סיקור מקיף

חברה ישראלית פיתחה רובוט זעיר רופא-שיניים. מגייסת 4 מיליון דולר

חברת טקטייל טכנולוגיות, המפתחת מערכת החדרת שתלים דנטלים ללסת באמצעות רובוט זעיר, השלימה סבב גיוס ראשון בהיקף 4 מיליון דולר

מערכת ה- ILS (Implant Location System) שמפותחת בטקטייל, משלבת טכנולוגיות של מיפוי עצם וניווט אלחוטי תוך שימוש ברובוט

חברת טקטייל טכנולוגיות, המפתחת את מערכת ה- ILS (Implant Location System) להחדרת שתלים דנטלים ללסת באמצעות רובוט זעיר, השלימה סבב גיוס ראשון. דר' ג'ראלד ניזניק מייסד חברת השתלים פאראגון, שנמכרה בשנת 2002 לזולצר מדיקל ב- 100 מיליון דולר, השקיע 4 מיליון דולר בחברה. זולצר מדיקל נמכרה בהמשך לסנטר פולס האמריקאית, אחת משלוש חברות השתלים הגדולות בעולם. דר' ג'ראלד ניזניק הפך לאחר ההשקעה לשותף בכיר ופעיל בטקטייל טכנולוגיות.

טקטייל טכנולוגיות הוקמה בשנת 2003 ע"י קבוצה עליה נמנים הפיסיקאים דר' צביקה סלובין, המכהן כמנכ"ל החברה ואוריאל וינשטיין, מנהל הפיתוח. על צוות ההקמה של טקטייל טכנולוגיות נמנים גם פרופ' חיים טל המכהן כראש המחלקה לפריודונטיה וראש הקתדרה להשתלות שיניים באוניברסיטת תל אביב ועומד בראש המועצה המייעצת(Clinical Advisory Bord) של טקטייל, דר' מיכל שוחט המובילה את הפיתוח הקליני, ועו"ד רמי מנוח. יו"ר מועצת המנהלים של טקטייל טכנולוגיות הוא עמיחי בן דוד, שהקים וניהל את חברת ההשקעות DCL שהיתה שותפה להקמת חברות טכנולוגיה רבות כגון: RDC , Innoveda , מילימטריקס(בה מכהן עמיחי בן דויד כיו"ר מועצת המנהלים) ועוד.

צוות יזמי טקטייל טכנולוגיות הם יזמים בעלי ניסיון מוכח בהקמת חברות טכנולוגיה והפיכתן לחברות מצליחות. בשנים האחרונות רכשו חברות ותאגידים בחו"ל כגון מרקוני, FORE ואחרים חברות טכנולוגיה שהוקמו על ידי צוות יזמי טקטייל.

החדרת שתלים דנטליים ומיקומם הנכון בלסת הוא תהליך כירורגי המחייב ידע, מיומנות וניסיון. בשנת 2003 התקיימו למעלה מ- 2 מיליון השתלות דנטליות בעולם המערבי. טעויות בהחדרה כירורגית של שתלים עלולות לגרום להצבתם בכיוון לקוי הגורם לקשיים בשיקום השתלים ו/או כישלונם מצד אחד, ולנזקים בלתי הפיכים למבנים אנטומיים שונים בלסתות לרבות פגיעה בעצבים מרכזיים וכלי דם, מצד שני. תחום זה משמש כעילה למרבית התביעות על רשלנות רפואית בתחום הדנטלי. כיום מושקעים משאבים רבים בתכנון טרום ניתוחי המשולב ומבוסס על טכניקות הדמיה חדשניות ובהן הנחייה של שתלים. מערכות ניווט שתלים נועדו להשתלב ולהחליף את המצב הקיים לפיו מתבסס הרופא המשתיל על החוש, על הניחוש ועל האינטואיציה המשמשים אותו כיום.

טקטייל טכנולוגיות הוקמה על מנת לתת מענה לצורך הרפואי האמור ע"י שילוב טכנולוגיות של מיפוי עצם וניווט אלחוטי תוך שימוש ברובוט זעיר המוצמד אל הלסת באתר ההשתלה בתוך הפה. חישניי הרובוט משדרים למחשב קטן המצוי בחדר הרופא נתונים חיוניים לגבי אתר ההשתלה בלסת, וממחישים על גבי המסך את מיקומו הצפוי של השתל יחסית למבנים האנטומיים אליהם הוא מוחדר. בדרך זו ניתן להתגבר על הסיכונים הכרוכים בהשתלה ובה בעת לאפשר למטופל לקבל תוצאה שתהיה קרובה ביותר לשיניים טבעיות.

השיטה עליה מתבסס הפיתוח עושה שימוש בטכנולוגיה חדשנית המתבססת על החדרת סיכות זעירות ללסת, מדובר במחטים לתפירת כלי דם זעירים ורקמות עין. הסיכות משדרות למחשב נתונים טופוגרפיים של מבנה שטח פני הלסת. המידע המשודר מתביית על נתונים המוזנים למחשב באמצעות תצלום CT של אתר ההשתלה. טכנולוגית "טקטייל" תאפשר החדרת השתלים ללסת בדיוק של מספר מאות מיקרון מבלי לגרום נזקים לרקמות, ללא חיתוך החניכיים והרמתם, במיקום האופטימלי, תוך ניצול מרבי של נפח העצם הקיימת וצורתה, ותוך הימנעות מפגיעה במבנים אנטומיים רגישים.

ד"ר צביקה סלובין, מנכ"ל טקטייל טכנולוגיות מסר כי "מערכת ה- ILS של טקטייל עונה על צורך אמיתי בשוק הדנטלי ומביאה אליו רובוט רפואי חד-פעמי במחיר נמוך המותאם לדרישות השוק". ד"ר סלובין הוסיף כי "המערכת החדשה תאפשר לרופאי שיניים כלליים ולרופאים מתחילים שעד כה חששו מביצוע הניתוח המורכב והסיכונים הכרוכים בו לבצע שתלים בתנאי זהירות מרביים, גורם שתהיה לו השפעה חיובית על רמת הבטיחות, והשפעה ממתנת על מחירי ההשתלות הקיימים."

יתרונו של הפיתוח החדש הוא באפשרות להיעזר במיתקן זעיר המוצמד ללסת ולקבל הדמיה והנחיית שתלים בזמן אמת ; ההתקן מפיק נתונים מדויקים המשודרים לפני ובמהלך ההשתלה למחשב אישי הנמצא בסמוך. על פי הערכות מנהלי טקטייל משך התהליך כולו יסתיים במספר דקות. מערכת ה- ILS מאפשרת להשתיל בעת ובעונה אחת עד 4 שתלים.

מרכז המחקר והפיתוח של החברה ממוקם בקריית המדע ברחובות. החברה מעסיקה 15 עובדים. בכוונת החברה לנצל את ההון שגויס להמשך פיתוח המוצר ולהשגת אישוריFDA בשנה הקרובה.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן