת תל אביב ביוני 2018, יישמעו מספר הרצאות בתחום הביומימיקרי –  חיקוי ולמידה מהטבע

ללמוד מהצפרדעים. איור: shutterstock
ללמוד מהטבע. איור: shutterstock

מאת: ד"ר יעל הלפמן כהן

כנס "ביומימיקרי-אקדמיה ותעשייה" נוסד ביוזמת ארגון הביומימיקרי הישראלי, לשכת המהנדסים ובשיתוף המעבדה לביומימיקרי בביה"ס ללימודי הסביבה ע"ש פורטר, אוניברסיטת תל אביב, במטרה לקדם סקרנות, שיח ושיתופי פעולה מחקריים ויישומיים בין ביולוגים למהנדסים.

הכנס מהווה במה לחשיפת מנגנונים ביולוגים מרתקים בעלי פוטנציאל הנדסי יישומי, לצד מחקרים ופיתוחים ביומימטיים שכבר משלבים ידע ביולוגי-הנדסי, ונמצאים בשלבי מחקר שונים או כבר הושקו כמוצרים ביומימטיים בשוק. מטרת הכנס היא לעורר סקרנות ומודעות לתחום הביומימיקרי (חיקוי הטבע) כמנוע חדשנות על מנת לקדם מחקרים ופיתוחים ביומימטיים בישראל. לראשונה בישראל יתקיים השנה הכנס במתכונת בינלאומית, בשיתוף הטכניון והארגון הבינלאומי ISBE  להנדסה מכאנית.

המושב הראשון של הכנס יעסוק בחומרים חכמים. את הכנס תפתח הרצאתו של פרופ' עודד שוסיוב, מתנת הטבע, ננו ביומימטיקה וחומרי העתיד, שתעסוק בחומרים בעלי תכונות מכאניות יוצאות דופן, המשלבים את הנוקשות של ננו סיבי צלולוז מעולם הצמח, עם הגמישות והחוסן של רזילין (חלבון היוצר מבנים אלסטיים, המאפשר למשל לפשפשים לקפוץ לגובה הגבוה פי 100 מגובהם!) ועוד. פרופ' בועז פוקורוי מהטכניון, ירצה על דרכים חכמות לשלוט במבנים של חומרים,  פרופ' אהוד גזית מאוניברסיטת תל אביב ירצה על קריסטלים פוטונים המגיבים לצבע בהשראת הזיקית, ופרופ' גוליאן הי מהונג קונג תרצה על חיקוי סיבי העכביש.

המושב השני של הכנס יעסוק בזרימה ותנועה. מערכות סינון, רכבים ומדחפים תת ימיים. הרצאות מארה"ב, אוסטריה, סין, וישראל.

המושב השלישי של הכנס יעסוק בביו-רפואה ורובוטיקה. רובוטים המגיבים ללחות, התקנים לשחרור תרופות, ותרופות למחלות אוטואימוניות. הרצאות מסין, אוסטריה וישראל.

המושב הרביעי והאחרון יעסוק בחדשנות הביומימטית- כיוונים לעתיד. הרצאות של ג'וליאן ווינסנט מאנגליה תעסוק  בנושא הזבל – מדוע אנו זורקים כ"כ הרבה. הרצאתו של מנפרד דרק מגרמניה תעסוק בתחום הביומימטיקה כמדע. את הכנס יחתום פאנל רב משתתפים בהנחייתו של פרופ' יורם רייך ונושאו- ביומימיקרי- לאן?

לצד הכנס השנה תתקיים תערוכת פוסטרים של מחקרים מובילים ומגוונים מהעולם, בשדות ההנדסה והארכיטקטורה. את הכנס ינעים המוסיקאי נבויה ימאגוצי, במוסיקה בהשראת הטבע בכלי נגינה בייצור עצמי.

לתכנית הכנס והרשמה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן