סיקור מקיף

IAC 2004: ישראל חתמה על מזכר הצטרפות לבסיס חלל בברזיל

בכנס החלל בקנדה נדונו גם נושאי חוק ומשפט בחלל, סיוע החלל לשיקומה של אפגניסטן ותפקידן של סוכנויות חלל בסיוע לתעשיה הפרטית

טל ענבר, קנדה

קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/iac0710041.html

האקדמיה הבינלאומית לאסטרונאוטיקה (IAA) פרסמה מחקר אודות קידום השלום באמצעות החלל. ה-IAA ביצעה את המחקר לבקשת יונסקו, במטרה ליצור מיקוד בינלאומי על תרומת החל לשלום, ובפרט לשיקומה של אפגניסטן.
המחקר בוחן את תפקיד טכנולוגית החלל בקידום השלום, תוך שימוש בדוגמה של אפגניסטן ככר ניסויים. המחקר הראה כיצד יישומים מבוססי חלל יכולים להאיץ את תהליך הקמת התשתית, הכלכלה, החינוך והבריאות באיזורי עימות.
http://www.iaanet.org/p_papers/spaceforpeace.pdf

כנס האסטרונאוטיקה הבינלאומי אירח מפגש של עורכי דין רבים מרחבי העולם בקונגרס השנתי שלהם העוסק בחוקי החלל. למעלה מ-200 מאמרים אודות משפט החלל הוגשו לקונגרס, ובהם נדונו היבטים שונים של החוק בחלל, על הירח ועוד.
אחת ההרצאות, הרלוונטית לישראל היא החוזה שחתמה אוקראינה עם ברזיל המאפשר לה לבצע שיגורים לחלל מבסיס החלל אלקנטרה שבברזיל. ישראל חתמה בינתיים על מזכר שיאפשר לה לשגר בעתיד מאלקנטרה, אך הסכם זה זקוק לאישרור ודורש שינויים בחוק הברזילאי. הסכמים מסוג זה קשים להשגה והחזון והראיה למרחוק דרושים כדי לסייע למדינה להיות חלק מקהילת החלל הבינלאומית.
לקח חשוב מכך הוא שלאומה המבקשת להשתתף בכיבוש החלל יש צורך בחוק חלל. קהילת החלל הישראלית נמצאת בשלב הראשון של לימוד והכנת טיוטא של חוק חלל ישראלי.

תפקידם של סוכנויות חלל כתומכות בתעשיות חלל פרטיות היה בכותרת של דיון שהנחה סגן נשיא סוכנות החלל הקנדית. הישיבה הוקדשה לתפקיד שמשחקות סוכנויות החלל, והתפקיד שהם צריכות לשחק בתמיכה בתעשיות החלל המסחריות. ישראל היא דוגמה טובה לשיתוף הפעולה בין סוכנות החלל הישראליות לתעשיות החלל הישראליות דוגמה טובה לכך היא הקשר בין הממשלה לבין קבוצת חלל, מפעילת הלווין עמוס).
לסיכום הדיווח הנוכחי כמה ציטוטים מדברים שאמרו בכירים בכינוס.
ד"ר מארק גארמו – נשיא סוכנות החלל הקנדית אמר כי הסוכנות סבורה שחשוב מאוד שתלמידים צעירים יקבלו עידוד ללמוד מדע וטכנולוגיה. הוא גם אמר כי קנדה היא המובילה הבינלאומית ברובוטיקת חלל באמצעות הזרועות הרובוטיות (Canadarm במעבורות ו- Canadarm2 בתחנת החלל הבינלאומית).
ד"ר נאדאבאן נאיר, יו"ר גוף המחקר של סוכנות החלל ההודית קבל על כך שהתקציב השנתי שלו הוא רק 400 מיליון דולרים. ישנם 65 אלף מועסקים בארגון שלו וכ-70 אלף נוספים המועסקים בתעשיות חלל פרטיות בהודו.
ד"ר קאוני מאמיה, סגן נשיא JAXA – סוכנות החלל והתעופה של יפן, אמר כי JAXA מסייעת לחברות חלל מסחריות ביפן בדרכים רבות ואחת החשובות שבהן היא לתת לתעשיה גישה לכל מתקני המחקר של הסוכנות, כמו למשל מנהרות רוח, מתקני מחקר ועוד.
ידען האדם והחלל
טל ענבר הוא סגן נשיא אגודת החלל הישראלית

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~969116537~~~183&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן