נמצאה מולקולת מפתח באטמוספרה של נוגה

לראשונה נמצאה מולקולת הידרוקסיל בכוכב-לכת אחר, הדבר התאפשר בעזרת המיכשור המתקדם של ונוס אקספרס והוא חושף סודות נוספים שמסתתרים תחת האטמוספרה הדחוסה של נוגה

ונוס אקספרס מגלה הידרוקסיל בנוגה. איור - סוכנות החלל האירופאית
ונוס אקספרס מגלה הידרוקסיל בנוגה. איור - סוכנות החלל האירופאית

הידרוקסיל היא מולקולה המורכבת ממימן וחמצן (HO או OH), למרות שקשה לאתר אותה, ונוס אקספרס מצאה אותה באטמוספרה של נוגה בגובה 100 ק"מ. הגילוי התאפשר בעזרת מכשיר ה-VIRTIS שיכול לראות מבעד לעננים בתדרים אינפרה-אדומים.

מדענים מאמינים כי הידרוקסיל היא מולקולה משחקת תפקיד חשוב באטמוספרה מאחר ומדובר ממולקולה מגיבה. בכדור-הארץ להידרוקסיל תפקיד מרכזי בטיהור האטמוספרה מזיהום ומניחים כי באטמוספרה של מאדים הידרוקסיל מייצב את הפחמן הדו-חמצני (CO2) ומונע ממנו להפוך לפחמן חד-חמצני (CO). כמו כן, הידרוקסיל מחטא את הקרקע של מאדים, דבר שהופך את השכבה העליונה של הקרקע לעוינת עבור מיקרובים חיים.

היות והאטמוספרה של נוגה לא נחקרה כראוי עד למשימת ונוס אקספרס, המדענים אינם יודעים האם המודלים שלהם נכונים. המדידות שבוצעו על ידי ונוס אקספרס מאפשרים לחוקרים לתקן את המודלים ולהכניס פרמטרים נוספים שלא נלקחו בחשבון או שלא היו ידועים לפני כן. גילוי הידרוקסיל מוכיח כמה מעט ידענו על נוגה.

ונוס אקספרס. איור - סוכנות החלל האירופאית
ונוס אקספרס. איור - סוכנות החלל האירופאית

בכדור-הארץ, הזוהר של הידרוקסיל באטמוספרה קשור לריבוי האוזון (O3). על פי המחקר הנוכחי, חוקרים יוכלו למדוד את מידת הזוהר ולהעריך את כמות האוזון באטמוספרה של נוגה. ונוס אקספרס מצא כי ישנן כמויות משתנות של הידרוקסיל באזורים שונים באטמוספרה, השינוי מגיע לכדי 50% והוא נובע מכמויות שונות של אוזון.

גם אוזון היא מולקולה חשובה בהרכב האטמוספרה מאחר והיא סופגת את הקרינה האולטרה-סגולה מהשמש. בכדור-הארץ, שכבת האוזון סופגת את את קרינת השמש, מחממת את הסטרטוספרה ומגנה על ביוספירה מפני הקרינה המזיקה. בנוגה ניתן יהיה להשתמש במודלים ממוחשים כדי לנתח את המידע שנאסף ולבחון השפעה של כמויות אוזון משתנות על מבנה והרכב האטמוספרה.

ונוס אקספרס הספיק לחשוף מידע רב אודות נוגה, המדענים למדו כי הדמיון בין נוגה לכדור-הארץ גדול ממה ששוער תחילה, גילוי הידרוקסיל ממשיך את המגמה והחוקרים מבטיחים שימשיכו להפתיע אותנו בגילויים נוספים ככל שהם ינחתו יותר מידע מהתצפיות של החללית.

לידיעה באתר סוכנות החלל האירופאית

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

7 תגובות

 1. משום מה כל פעם שמדברים על נגה ומאדים מספרים לנו שהטמפרטורה שם לא מאפשרת חיים בגלל האטמוספרה… אבל האמת היא שהטמפרטורה על נגה מאות מעלות בעיקר בגלל הקירבה לשמש .
  גזי החממה שנוצרו שם גם תורמים לטמפרטורה הגבוהה, אבל גם אם יסלקו אותם לחלוטין נגה תשאר גהנום לוהט שלא מאפשר חיים.
  מאדים קפוא גם מאותה סיבה – המרחק מהשמש, וגם אם יעטפו אותו בעננים כמו נגה הוא ישאר קפוא .
  כדור הארץ במקרה נמצא במרחק כזה מהשמש שמאפשר לגזי החממה באטמוספרה את האיזון העדין שבו הוא נמצא בין עידני קרח להתחממות גלובלית. אילו היו מסירים את כל גזי החממה מאטמוספרת כדור הארץ הוא היה קופא לחלוטין ולא מאפשר חיים.

 2. בתור מומחית לנושא המורכב, איני סבורה שנוכל לקיים חיים, היות והתרכובת הפיזיוקלית של ההרכב האמוספירי לא מאפשרת את הממצאים ההידרוקסילים, בהכרח החנקן, החמן והמים בשילוב של התרוצצות לאחר מגע עם מים וחנקן תחמוצת משולבת של תחמצות CU לא תאפשר את נהוכח של המיקום המזערי ביחס למאדים, ובתגובה לנמרוד, רואים שאינך מבין כל דבר בנושא, כאשר לא ניתן ליצור צמחייה בקירוב ל-150-200 שנה, והיות שהתנאים הכימקליים לא מאפשרים זאת, ואם כן זה רק אחרי מיקום הכימלקים הפיזקליים, של תנאי החממה האסורגית. אז אם אין לך דבר נכון, מאושר לכתוב, אנא ממך- לא!

 3. עקרונית ניתן לשנות את הרכב האטמוספירה ואף לווסת את הטמ"פ השוררת בכוכב, אבל דבר זה דורש מספר רב של שנים ואפילו ליצור שם צמחייה ואת כל שאר הדברים הנחוצים , בסביבות 150-200 שנה לפי מה ששמעתי ממדענים, אין ספק שדבר זה דורש השקעה עצומה אבל יכול לתת רווח עצום בסופו של דבר, הרי בסופו של דבר על מנת למצוא כוכב לכת תואם ארץ יש להשקיע גם הון של משאבים ועדיין לא דיברתי על הגעה ליעד זה או אפילו מסעות הלוך ושוב לשם, כך שתיאוריה די משוגעת של שינוי כוכבי לכת קצת פרועה אך יכולה להיות יעילה.

 4. למרות שאני בספק שנוכל ליישב את נוגה, אינני פוסל זאת, מי חשב שאי פעם נגיד לירח?

  היות והאטמוספירה שלה רעילה ההנחה ההגיונית היא שניישב קודם את מאדים. מצד שני, נוגה הוא כוכב-לכת ארצי בדומה לכדור-הארץ ומאדים, מי יודע מה יעשו הנינים של הנינים שלנו…

 5. גם לי אין מושג למה רשמתי מאדים, בכל מקרה התכוונתי לנוגה.

 6. תגלית מאוד מעניינת, משנה את קצת התמונה לגבי האטמוספירה של מאדים, אולי אפילו ביום מן הימים נוכל ליישב את מאדים לאחר כל מיני התאמות.

  בסה"כ מאדים וארץ קרובים מאוד וייתכן שיש בינייהם עוד גורמים משותפים מעת היווצרותם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן