סיקור מקיף

לקויות בריאות במדינת ישראל – מי לוקח אחריות על זה?

בין אם מדובר על אוזלת יד שנמצאת באחריות המדינה ובין אם מישהו יעשה משהו בנדון – אם יש מחיר, את המחיר ישלמו האנשים, גם בריאותית וגם כספית

בתי הזיקוק במפרץ חיפה. צילום: shutterstock
בתי הזיקוק במפרץ חיפה. צילום: shutterstock

בהמשך לחשיפתו של מחדל הזיהום במפרץ חיפה שוב עולה על סדר היום, ביטחון הגוף במדינת ישראל, ובשעה שכל הקשב שלנו מופנה כלפי איומים מחוץ, אנחנו – גם התושבים וגם הממשלה, הפננו מבט ממה שקורה מבפנים. בין אם חומרת המצב היא גבוהה כפי שטוענות התחזיות הקשות ביותר, ובין אם מדובר על מצב שפיר. בין אם מדובר על אוזלת יד שנמצאת באחריות המדינה ובין אם מישהו יעשה משהו בנדון – אם יש מחיר, את המחיר ישלמו האנשים, גם בריאותית וגם כספית.

בעיות הזיהום של מפרץ חיפה לא חדשות לנו, והן בטח לא הגורם היחיד במדינת ישראל שמשפיע לרעה על הבריאות תושביה ובעוד שמציאת פתרון והכלתו תיקח זמן, אם בכלל תקרה, ההשלכות של המפגעים הבריאותיים והסביבתיים פוגעים וימשיכו לפגוע בנו, וציפייתם של האזרחים לשינוי אולי תענה בנקודת זמן מסוימת בעתיד, ואולי לא, אך האם זה כל מה שבידינו לעשות? לשבת ולחכות?

העולם המודרני וקיומה של המדינה מציב את האדם בפני מציאות מבלבלת. מצד אחד המדינה אמורה לדאוג לביטחון הקיומי של התושבים – בטח במדינה שבה עיקר התקציב הולך לביטחון, מאידך – שוב ושוב אנחנו מוצאים את עצמינו בתחושה של הפקרות. לטפל במחדלים זה הכרחי, אך האם זה הדבר היחיד שיש ביכולתנו לעשות? האם זה הדבר היחיד שאנחנו אמורים לעשות? להמתין עד שהמדינה תטפל בבעיות שלה? מה יקרה עלינו עד אז?

מי אחראי על הבריאות שלנו?

אחד הדברים שחשוב להבין הוא שבראש ובראשונה האחריות עלינו ועל הבריאות שלנו מוטלת עלינו וזהו תפקידו של כל אדם לדאוג למעקב אחר בריאותו, להכיר את המצב הרפואי שלו, להכיר את הסכנות שאורבות לבריאותו ולבנות לעצמו מערך תמיכה ראוי שיאפשר לו לקבל את הטיפול הנדרש, אם ידרש.

ההבנה שאנחנו צריכים מערך תמיכה שכזה טבועה בנו ביולוגית, אבולוציונית, ומהווה את אחת הסיבות לצורך שלנו להצתות לזוגות וקהילות. כמו שחשובה המשפחה לאיכות החיים שלנו, כך חשובה מערכת הבריאות. בעוד שהקרובים לנו יספקו את הדאגה והטיפול הנפשי והתפעולי, ריפוי קליני דורש בידע ומכשור. וגם כאן המדינה מציגה תפקוד לקוי. מערכת הבריאות קורסת תחת העומס, אנשים מחכים חודשים ארוכים לתורים דחופים ואין מספיק מיטות אפילו בכדי להציב אותם במסדרונות בתי החולים.

יש לנו דרך לשפר את הטיפול הרפואי שאותו אנחנו מקבלים, לקצר את זמני התורות, לשפר את היחס האישי שאותו אנחנו מקבלים – ושמהווה השפעה אקוטית על קצב הריפוי שלנו, יש לנו אפשרות לשפר את המכשור שאיתו עובדים עלינו ואפילו את האופן שבו אנחנו בוחרים את הרופאים שלנו. כן, יש לנו אפשרות לבחור את הרופא המטפל כשיש ביטוח בריאות פרטי.

לסכנות הבריאותית במפרץ חיפה יש השלכות כוללניות ולא רק על הבריאות שלנו. הן משליכות על הכלכלה, על הנדל”ן, על אטרקטיביות האזור והפיתוח שלו, על הסביבה, על הנוף והרשימה ממשיכה. למה שאנחנו עושים או לא עושים בנידון, גם ברמה הפרטית שלנו – יש השפעה ישירה ומהותית לא רק על המצב הפרטי, אלא גם על מצב הדברים באופן כללי, וחייבים להתחיל מאיפשהו. הבטחת הטיפול הרפואי שנקבל באמצעות ביטוח בריאות מקיף ואיכותי הוא מקום נכון להתחיל בו.

לפרטים ומידע נוסף, ולקבלת הצעה לביטוח בריאות ב-AIG לחצו כאן

 

* כתבה זו היא תוכן שיווקי מטעם המפרסמים ועל אחריותם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן