סיקור מקיף

בעיות המים מחריפות

"ארצות עשירות חייבות לשנות מדיניות כדי להימנע ממצב קיים בארצות עניות – חוסר במים". כך עולה מדוח של ארגון השימור העולמי

מפת בעיות המים בעולם
מפת בעיות המים בעולם

בדווח על תוצאות סקר עולמי שנערך ע"י ארגון השימור העולמי WWF מזהיר הארגון כי: "ארצות עשירות חייבות לשנות מדיניות כדי להימנע ממצב קיים בארצות עניות – חוסר במים". הסקר שנערך בארצות מתועשות מראה כי ברבות מהארצות המאמץ להמשיך ולספק מים לערים הולך וגובר, כאשר ממשלות מדברות על חסכון אבל כושלות בביצוע.

תעשיה מפותחת וגידול מתמיד באוכלוסיית ערי ה"עולם הראשון" הם שני גורמים שמביאים את צריכת כמויות המים מעבר לכושר ההספקה. שיטות עיבוד חקלאיות בזבזניות במים, דישון עודף, שיפכי דירים ורפתות – מסכנים את מאגרי המים ומזהמים אותם. לכן ממליצים כותבי הדו'ח להעלות את מחירי המים (לתעשיה, לחקלאות ולצריכה-אישית ) העלעת מחירים שתחייב חסכון.

מסביליה בספר דרך סקרמנטו בקליפורניה ועד סידני באוסטרליה מים מהווים נושא פוליטי מרכזי ברמות: מקומיות, אזוריות, לאומיות ובין-לאומיות. בארצות מתפתחות מקובלת הגישה כי "השימוש במים חייב להיות יעיל ויש להחזיר מים לסביבה במידה שתאפשר את שיקום המערכת הטבעית" ארצות רבות מכירות בצורך לתקן את הנזקים שנגרמו למערכות מים ואגני ניקוז בטבע. יישום ההכרה למעשים דורש שנוי הרגלים והתנהגות אצל בעלי עניין מה שהוכח כמטרה שלא קל להשיגה.

על פי הדוח: ארצות אירופה שלחופי האוקיאנוס האטלנטי סובלות מתקופות בצורת חוזרות ונשנות, סביב הים התיכון מאגרי מים מתרוקנים בגלל ה"בום" התיירותי והתפתחות שטחי חקלאות. באוסטרליה, שנחשבת ליבשת היבשה ביותר, המלחת שדות הופכת לבעיה בחלק גדול משטחי החקלאות. בארה"ב שטחי ענק מושקים בכמויות מים מעל ומעבר למה שהטבע מספק כלומר מאגרי המים מתרוקנים. אפילו ביפן מרובת הגשמים קיימת בעיה חריפה של זהום מקורות המים.

על פי הדוח, התמונה העתידית נראית גרוע: בהתחשב בהתחממות העולמית, בעקבותיה התאדות מוגברת וגשמים לא "מסודרים", המסה מואצת של קרחונים ושלגים, המלחת בארות בגלל עלית פני הים, כל אלה גורמים כבר לחסרון גדל במים.

כדי לעמוד בפני המצב המתהווה מציעים מחברי הדו'ח דרכי פעולה: שמירה על אגני ניקוז וגופי מים, איזון בין צריכה לשימור, תיקון תשתיות ישנות ובזבזניות, העלאת מחירי המים לצרכנים, הפסקת זהום מקורות מים, שנוי בסיסי בגישה למשאב – מים, לימוד וחקר מערכות המים.

במידה והמצב לא ישתנה מהותית צפוי העולם לחוות חוסר מים שילך ויגבר, חוסר שכבר קיים בארצות רבות ב"עולם השלישי " יתפשט לארצות ה"עולם הראשון" וישפיע על כל המערכות, העולם יהיה יותר ויותר צמא.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן