סיקור מקיף

הודו – למאדים והלאה

החללית ההודית MOM הנמצאת בדרכה למאדים כדי להקיפו היא רק הסנונית הראשונה במסע שינצל את התשתיות שהכינה הודו ואשר שימשו אותה במשימות הירחיות. בעתיד הכוונה היא לנצל אותן שוב לטיסות מורכבות יותר למאדים ולכוכבי לכת אחרים

איור של החללית MOM  (Mars_Orbiter_Mission.  מתוך ויקיפדיה
איור של החללית (MOM (Mars Orbiter Mission. מתוך ויקיפדיה

חיים מזר
לקראת שיגור חלליות לירח, הודו הקימה תשתית לשירותו של יעד זה. הניסיון שנצבר בארצות־הברית וברוסיה הקל עליה בבניית תשתיות אלה. היא לא נכנסה לשדה פעולה שלא היה לה שום ידע וניסיון לגביו. ניסיון זה שווה כסף רב שנחסך מסוכנות החלל ההודית. כך היה בעצם בסין וביפן שהחליטו לשגר חלליות לירח. בנובמבר 2006 מנהל סוכנות החלל ההודית מסר כי הודו תעשה שימוש בתשתיות אלה לקראת שיגור חלליות למאדים, לנוגה וליעדים אחרים במערכת השמש כמו הנחתת חללית על אסטרואיד ושיגור חללית שתבצע טיסת מעבר ליד שביט.
היעד הראשון הוא שיגור חללית שתיכנס למסלול סביב המאדים. באפריל 2012 נמסר שבשנה זו החלו דיונים ראשוניים לקראת מימושה של תכנית זו. הכוונה הייתה לבצע שיגור זה ב־ֿֿֿֿֿֿֿ2016 או ב־2018. הגדלת התקציב של סוכנות החלל ההודית אִפשרה להקדים את מועד השיגור ל־2013. החללית שוגרה ב־5 בנובמבר 2013 והיא אמורה להגיע למאדים ב־24 בספטמבר 2014. שם החללית הוא MOM Mission) Orbiter Mars) והשם בהודית היה Manglyaan. מעקב החללית וניטורה נעשה באמצעות תחנת המעקב של ארצות־הברית ה־DSN (Deep Space Network). ביולי 2014 נמסר כי הודו מתכננת חללית נוספת שתשוגר למאדים בין 2017 לבין 2020. ההחלטה הסופית תתקבל לאחר שהחללית MOM תיכנס למסלול סביב המאדים.

 

משקל החללית 1,350 ק"ג ומשקלו של הציוד המדעי 26 ק"ג והוא כולל מצלמה לצילומי צבע ברזולוציה בינונית, ספקטרומטר באינפרה אדום לבדיקת ההרכב הכימי של הקרקע ומכשירים שיאפשרו למדוד את האטמוספירה כולל גלאי מתאן. מעבר למדידות המדעיות השונות נעשות מדידות טכנולוגיות שמטבען בודקות את ההיבטים ההנדסיים של החללית. שיגור החללית נעשה באמצעות המשגר PSLD ( Satellite Launch Vechicle Polar ).
החללית לא שוגרה ישירות למאדים. היא נכנסת למסלול חנייה סביב כדור הארץ שמרחקיו מהקרקע 248- 23,000 ק"מ. במשך חודש היא הקיפה את כדור הארץ ובמהלכו של זמן זה בוצעו שישה שינויי מסלול ובכל אחד מהם הוגבהה האפיגיאה, כך שבאפיגיאה האחרונה מנועי החללית הופעלו, שחררו אותה מכוח המשיכה של כדור הארץ והיא יצאה לדרכה. כאשר החללית תגיע למאדים היא תיכנס למסלול שמרחקיו מהקרקע 500 – 80,000 ק"מ.

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן