סיקור מקיף

הומיאופת התחזה לרופא וכמעט גרם למותו של נער

הורה להוריו להפסיק הטיפול הקונבנציונאלי, למרות שסבל ממחלה נדירה ביותר, וגרם להידרדרות חמורה במצבו * "כל אדם יכול לפרסם עצמו כמטפל בתחום הרפואה המשלימה", קבע השופט

מתוך כתבה של אייל טל, מעריב

הומיאופת מצפון הארץ התחזה לרופא ודרש מנער שחלה במחלה נדירה כי יפסיק מיידית את הטיפול התרופתי הקונבציונאלי. כתוצאה מכך הידרדר מצבו של הנער עד לכדי סכנת חיים. פניות חוזרות ונשנות של הורי הנער להומיאופת, יוסף רווס, נענו בתשובה: "אנחנו בדרך הנכונה". לבסוף החליטו ההורים לקחת על דעת עצמם את בנם לבית-החולים – שם התברר כי מצבו קריטי.

אתמול, בבית-משפט השלום בחיפה, הורשע ההומיאופת בהתחזות לרופא ובעיסוק רשלני ברפואה שלא כדין. בהחלטתו התייחס השופט, יוסף אלרון, לכך שלמטפל לא היתה כל סמכות להורות להורים להפסיק את מתן התרופות הקונבנציונאליות לבנם וכי לא היה בידו הידע הרפואי הנדרש בכדי לטפל בסוג כזה של מחלה. "הרפואה המשלימה בישראל הינה תחום הפרוץ לכל. לא קיים כל פיקוח ממסדי מוסדר על העוסקים ברפואה המשלימה וכל אדם יכול, באופן תאורטי, לפרסם עצמו כמטפל בתחום זה או אחר של הרפואה המשלימה, ולהזמין את הציבור הרחב לקבל את שירותיו", קבע השופט בהחלטתו.

עוד קבע השופט, כי המטפל ההומיאופתי צריך היה לצפות מכלתחילה את האפשרות שחייו של הנער יהיו בסכנה בעקבות הפסקת הטיפול הקונבנציונאלי, ולהפנות באופן דחוף לבית-החולים עם קבלת הדיווחים על הידרדרות המתמשכת במצבו.

תחילתה של הפרשיה בספטמבר ,'97 אז פנו ההורים למרפא וסיפרו לו על מחלתו הנדירה של בנם שפוגעת במערכות פנימיות בגוף. המרפא בדק את הילד והבטיח להורים כי אם יפסיקו את הטיפול הקונבנציונאלי שניתן לו ויחלו בטיפול ההומיאפאתי – יבריא בנם. המטפל שם גרגירי צורן (קווארץ) מתחת ללשונו של הילד והסביר, כי זה יגרום לו לחום ולפריחה אך כתוצאה מטיפול זה יתנקה גופו מרעלים.

ההורים עשו כמצוות המטפל והפסיקו את הטיפול התרופתי. מצבו של הילד החל מידרדר: הוא סבל מעייפות יתר, חום וכמעט שלא היה מסוגל לעמוד על רגליו.

המרפא בדק את הילד מספר פעמים, קיבל דיווח בכתב ובעל-פה על מצבו המידרדר ולמרות זאת הביע שביעות רצון מהטיפול ולא הורה להוריו לאשפזו. בשלב מסויים החליטו ההורים לקחת את הילד לבית-החולים, אז התברר כי מצבו קריטי. רק אחר אישפוזו יצא הנער מכלל סכנה.

"הצדק יצא לאור ואני מקווה שכשהורים אחרים יקבלו החלטה אם לקחת את הילד שלהם למרפא מן הסוג הזה – הם יחשבו טוב טוב לפני שהם עושים זאת" – כך אמרה אתמול ל"מעריב" אמו של הנער. לדבריה, מצבו הבריאותי של בנה הידרדר עד לכדי סכנת חיים, אולם בזכות טיפול רפואי שהוענק לו בדקה ה-90 בבית-החולים, הוא הצליח לחזור לאיתנו ולהבריא. הוא התנדב לשירות בצבא וכיום הוא בן ,21 סיים את השירות הצבאי ומחפש עבודה.

"הטיפול אינו תחליף, רק השלמה" "אנחנו לא מחליפים את הרפואה הקונבנציונאלית, אלא עובדים איתה בשיתוף פעולה" – כך אומר יאיר שמר, הומיאופת ויו"ר אירגון הגג של רפואה משלימה.

"מעשית, איננו מתערבים בטיפולים שהומלצו על-ידי הרופאים, אלא מנסים להעניק במקביל טיפול משלים, מתוך ידיעה ברורה שרפואה משלימה אינה מושלמת וישנם מצבים שבהם אי-אפשר להשתמש בתרופות אלטרנטיביות". לדבריו, בשום מקרה אסור להומיאופת להורות על הפסקת הטיפול הקונבנציונלי, אך יש מטפלים קיצוניים שאינם משתפים פעולה ורואים ברפואה האלטרנטיבית את המרכז. "זו גישה לא מציאותית שמוציאה שם רע והיא אינה אחראית".

פרופסור עמוס קורצ'ין, ראש הקתדרה לנוירולוגיה באוניברסיטת תל-אביב: "אין ספק, שהגישה שאומרת 'אם לא יועיל לא יזיק' אינה נכונה והשימוש בשיטות בנות מאות שנים, במאה ה-,21 לא מתקבל על הדעת. אם אני כרופא אשתמש בשיטות מלפני מאה שנה, ישללו לי את הרישיון. הקלות הבלתי נסבלת של משרד הבריאות, כאשר הוא מאפשר טיפולים בלתי מוכחים מדעית שניתנים על-ידי אנשים שלעיתים קרובות אין להם השכלה רפואית בסיסית, היא פירצה הקוראת לגנבים.

"הרפואה היא מקצוע מדעי. הומיאופתיה היא שיטה אנטי-מדעית ואין שום סיבה להרשות לאנשים לעסוק ברפואה ללא רישיון. זה כמו נהג אוטובוס שיסיע אנשים ללא רישיון נהיגה. אם האוטובוס יגיע למחוז חפצו בשלום פעם או פעמיים, הדבר אינו אומר שצריך לתת לאיש לנהוג ולסכן את הציבור".

הכתבה פורסמה בזמנו באישור הכותב

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן