סיקור מקיף

בתוך ליבו האפל של העיט

הרגישות הגבוהה של הטלסקופ איפשרה לו לחדור דרך ענני אבק שהסתירו עד כה את 700 הכוכבים לערך הנולדים שם בזה הרגע

כוכבים נולדים ברצועת גולד. צילום: טלסקופ החלל הרשל
כוכבים נולדים ברצועת גולד. צילום: טלסקופ החלל הרשל

טלסקופ החלל הרשל השקיף אל תוך בית היולדות השמימי החבוי, וחשף למרבה ההפתעה רמות גבוהות של פעילות. מעריכים שכ-700 כוכבים בהתהוות מצטופפים בתוך סיבי אבק שנראים בתמונה שהוא צילם. זוהי גם התמונה הראשונה ב-OSHI, אתר התצוגה המקוונן לתמונות מהרשל.

התמונה מראה ענן שחור המרוחק כ-1000 שנות אור מכאן בתוך קונסטלצית הכוכבים Aquila, העיט. היא מכסה שטח שתפרס לאורך 65 שנות אור והוא כה מלא באבק עד ששום לווין אינפרא אדום לא הצליח מעולם להסתכל אל תוך האזור. כעת, הודות לרגישות הגבוהה של הרשל בקרני אור ארוכות במיוחד של אינפרא-אדום, אסטרונומים זכו לתמונה הראשונה של האזור הפנימי של הענן.

התמונה נלקחה ב-24 לאוק' באמצעות המכשור המתקדם של הרשל: מצלמת מערך חיישני הפוטונים (PACS), וקלט התמונה הפוטומטרי וספקטרלי (SPIRE). שני האזורים הבוהקים בתמונה הם אזורים בהם כוכבים חדשים שרק נולדו גורמים לגז המימן לזהור.

אתר הOSHI החדש, יהפוך לספריה של תמונותיו המוצלחות ביותר של הרשל. מראות מדהימים של השמים באינפרא יועלו לאתר כאשר המשימה תושלם, ואנשי מדיה, אנשי חינוך והציבור הרחב יוכלו להשתמש בהם.

בתמונה ניתן לראות 700 כדורים מעובים של גז ואבק, משובצים בתוך הענן. ההתעבויות בסופו של דבר יהפכו לכוכבים. אסטרונומים מעריכים שכ-100 מתוכם נמצאים בשלב הסופי של ההתהוות. בכל אחד מהם יווצר היתוך גרעיני בליבתו, ובכך הוא יהפוך לכוכב אמיתי. כל ה-600 האחרים בתהליכי התפתחות של פרוטו-כוכבים, אך גם אלו בסופו של דבר יהפכו לדור חדש של כוכבים.

הענן הוא חלק מאזור חגורת גולד , טבעת ענקית של כוכבים שסובבים את שמי הלילה- במקרה מערכת השמש נמצאת במרכז החגורה. הראשון ששם לב לכך, הוא ג'ון הרשל, האנגלי בן המאה ה-19, שעל שמו נקרא הטלסקופ של סוכנות החלל האירופית, הרשל. אך היה זה בנג'מין גולד שהביא את הידיעה בדבר הטבעת לציבור הרחב ב-1874.

חגורת גולד יוצרת כוכבים בהירים לקונסטלציות רבות כמו אוריון, עקרב, צלב, והיא מהווה אזור של היווצרות כוכבים אותו האסטרונומים יכולים לחקור. צפיה בבית היולדות השמיימי הזה הוא מידע חיוני עבור הרשל, שמטרתו לחשוף את הדמוגרפיה של יצירת הכוכבים ומקורם, או במילים אחרות, הכמויות וטווח המאסות של הכוכבים החדשים הללו. מלבד אזור העיט, הרשל שם לו כמטרה 14 אזורי היווצרות כוכבים נוספים כחלק מהתכנית לחקר חגורת גולד.

לידיעה באתר סוכנות החלל האירופית

3 תגובות

 1. לצבי, ראשית, 1000 שנות אור זה לא הרבה, לכוכבים לוקח הרבה יותר זמן להיווצר, כך שגם בעוד 1000 שנה יהיה נכון להגיד שהם נוצרים בזה הרגע.
  בנוסף לכך, עפ"י תורת היחסות, לכל מאורע שנמצא מחוץ לקונוס האור אין אפשרות לקבוע מה קדם למה.

 2. לא הבנתי מה הכוונה בזה הרגע
  להבנתי זה כבר התרשם מזמן לאור לוקח זמן להגיע

 3. ממליץ להיכנס לקישור שבסוף הפסקה הראשונה של הכתבה, ללחוץ על הריבוע הקטן המייצג את מיקום התמונה (ובכך לקבל את התמונה הנראית כאן, בגוף הכתבה)
  http://oshi.esa.int/#detail=image.html?id=17

  ולבחור בהגדלה המקורית מתוך אפשרויות ההגדלה:
  Available Downloads
  Original Size
  1930px x 1930px (1490.148 KB)
  הנאה מובטחת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן