סיקור מקיף

ראשי סוכנויות החלל: יש להתמקד בשיתופי פעולה ובבעיות הסביבה

בפאנל ראשי סוכנויות החלל שנערך בפתיחת הקונגרס הבינלאומי לאסטרונאוטיקה בדייג'ון, קוריאה, נועדו ראשי סוכנויות החלל של ארה"ב, רוסיה, יפן דרום קוריאה, קנדה, סוכנות החלל האירופית ESA והודו

ראש סוכנות החלל הרוסית משוחח עם ראש סוכנות החלל ההודית בכנס האסטרונאוטיקה בדייג'ון, דרום קוריאה. צילום: טל ענבר
ראש סוכנות החלל הרוסית משוחח עם ראש סוכנות החלל ההודית בכנס האסטרונאוטיקה בדייג'ון, דרום קוריאה. צילום: טל ענבר

בפאנל ראשי סוכנויות החלל שנערך בפתיחת הקונגרס הבינלאומי לאסטרונאוטיקה בדייג'ון, קוריאה, נועדו ראשי סוכנויות החלל של ארה"ב, רוסיה, יפן דרום קוריאה, קנדה, סוכנות החלל האירופית ESA והודו.

ראשי הסוכנויות הציגו בקצרה את פעילויות הסוכנויות במהלך השנה האחרונה וציינו בדבריהים כי חיוני לסוכנויות החלל לשתף ביניהן פעולה, במיוחד בתקופת משברים כלכליים, וכי אחד הנושאים החשובים ביותר הדורשים טיפול הוא בעיות הסביבה בכלל ונושא ההתחממות הגלובלית בפרט. את הכנס פתח ג'ו-ג'ין לי, יו"ר סוכנות החלל של דרום קוריאה, שהסביר את הצורך בניטור הסביבה באמצעות לווינים. הוא סיפר על תקוותו להרכיב את פעילות איגוד האסטרונאוטיקה לאיזור מזרח אסיה וביקש להרחיב את ההזדמנויות לדור הצעיר.

ראש נאס"א צ'ארלס בולדן ציין עוד כי הוא והסוכנות ממתינים לדו"ח המסכם של ועדת אוגוסטין, שבחנה את מדיניות ארה"ב בתחום הטיסות המאוישות לחלל. בולדן, שהיה לו זה כנס האסטרונאוטיקה הראשון בתפקידו, אמר כי השנה היתה שנה עמוסה לנאס"א, בפרט בכל הקשור לשיגור מעבורות לתחנת החלל, ואף הושג בה שיא – לראשונה בוצעו חמש הליכות חלל יום אחרי יום. הוא גם ציין את העובדה שבו זמנית שהו 13 אנשים בתחנת החלל, וכן את שיתף הפועלה הבינלאומי במסגרתו אסטרונאוט אמריקני השתמש בזרוע מתוצרת קנדה כדי למקם מעבדה יפנית בתחנת החלל הבינלאומית. הוא גם ציין את חשיבותן של חלליות המטען האירופית (ATV) והיפנית (HTV) לעתיד פרויקט תחנת החלל, וכן סיפר על הממצאים הראשונים מהתרסקות LCROSS על הירח ביום שישי. עוד סיפר על מטוסי העתיד (Next Generation Air Transportation System) והיה אופטימי באשר לעתיד נאס"א. גם הוא דיבר על הצורך להקדיש תשומת לב לנושא האקלים.

ראש סוכנות החלל הפדראלית של רוסיה, אנטולי פרמינוב, ציין כי רוסיה בוחנת לעומק שימוש במשגר לוויינים חדש וכן שיגור רכיב חדש לתחנת חלל הבינלאומית. כמו כן הוא דיבר על תחילת השימוש במערכת לוויני הניווט גלונאס, ועל תקשורת לווינים. לקראת סוף 2009 ישוגרו ששה לווינים חדשים למערכת וכך ניתן יהיה להתחיל בפעילותה. לרוסיה, לדבריו, היה חלק גם בשיגור הדרום קוריאני.

ראש סוכנות החלל האירופית ז'אן ז'ק דורדין דיבר על בטחון סביבתי, משימות לירח ולמאדים. הוא גם הזכיר את הצלחת הסוכנות בשנה האחרונה בשיגור החלליות הרשל/פלנק, מעבדת קולומבוס בתחנת החלל ומערכת ה-ATV. אסטרונאוט מטעם הסוכנות, פרנק דה ווין הפך להיות האירופי הראשון המפקד בימים אלה על תחנת החלל הבינלאומית, לראשונה ממלא תפקיד זה אדם שאינו אמריקאי או רוסי.

iac2009
iac2009

מנהל סוכנות החלל ההודית ISRO, מדאבאן נאיר, דיבר על כך שממשלת הודו נושאת בכל תקציב הסוכנות, ועל כך שהדבר מעיד על מחויבותה הגדולה לתוכנית החלל. הוא סיפר על משימת צ'אנדריאן והצלחתה בגילוי עקבות מים על הירח. לאחר שיגור הלווין OCEANSAT תוכל הסוכנות ההודית לנטר את פני הים. הוא גם הקדיש את הצורך בהגברת החינוך, ושימוש באנמצעי לימוד מרחוק כדי להגיע למקומות נידחים. לתוכנית החלל יש מפת דרכים עד לשנת 2025 לרבות פיתוח מערכת צילום היפר-ספקטראלית, מערכת לוויני ניווט ושיתוף פעולה עם סוכנויות אחרות כגון נאס"א, סוכנות החלל הרוסית וסוכנות החלל האירופית.

קייג'י טאקיקאווי מסוכנות החלל היפנית דיבר על מפת תפוצת דו תחמוצת הפחמן שהסוכנות השיגה מהלווינים GCOS ושאר לוויניה. הוא שוחח על שיגור ה-HTV לתחנת החלל. סטיב מקלין מסוכנות החלל הקנדית סיפר על חגיגות 25 שנה לשיגור האסטרונאוט הקנדי הראשון, על כך שהיו שני אסטרונאוטים קנדים בחלל בו זמנית בתחילת השנה.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן