סיקור מקיף

סימטריה נוראה

ספר חדש בהוצאת זמורה ביתן: גם בצעדת פילים יש סימטריה הכל על סימטריה ושבירתה ביקום

"אלוהים עוסק תמיד בגיאומטריה", כתב אפלטון ופול דירק, מאבות מכניקת הקוואנטים,שטען כי "חוק פיסיקלי חייב להיות מחונן ביופי מתימטי" כתב על הלוח בעת ביקורו באוניברסיטת מוסקבה ב- :1956"אולי מוטב לומר שאלהים הוא בכלל מתימטיקאי מהדרגה הגבוהה ביותר שהשתמש במתימטיקה מתקדמת מאד, כשבנה את היקום".

בשאלה הנצחית הזאת האם אלהים נהג הגיאומטריקן כשיצר את היקום, עוסק ספר חדש שראה אור בימים אלה בעברית "סימטריה נוראה" מאת המתימטיקאים פרופ' איאן סטיוארט (אוניברסיטת ווריק, אנגליה) ופרופ' מרטין גולוביצקי, מנהל המכון למדע תיאורטי והנדסי באוניברסיטת יוסטון, טכסס (עברית: עמנואל לוטם, הוצאת זמורה ביתן). זהו ספר המשך ל"אלהים משחק בקוביה" – מאד אינפורמטיבי וכתוב בסגנון משעשע-העוסק בתבניות הטבעיות שסובבות את האדם.

בספר מוסברת העובדה שדווקא שבירת הסימטריה היא שיוצרת רבות מאותן תבניות כמו למשל: מדוע יש פסים בעור הטיגריס וחברבורות בעור הנמר? מדוע השבלולים לרוב ימניים ורק באופן נדיר נוצרים עם נטייה שמאלה.

זה למעשה מסע אל מעמקי האטום, אל הגלקסיות הרחוקות, אל גבישי הקווארץ, תבניות ההילוך של בעל י-חיים שונים (סנאי סיבירי, סוס, גמל, פיל, ברדלס) וגם אל דיוקני הכאוס.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן