סיקור מקיף

אתמול הוענקו תארי ד”ר כבוד באוניברסיטת בן גוריון

התארים הוענקו לשופטת דליה דורנר, אשת התיאטרון ציפי פינס, ההיסטוריון יהודה באואר והמדענית מיכל שוורץ, במסגרת אירועי “יום בן גוריון”

פרופ' יהודה באואר
פרופ' יהודה באואר

שופטת בית המשפט העליון בדימוס דליה דורנר קיבלה אתמול, 3 בדצמבר 2008, תואר ד”ר לפילוסופיה לאות כבוד מאוניברסיטת בן-גוריון, במסגרת אירועי “יום בן-גוריון”, שהוא יום העלייה השנתי לקברו של “הזקן”. מלבדה יקבלו את התואר גם חתן פרס ישראל ההיסטוריון פרופ' יהודה באואר, מנהלת תיאטרון בית ליסין, ציפי פינס והמדענית פרופ' מיכל שוורץ. ראש עיריית באר שבע היוצא, יעקב טרנר, קבל במעמד זה את התואר “יקיר הנגב”.

דליה דורנר קיבלה את התואר בהוקרה על היותה משפטנית בכירה, המקדישה את חייה להגנה על זכויות האדם; התואר יינתן לה בהוקרה על הרגישות והחוכמה, הנחישות והמעורבות בהן מילאה תפקידים ציבוריים מרכזיים, לרבות יושבת-ראש ועדת הבחירות המרכזית לכנסת ולרשויות המקומיות, נשיאת מועצת העיתונות הישראלית וראש ועדת החקירה הממלכתית בנושא הסיוע לניצולי שואה בישראל.

ציפי פינס-פרושן, מנהלת תיאטרון בית ליסין, קיבלה את התואר בהוקרה על היותה אשת תיאטרון, במאית ומנהלת אמנותית מוערכת, הפועלת ללא ליאות לקידום התרבות והאמנות. בדברי ההנמקה של האוניברסיטה נאמר, בין היתר, כי פינס הציבה לה כמטרה לחשוף בפני הקהל הדובר עברית את מיטב המחזות בני זמננו בביצוע הטוב יותר, הרותמת את יכולותיה הרבות להעלאת מגוון רחב של הפקות ולבניית תיאטרון בעל מוניטין, תוך גיוס הכוחות המצטיינים ביותר בתחומם. פינס תקבל את התואר גם על תרומתה הרבה לתיאטרון באר-שבע, אותו ניהלה בעבר.

פרופ' מיכל שוורץ ממכון ויצמן, “מדענית מזהירה בתחום הנוירו-אימונולוגיה, שמחקריה פרצו דרך להבנה מעמיקה של יחסי הגומלין בין מערכת החיסון למערכת העצבים”, נאמר בדברי ההנמקה. התואר ניתן לה, בין היתר, בהערכה על ששברה מוסכמות בחושפה את יכולתם של תאי מערכת החיסון האוטואימוניים להגן על מערכת העצבים, השוקדת על פענוח תפקידיה של מערכת החיסון בהגנה וןבסיוע להחלמה מפגישות טראומה במערכת העצבים המרכזית. פרופ' שוורץ הינה חוקרת עטורת פרסים יוקרתיים, המכשירה דור חדש של מדענים מבטיחים.

ההיסטוריון פרופ' יהודה באואר הינו חתן פרס ישראל וחוקר רב השפעה, הנחשב לחלוץ מחקר השואה בארץ ומחשובי חוקרי התקופה בעולם. התואר ניתן לו, בין היתר, על הראיה החודרת, המחשבה המקורית והיושר האינטלקטואלי בזכותם הפך לבר –סמכא בחקר התקופה האפילה ביותר בהיסטוריה האנושית, וידע להצביע גם על נקודות האור הנדירות-הגבורה, ההצלה והשמירה על צלם אנוש.באואר חיבר ספרים מרכזיים רבים בנושא זה, שימש כיועץ לממשלות ולמגוון רחב של ארגונים, עמד בראש המכון הבינלאומי לחקר השואה ב”יד ושם' ומילא תפקידים אקדמיים בכירים.

תגובה אחת

  1. לא מבין. למה מדען שהוא כבר פרופסור (ומן הסתם גם דוקטור) זקוק לתואר דוקטור כבוד???

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן