סיקור מקיף

תשעה שיאי עולם למכונית עם מנוע בעירת מימן של BMW

מהירות מרבית של למעלה מ- 300 קמ"ש ותאוצה למאה בשש שניות – במכונית בעירת המימן החדשה של BMW

בני רן

מכונית מונעת במימן של BMW. צילום מתוך ויקימדיה קומונס
מכונית מונעת במימן של BMW. צילום מתוך ויקימדיה קומונס
המימן אינו חייב להניע רק טילים הממריאים לחלל – אומרת BMW שפיתחה את H2R, מכונית ניסוי בעלת מנוע המבוסס על בעירת מימן. "הפוליטיקאים דורשים מאיתנו מכוניות נקיות יותר, הלקוחות מוטרדים מעליית מחירי הדלק – זה הזמן להפוך את החזון של מנועים יעילים יותר למציאות", אמר פרופסור בורקהארד גשל, חבר מועצת המנהלים של BMW, במעמד קביעת השיאים.

H2R מצוידת במנוע בעל 12 צילינדרים בנפח של שישה ליטרים, אשר מפתח 285 כ"ס. המנוע מסוגל להאיץ את המכונית למאה קמ"ש תוך שש שניות, בדרך למהירות מרבית של 302 קמ"ש. המנוע דומה בבסיסו למנוע 12 הצילינדרים "הרגיל", המותקן ב- BMW 760i – כולל טכנולוגיית וולווטרוניק למהלך שסתומים משתנה – אולם, מערכת הזרקת הדלק הותאמה לדרישות המיוחדות של מנוע בעירת המימן.

בין שיאי העולם שקבעה H2R (כל השיאים הם למכוניות עם מנוע בעירת מימן): נסיעה של ק"מ שלם (תחילת המדידה נעשתה כשהמכונית כבר נוסעת) תוך 11.99 שניות, במהירות ממוצעת של 300.19 קמ"ש; נסיעה של חצי ק"מ (זינוק מעמידה) תוך 17.27 שניות, ושל קילומטר שלם (זינוק מעמידה) תוך 26.56 שניות; ונסיעה של 10 ק"מ (זינוק מעמידה) תוך 146.41 שניות, במהירות ממוצעת של 246 קמ"ש.

על פי BMW, שיאים אלה מוכיחים לא רק את הביצועים והיעילות של מנוע בעירת המימן, אלא גם את האמינות והעמידות של הטכנולוגיה. BMW מעדיפה לעשות שימוש במנוע המבוסס על בעירת מימן (ולא במנוע חשמלי בעל תא דלק מימני, אותו מפתחת ומקדמת המתחרה המובהקת ביותר של BMW – מרצדס) מהסיבה הפשוטה שזהו המנוע המועדף כיום על מרבית הנהגים, ובהתחשב בסך תכונותיו ומאפייניו הוא עדיין מציע את המספר הגדול ביותר של יתרונות.

בשנים הקרובות מבטיחה BMW להשיק דגם מיוחד של סדרה 7 הנוכחית אשר מסוגל לפעול בשני מצבים – מצב המתאים לבנזין רגיל ומצב מתאים לבעירת מימן. תהיה זו, מבטיחה BMW, המכונית הראשונה בעולם שמסוגלת לפעול הן על בנזין והן על מימן.

3 תגובות

  1. לצערנו חברות הנפט בשיתוף עם העולם הערבי יתקעו מקלות בגלגלים של כל סוג מנוע שיפגע במכירת הנפט ולא יתנו לפרוייקט להמריא למודל שיווקי.
    וגם המדינה שלנו גוזרת קופון של מליארד ש"ח ליום ממיסי הבלו כך שגם המדינה לא תפרגן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן