סיקור מקיף

צוות "דיסקברי" יחליף היום את המחשב של טלסקופ החלל

אין תקלות במהלך מבצע השיפוץ השלישי של טלסקופ החלל האבל, דצמבר 1999

מאת תמרה טראובמן

האסטרונאוט מייקל פואל עובד במהלך השידרוג השלישי של טלסקופ החלל האבל, דצמבר 1999. צילום: נאס"א
האסטרונאוט מייקל פואל עובד במהלך השידרוג השלישי של טלסקופ החלל האבל, דצמבר 1999. צילום: נאס"א
צוות מעבורת הדיסקברי, שיצא ביום שני (שעון ישראל) לתקן את טלסקופ החלל "האבל", אמור לבצע היום בשעות הבוקר המוקדמות הליכת חלל נוספת, שבה יחליפו את המחשב המרכזי של "האבל" במודל מהיר פי .20

האסטרונאוטים למעשה כבר סיימו לבצע בהצלחה את שתי המשימות שהיו בעדיפות הכי גבוהה, החלפת הג'ירוסקופים ויחידות המתח של הטלסקופ. "בשלב הזה הכל נראה טוב, 'האבל' בעיקרון חזר לענייניים", אמר קייל הרינג, דובר בקרת המשימה במרכז החלל ג'ונסון שביוסטון.

"האבל" יצא משימוש ב-13 בנובמבר, לאחר שהג'ירוסקופ הרביעי, מתוך ששת הג'ירוסק- ופים שלו, התקלקל. מערכות הטלסקופ עדיין פועלות, אבל הליקויים בג'ירוסקופים לא איפשרו לו להיות מספיק ייציב כדי להתביית על מטרות שמיימיות כמו גלקסיות רחוקות לצורך מחקר מדעי, ולכן השימוש בו הושהה.

האסטרונאוטים אמורים להחליף היום גם את אחד משלושת "חיישני הנחייה העדינים" של "האבל" ביחידת חיישנים חדשה. מתוכננת הליכת חלל נוספת, שלישית במספרה, במהלכה יוחלפו משדרי הרדיו של הטלסקופ.

לאסטרונאוטים יש מספיק חמצן, אנרגיה חשמלית וציוד נוסף כדי להשאר בחלל לשמונה שעות נוספות. ייתכן שהליכת החלל המתוכננת להיום והליכת החלל הנוספת המתוכננת למחר יוארכו כדי לאפשר לאסטרונאוטים לבצע מטלות נוספות, אם הם ירגישו שהם יכולים לעשות זאת.

אם הכל ילך כמתוכנן, "האבל" יוחזר לחלל בשעה אחת בבוקר, יום שבת. צוות הדיסקברי צפוי לנחות בכדור הארץ ביום שני. {הופיע בעיתון הארץ, 24/12/1999{

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן