סיקור מקיף

תכנון תבוני, מס הכנסה ואליהו הנביא

לגבי עולם הטבע והיקום אין לנו כל ידיעה מוקדמת על קיומה של תבונה שמסוגלת לתכנן עולם כזה. אמנם, יש מי שרוצה להסיק מקיומו של העולם המורכב והמופלא על מציאותו של מתכנן תבוני אולם מסקנה כזו איננה ביאור של התופעה אלא תוצא פסיכולוגי שלה

מאבק גדול מתרחש כיום באמריקה סביב השאלה האם יש לאפשר לבתי הספר במדינה להציג את סברת “התכנון התבוני” כהסבר מתחרה למורכבות שבטבע, לצד התמונה הדארוויניסטית-אבולוציונית של העולם. נשיא ארצות הברית הביע לאחרונה את דעתו שרעיון התכנון התבוני הוא אמנם תיאוריה חלופית שוות ערך לתמונת העולם הדארוויניסטית מבחינת תקיפותה ואמיתותה.

חסידי “התכנון התבוני” טוענים שהמורכבות העצומה המתגלית לעינינו ביקום, בפרט בעולם החי והצומח, היא ביטוי לפעולה של יישות בעלת תבונה. לטעמם רק תכנון בידי תבונה כלשהי יכול להסביר את קיומן בעולם של מערכות מורכבות ומסובכות כמו העין או האוזן האנושיות, או התבנית הנהדרת של זנב טווס פרוש לרווחה. טענה זו חוזרת ומוצגת עתה בארה”ב ביתר שאת כהסבר מתחרה לתורת האבולוציה של העולם הביולוגי, שיסודותיה הונחו ע”י צ'ארלס דארווין. הדארוויניסט עומד נפעם לא פחות אל מול המורכבות, התכליתיות, הסדר והיופי המופלאים שמתגלים בעולם החי והצומח, אך הוא מייחס אותם לא לכוונת מתכנן תבוני כלשהו אלא לחוקיות סטטיסטית של תהליכים מקריים המתרחשים בעולם. בתמונת העולם הדארוויניסטית, לאף אחד מן התהליכים המניעים את האבולוציה שמולידה את הרב-גוניות המתגלית בו, אי אפשר לייחס לא תבונה, לא כוונה, לא רגש ולא רצון.

במינהלים ובמוסדות חינוך במדינות אחדות בארה”ב אפשר לגלות כיום סחף גדל והולך לכיוון העמדה הנתמכת ע”י הנשיא, ובבתי ספר שונים תורת “התכנון התבוני” אמנם נלמדת בכיתות, לצד, או שמא אף במקום, תורת האבולציה. מגמה זו מחרידה אנשי מדע וחינוך רבים, לא רק באמריקה אלא גם בארצות אחרות. היא בוודאי צריכה להדיר שינה מעיניהם של מחנכים ושל בעלי שררה בישראל. המאבק הפוליטי-תרבותי התעצם עד כדי כך שהוא מגיע לכותרות ראשיות בעיתונות היומית בעולם. עיתון “הארץ”, למשל, פירסם השבוע את מאמרם של ריצ'רד דוקינס וג'רי קווין, שנים מחשובי חוקרי האבולוציה בדורנו, המסביר את חולשותיה של תורת התכנון התבוני ואת הסכנה שבהצגתה בתכניות לימוד בבתי ספר כתיאוריה מדעית. העיתון ניו יורק טיימס פירסם לפני כחודש מאמר גדול של הפילוסוף האמריקני דניאל דנט באותו נושא ובאותה עמדה.

החולשה העיקרית ברעיון המתכנן התבוני הינה בכך שאי אפשר לראות בו הסבר כלשהו לתופעה שאותה הוא מתיימר לבאר. את תמצית הטיעון של הרעיון הזה אפשר להציג כדלקמן. כל מי שרואה את התקרה של הקפלה הסיסטינית בוותיקן יודע להסיק מיד שיצור תבוני תכנן, ואף ביצע, את הציורים המופלאים שעליה. שום אדם בר דעת לא יחשוב שציורי מיכלאנג'לו נוצרו כתוצאה של תהליכים מקריים, ללא כוונה וללא אינטליגנציה. כיוצא בזה שום אדם נורמלי לא חושב שמטוס הקרב F-16 בא לעולם ללא תבונה כלשהי שתכננה אותו. על אחת כמה וכמה שהסבר כזה מתחייב למערכות ביולוגיות בעולם, שמורכבותן גדולה לעין שיעור יותר.

ואולם היסק זה מבוסס על קל וחומר של שטות. הסברה שייצור תבוני תכנן את המטוס F-16 מהווה אמנם הסבר מניח את הדעת לקיומה של מערכת מורכבת זו משום שאנו יודעים על קיומם של מהנדסי אווירונאוטיקה, מתכננים תבוניים שמסוגלים לתכנן מטוס סילון, באופן בלתי תלוי מהכרתנו את המטוס עצמו. המחשבה שיד אדם תבוני ציירה את הקפלה הסיסטינית יש בה כדי להסביר את הציורים שם רק משום שיש בידינו ידיעה מוקדמת שקיימים יצורים שיכולים לתכנן ולבצע ציורים כאלה.

לגבי עולם הטבע והיקום אין לנו כל ידיעה מוקדמת על קיומה של תבונה שמסוגלת לתכנן עולם כזה. אמנם, יש מי שרוצה להסיק מקיומו של העולם המורכב והמופלא על מציאותו של מתכנן תבוני אולם מסקנה כזו איננה ביאור של התופעה אלא תוצא פסיכולוגי שלה.

משל למה הדבר דומה? ליחזקאל העובד כבר 17 שנים ככספר בסניף הבנק הקטן בראשון לציון. לפני שנתיים רכש יחזקאל מגרש של 8 דונם בקיסריה ובנה עליו ווילה בת 400 מ”ר, מגרש טניס, 2 בריכות שחייה ואורווה של סוסי מרוץ. הדבר עורר את חשדו של מנהל הבנק וגם של שלטונות מס ההכנסה אשר שלחו חוקר מטעמם לבדוק את העניין. שאלתו הראשונה של החוקר ליחזקאל הייתה פשוטה: מניין לך הכסף שהשקעת בבניית הווילה בקיסריה? תשובתו של יחזקאל באה מייד וללא היסוס: במוצאי תשעה באב תשס”ב נגלה אלי אליהו הנביא בחלום הלילה ואמר לי כהאי לישנא: יחזקאל בני, קום, קח את חפירה בידך, ולך לך אל קבר אסתר המלכה בגליל. בחצות ליל ראש חודש עמוד ליד מצבת הקבר וצעד בדיוק שש מאות ושלוש עשרה פסיעות בכיוון צפון, וארבעים ותשעה צעדים לכיוון מזרח. בנקודה זו תחפור 7 אמות באדמה ותמצא שם תיבת מתכת עתיקה. פתח את התיבה, אחוז אותה בשתי ידיך, ואמור 3 פעמים: נ-נח-נחמ-נחמן-מאומן. וכאן עלה אליהו בסערה השמימה. בראש חודש אלול נסעתי לגליל ועשיתי כמצוותו. ובעודי עומד בלילה והתיבה הפתוחה בידי, לפתע החלה זו להתמלא ב – 10 מיליון שקלים בשטרות חדשים של 200 שקל. זהו מקור הכסף של השקעותיי בקיסריה. חוקר מס ההכנסה עדיין לא התרצה ושאל: יש לך ראיה כלשהי לאמת את הסיפור? בוודאי, השיב יחזקאל, אלא מה? וכי הווילה בקיסריה איננה הוכחה מספקת?

וכך ממש אומרים חסידי התכנון התבוני. אנו רואים עולם מופלא. ההסבר למורכבותו הוא ביישות תבונית שתכננה אותו. ואם תשאל מניין אנו יודעים שיישות כזאת קיימת, נענה לך מייד: וכי קיומו של עולם פלאי כזה איננו הוכחה מספקת?

תודה לאליה לבוביץ' על הרשות לפרסם מאמר, שגרסה מקוצרת שלו פורסמה שלשום (19/9/05) בעיתון הארץ

ידען דארווין העוסק מזה שנים בפרשת הנסיון של הבריאתנים להשתלט על לימודי המדע
https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~272370254~~~89&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן