סיקור מקיף

הודו: הושלם פיתוח וניסוי השלב הקריוגני המיועד לשלב העליון של טילי GSLV

מדובר בהישג חשוב לתעשיית החלל ההודית שיגביר עצמאותה בשיגורים לחלל

סוכנות החלל ההודית ISRO דווחה בסוף השבוע על השלמה מוצלחת של שלב רב משמעות בתוכנית הפיתוח העצמאית שלה. מדובר בפיתוח וניסוי של השלב הקריוגני שאמור להוות חלק מהשלב העליון של טילי השיגור שלה המכונים GSLV – Geosynchronous Satellite Launch Vehicle . שלשום בוצע בהצלחה ניסוי בשלב הקריוגני שארך 720 שניות ואשר התקיים במתקן ההנעה הנוזלית (Liquid Propulsion ) במהנדרגירי שבמדינת טמיל נדו שבדרום מזרח הודו. עם השלמת הניסוי בהצלחה הוכרז השלב הקריוגני מבצעיוכעת מתחילות ההכנות לקראת השיגור הבא באמצעות GSLV שמתוכנן לשנה הבאה.

השלב הקריוגני העליון Cryogenic Upper Stage המכונה בקיצור CUS מונע על ידי מנוע קריוגני מקורר הפועל על מחזור בעירה ומייצר דחף של 69.5 kN בריק ( ואקום). מערכות נוספות בשלב זה כוללות מיכלים מבודדים לחומר הדחף , משאבות מוגברות , מערכות מילוי וניקוז , מערכות לחץ , מיכלי גז , יחידות בקרה , מצתים , שסתומי בעירה ומערכות יצוב ומיקום מבוססות גז קר . חמצן נוזלי וחנקן נוזלי מוזנים מהמיכלים בהם הם מאוחסנים באמצעות משבאות מוגברות אינדיבידואליות אל משאבת הטורבו הראשית הסובבת במהירות של 39,000 סיבובים בדקה על מנת להבטיח זרימה בקצב של 16.5 ק"ג בשניה של חומרי דחף אל תא הבעירה . הטורבינה ראשית מונעת על ידי גז חם המיוצר בקדם-מבער . בקרת דחף ובקרת תערובת מושגות באמצעות שני מנגנוני כיוון עצמאיים . חמצן נוזלי וחנקן גזי מוצתים באמצעות מצתים פיגורניים בקדם מבער וכן במנוע הראשי ובמנועי ההיגוי .

פרט למורכבות ביצור מיכלי שלב זה , המנועים , תת המערכות ויחידות הבקרה, ה CUS כולל חומרים כמו אלומיניום , טיטניום, ניקל וסגסוגות אחרות , חומרים דו-מתכתיים ופולימידים ( פולימרים בעלי עמידות גבוהה במיוחד בפני חומרים כימיים וטמפרטורות גבוהות).

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן