סיקור מקיף

התע"א ואלביט יציגו חידושים בסלון האווירי בפריס

התעשייה האווירית תחשוף מערכת לאיסוף מודיעין תקשורת באיכון תלת מימדי בסלון האווירי בפריס הנפתח בשבוע הבא * אלביט מערכות תחשוף בסלון האווירי בפאריס מערכת הגנה עצמית למטוסים ללא טייס

תצורת האנטנה המוטסת ELK-7065 על גבי מל"ט מסוג "הרון". צילום: התעשייה האווירית
תצורת האנטנה המוטסת ELK-7065 על גבי מל"ט מסוג "הרון". צילום: התעשייה האווירית

התעשייה האווירית (תע"א) תחשוף בסלון האווירי בפריז הנערך בשבוע הבא מערכת פורצת דרך לאיסוף מודיעין תקשורת עם איכון תלת מימדי בתדר גבוה (ת"ג). מערכת איסוף המודיעין החדשה הנקראתDF ELK-7065 3D HF תוכננה, יוצרה ונוסתה באלתא מערכות, חטיבה וחברה בת של התע"א. ניתן להתקינה על גבי פלטפורמות אוויריות, ימיות ויבשתיות.

המערכת, תוך שימוש בטכנולוגיה ייחודית, מסווגת מאפייני אותות כמו תדר, עצמה, אפנון, מיקום גיאוגרפי וקיטוב וכך מספקת תיוג מהיר וזיהוי של האותות שהתקבלו ליצירת תמונת קרב אמינה של "סדר כוחות אלקטרוני" (EOB) בזמן אמת.

תקשורת בתחום ה- HF ממלאת תפקיד משמעותי הולך וגובר ביישומים צבאיים, אזרחיים ופרא- צבאיים לאור הצורך בשימוש בתקשורת מעבר לקו ראייה (beyond line-of-sight) וזו מושגת גם ללא עזרת תקשורת לוויינים יקרה. בין אם באמצעות התפשטות גלי רקיע או ניצול גלי קרקע, תקשורת HF מסתמנת כפתרון מוכח ואמין (במיוחד עם כניסתן לשוק של טכנולוגיות מתקדמות כמו Automatic Link Establishment.

הגידול בשימוש בתקשורת HF יצר התעניינות גוברת בתחום איסוף מודיעין תקשורת הידוע כ- .COMINT מערכות המודיעין הקיימות כיום בת"ג מסורבלות ובעלות ניידות מוגבלת ולפיכך לא פרקטיות ויקרות ביישומים השונים.

היכולות הייחודיות של אלתא הבאות לידי ביטוי במערכת החדשה, דורשות אנטנות יחסית מאוד קטנות וקומפקטיות, מה שמאפשר התקנתן היעילה על פלטפורמות ניידות מגוונות.

תצורת האנטנה המוטסת החדשה, שמידותיה הן 30 ס"מ על 50 ס"מ, כבר השלימה את שלבי הפיתוח והבדיקות החיוניות והותקנה לאחרונה על מטוס ללא טייס (מל"ט) מתוצרת התע"א מסוג "הרון". תוצאות הבדיקות עלו על הציפיות והם סוללות את הדרך לייצור היחידה הראשונה שניתן יהיה להתקין על כל מל"ט או פלטפורמה מאוישת. אותו הרעיון הוחל על אנטנות המותאמות באופן ייחודי לכלי שיט וכלי רכב קרקעיים, המאפשר הקטנת שטח החתך המכ"מי של האנטנה.

אלביט מערכות תחשוף בסלון האווירי בפאריס מערכת הגנה עצמית למטוסים ללא טייס הנסמכת על הניסיון העשיר של מערכות הגנה עצמית של אלישרא הנמצאות בשימוש ברחבי העולם

מערכת ההגנה על מל"טים מדגם SPS-65V5. צילום: אלביט/אלישרא
מערכת ההגנה על מל"טים מדגם SPS-65V5. צילום: אלביט/אלישרא

אלביט מערכות ל"א וסיגינט – אלישרא תחשוף בסלון האווירי בפאריס מערכת לוחמה אלקטרונית (ל"א) המותאמת גם למטוסים ללא טייס (מל"ט). מערכת ה-SPS-65V5, המשמשת להגנה עצמית ומשפרת את יכולות השרידות של המל"ט, נסמכת על הניסיון העשיר של אלישרא בפיתוח מערכות דומות המותקנות על גבי מגוון פלטפורמות מבצעיות (מטוסי קרב ,מסוקים ומטוסי תובלה) של לקוחות בחיל האוויר וברחבי העולם

אדגר מימון, מנכ"ל אלישרא, מסר כי בד בבד עם הגידול שנרשם בעולם בשימוש במטוסים ללא טייס, הולכת וגוברת גם הדרישה לפתח יכולות השרדה לפלטפורמות אלו אשר תגן הן על ביצוע המשימה והן על הפלטפורמות עצמן על שלל המערכות הייחודיות ויקרות שהן נושאות. מימון הוסיף כי המערכות החדשות יתרמו גם ליכולת איסוף המודיעין של המל"ט, בזכות הסנסורים השונים המרכיבים את מערכת ההגנה. הוא ציין כי המערכת, כמו גם מערכות אחרות של אלישרא המיועדות למל"טים משלימות פעילויות אחרות המתבצעות באלביט מערכות בתחום זה ומאפשרות להציע ללקוחות החברה חליפה גנארית של פתרונות המספקת מענה ברובד ההשרדה והמודיעין.

מערכת ההגנה העצמית למל"טים מתבססת על מערכת ה-SPS65-V5 אשר בנוייה בצורה מודולארית המאפשרת הוספת/ הורדה של יכולות בהתאם לדרישות המבצעיות של המשתמש ואילוצי המשימה. המערכת מותאמת לפלטפורמות הכטב"מ בהיבטי Size Weight and Power (SWaP) ומאפשרת התקנה על מגוון פלטפורמות החל מגודל tactical ועד HALE.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן