סיקור מקיף

חללית חדשה תמריא במטרה לחקור את תעלומות הירח * תשוגר מבסיס שיגורים לא שגרתי – אי לחופי וירג’יניה,

חללית אמריקנית יוצאת לחקור אבק וגזים בלבנה * מיליונים בחוף המזרחי מוזמנים לצפות באש שתבהיק בשמי הלילה בין שישי לשבת

החללית גם תבחן מערכת תקשורת לייזר חדישה. הדמייה של LADEE בטיסה מעל הירח. תצלום: נאס"א
החללית גם תבחן מערכת תקשורת לייזר חדישה. הדמייה של LADEE בטיסה מעל הירח. תצלום: נאס”א

עדכון, 7 בספטמבר. השיגור בוצע בהצלחה – ראו דיווח מיוחד מאת כתב יוניברס טודיי שנכח בשיגור (עברית, באתר הידען)

 

הידיעה כפי שפורסמה ב-6 בספטמבר

הערת העורך: לפי אתר “יוניברס טודיי” השיגור מהאי וואלופ בחופי וירג’יניה מעורר עניין משום שמדובר בשיגור הראשון לחלל (למעט כשלון בשיגור טיל לא מאוייש בראשית שנות השישים) בקרבה גדולה לאיזור בו מתגוררים עשרות מיליוני תושבים. השובל שישאיר אחריו טיל השיגור יבהיק בשמי הלילה, וייראה באיזורים הקרובים יותר עד לגובה של 20 מעלות מעל האופק. לנוחות גולשינו בחוף המזרחי, שעת השיגור המתוכננת היא 23:27 ביום שישי בלילה. לפי שעון ישראל השעה תהיה אז 06:27 בבוקר שבת) א.ב.

* * *

כשהאסטרונאוטים של חלליות “אפולו” צעדו על הירח, לפני יותר מ-40 שנה, הם הבחינו בתופעה בלתי צפויה: זוהר משונה שנראה מעל אופק הלבנה, זמן קצר לפני זריחת השמש. על כדור הארץ אין שום דבר מיוחד בתופעה כזו, אבל שלא כמו כאן, לירח אין אטמוספרה שיכולה לשבור את קרני האור וליצור זוהר כזה. אז מה גורם לתופעה המוזרה? מדענים עדיין לא הצליחו לפענח את התעלומה. הסברה המתבקשת היא שהאור נשבר עקב חלקיקי אבק המיתמרים מעל פני השטח, אבל בהעדר רוחות על הירח, אין גם שום סיבה הגיונית לתמרות אבק כאלה. אחת הסברות היא שמטען חשמלי מרים את חלקיקי האבק לאוויר, אבל בינתיים אין לה אישוש מדעי. בנסיון לפענח את התעלומה, משגרת נאס”א לירח את החללית המכונה “ליידי” – חללית לא מאויישת שתחוג בגובה נמוך סביב הלבנה כדי לחקור את הסביבה הקרובה מעל פני השטח של הירח.

גברת עם לייזר

מפת האיזורים מהם ניתן יהיה לראות את השיגור הלילה של החללית LADEE. הצבעים מעידים על הגובה המרבי בשמיים של נקודת האש. איור: נאס"א
מפת האיזורים מהם ניתן יהיה לראות את השיגור הלילה של החללית LADEE. הצבעים מעידים על הגובה המרבי בשמיים של נקודת האש. איור: נאס”א

“ליידי” (LADEE) – הם ראשי תבות באנגלית של Lunar Atmosphere and -Dust Environment Explorer – חללית לחקר הסביבה האטמוספרית והאבק בירח. היא אמורה לטוס בגובה של 20-30 ק”מ מעל פני הירח, ולחקור בין השאר את ההרכב והתכונות הפיסיקליות של חלקיקי האבק. כמו כן תחקור החללית במכשור משוכלל את שכבת הגזים הדלילה מאוד סביב הירח. כאמור, השכבה הזו קטנה מכדי להיקרא “אטמוספרה” (יש המכנים אותה “אקזוספרה), אבל להבנתה יש חשיבות רבה לחקר הירח. יתרה מכך, המחקרים בשני התחומים – הן הרכב הגזים, הן האבק – חשובים להבנת תופעות שונות לא רק על הירח, אלא על גופים פלנטריים אחרים, שאפשר שהאדם ירצה להתיישב בהם ביום מן הימים. החללית – שנאס”א השקיעה בה כ-280 מיליון דולרים, תבחן בפעם הראשונה גם מערכת תקשורת חדשה, המבוססת על לייזר במקום גלי רדיו. מערכת כזו – המשמשת כבר בתשתיות שונות בכדור הארץ – אמורה להיות מהירה הרבה יותר מגלי רדיו, ובעיקר – לצרוך הרבה פחות חשמל.

משקיעים במיחזור

“ליידי” תעשה את דרכה לירח בעצלתיים, והמסע לשם יימשך כחודש. אחת הסיבות היא טיל שיגור קטן יחסית (25 מ’ גובהו). הטיל הזה אינו אלא מיחזור של טילים בליסטיים בין יבשתיים, שקיבלו שימוש חדש לגמרי. טיל השיגור “מינוטאור 5” – שזו תהיה טיסתו הראשונה – מורכב מחלקים של שלושה טילים כאלה, בתוספת מאיצים שלא היו קיימים בטילים המקוריים. זו גם הסיבה שנאס”א אינה משגרת את החללית ממרכז החלל בפלורידה, אלא מהאי וולופס Wallops)), שמול חופי וירג’יניה – אחד האתרים היחידים שמהם מותר לשגר טילים בין יבשתיים מוסבים, על פי הסכמי פיקוח הנשק עם רוסיה. כחודש לאחר השיגור אמורה “ליידי” להיכנס למסלול סביב הירח, ואז להנמיך בהדרגה עוד כחודש, עד לתחילת העבודה המדעית. בסיומה, עוד כחצי שנה לערך, תתרסק החללית באופן מתוכנן אל פני הירח, וגם לאחר מכן מקווים החוקרים להמשיך לאסוף עוד מידע ממכשיריה המדעיים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן