סיקור מקיף

מקבץ ביוטכנולוגיה: גלקסו-סמית'-קליין וביוראפ חתמו על הסכם לפיתוח תרופה למניעת דחיית שתלים ולטיפול במחלות אוטואימוניות

זהו שיתוף פעולה ראשון של ענקית התרופות עם מרכז מסחור טכנולוגיה ישראלי והוא מבוסס על פריצת דרך מדעית של פרופ' נתן קרין וצוותו ממכון רפפורט, שבפקולטה לרפואה של הטכניון, חיפה

פרופ' נתן קרין, הפקולטה לרפואה בטכניון
פרופ' נתן קרין, הפקולטה לרפואה בטכניון

ביוראפ טכנולוגיות (BioRap Technologies), חברת מסחור הטכנולוגיות של מכון רפפורט, חתמה על הסכם שיתוף פעולה עם ענקית התרופות הגלובלית גלקסו-סמית'-קליין (GSK), לפיתוח ומסחור תרופה לטיפול חדש למניעת דחיית שתלי מח עצם (GVHD), ובמחלות אוטואימוניות דוגמת קרוהן וטרשת נפוצה.

שיתוף הפעולה מבוסס על פריצת דרך מדעית של פרופ' נתן קרין וצוותו: ד"ר יפתח ברששת וד"ר גיזי וילדבאום, ממכון רפפורט למחקר ביורפואי בטכניון. מדעני המכון, בתמיכת תוכנית "קמין" של משרד התמ"ת, זיהו מכניזם חדש המתגבר את פעילות ה-regulatory T-cells בגוף, אותם תאים המשחקים תפקיד חשוב ביותר בוויסות הפעילות המזיקה של התאים האוטואימוניים התורמים להתפתחות שורת מחלות אוטואימוניות וה-GVHD.

GVHD שכיחה בקרב חולים שעברו השתלות מח עצם. בין המחלות האוטואימוניות הנוספות בהן ניתן יהיה לטפל עם הפיתוח החדש, ניתן למצוא גם את Inflammatory Bowel Disease (מחלת קרוהן ו-Ulcerative Colitis) וטרשת נפוצה. המחלות האוטואימוניות (מחלות חיסון עצמי) מתאפיינות בכך שתאי מערכת החיסון בגוף – נוגדנים ולימפוציטים מסוג T – תוקפים תאים ורקמות של הגוף עצמו במקום לתקוף פולשים חיצוניים. מחלות אוטואימוניות, פוגעות, על פי ההערכה, בלמעלה מ-5% מהאוכלוסיה. ב-20 השנים האחרונות נעשו מאמצים רבים לפתח תרופות ביולוגיות ומולקולות זעירות היכולים לנטרל את הפעילות המזיקה של התאים האוטאימוניים.

שיתוף הפעולה של GSK, מהחברות הגדולות בעולם בתחום התרופות, הבריאות והמוצרים הרפואיים, עם ביוראפ, הוא חלק מתוכנית שיתוף הפעולה שיש לחברה עם האקדמיה, המיועדת לחבר את היכולות של GSK עם קבוצות שונות באקדמיה העוסקות בחיפוש אחר תרופות חדשות. במסגרת ההסכם, GSK תאגד את הנסיון הרב שיש לה בתחום, בשיתוף צוותו של פרופ' קרין במכון רפפורט, לטובת פיתוח התרופות החדשות. העסקה לוותה ע"י משרד פרל כהן ועו"ד יעל ברץ.

ד"ר אורית שקד, מנכ"לית חברת ביוראפ: "כמכון מחקר אקדמי, אנו גאים בהזדמנות שיש לנו, לראשונה, לשתף פעולה עם GSK, מהמובילות בתחומה בעולם, לטובת פיתוח משותף של טיפול תרופתי חדש. אנו מאמינים שלתוצאות השת"פ, יש פוטנציאל לשפר משמעותית את הטיפול במחולות אוטאימוניות מסכנות חיים ולהקל על חולים רבים הסובלים מהן".

לדברי ד"ר פרל הואנג, סגן נשיא ב-GSK, שיתוף הפעולה ישלב את הידע הביולוגי המרשים של פרופ' קרין וצוותו ממכון רפפורט, עם הנסיון של GSK בגילוי תרופות. "אנו מקווים שהשותפות הזו, שמחברת כוחות משני הצדדים, תסייע לתרגם את המחקר החדשני לטובת תרופות חדשות שיקלו על חיי חולים רבים ברחבי העולם".

ד"ר איריס גפן גלור, מנהלת תחום הביומד, ב-UK Israel Tech Hub, של השגרירות הבריטית: “תוכנית השת"פ של GSK עם האקדמיה (DPAC), מחפשת בעולם כולו את החוקרים והארגונים המבטיחים ביותר, כדי לחבור אליהם למחקר וגילוי של תרופות חדשות. אנו גאים שיכולנו לקחת חלק בחיבור הנוכחי ושמחים ש-GSK הכירה בפוטנציאל הרב שיש לזירת מדעי החיים בישראל ובכך שבחרה כשותפה הישראלי הראשון את הצוות של מכון רפפורט, כחלק ממספר מצומצם של שיתופי פעולה מסוג זה שיש לה כיום בעולם".

כן פייט מדווחת על תוכניות הפיתוח לשנת 2014

חברת כן-פייט מדווחת על תוכנית הפיתוח שלה ואבני דרך לשנת 2014. בהמשך להישגי החברה ולעמידתה ביעדי שנת 2013, כן-פייט מתכננת ב-2014 להמשיך ולהתקדם בפיתוח פורטפוליו התרופות שלה. אבני הדרך המפורטות מטה נותנות ביטוי למטרות החברה לשנת 2014, ושמות דגש על תוצאות קליניות חשובות הצפויות להתפרסם במהלך התקופה ואשר עשויות לקדם את מיצובה העסקי והתחרותי של כן-פייט.

פרופ' פנינה פישמן, מנכ"לית כן-פייט, אמרה היום, "אנו שמחים להודיע לבעלי המניות על אבני הדרך החשובות הצפויות לחברה בשנת 2014. אלה מהוות המשך ישיר להישגי החברה ב-2013 ולעמידתה ביעדים. תוכניות העבודה שלנו נמצאות כיום במצב מתקדם ואנו מחויבים להמשך פיתוח תרופות חדשניות, יעילות ובטוחות לטיפול במחלות דלקתיות כמו דלקת מפרקים שגרונית ופסוריאזיס בצד סרטן הכבד וגלאוקומה. אנו פועלים כדי ששיתופי הפעולה שיש לנו והמחקרים הקליניים המתקיימים יניבו לחברה פירות במהלך שנה זו".
ביונדווקס תציג את ממצאיה הקליניים ואת אסטרטגיית החברה להערכות למגפות שפעת לפני שהן פורצות בכנס מרכזי של ארגון הבריאות העולמי

ביונדווקס תציג בכנס של ארגון הבריאות העולמי

ביונדווקס פרמצבטיקה המפתחת חיסון אוניברסאלי לשפעת, הודיעה כי תציג בכנס היוקרתי והחשוב של ארגון הבריאות העולמי (World Health Organization – WHO), אשר יערך מאי בז'נבה, שוויץ. הכנס הינו יוזמה של ארגון הבריאות בתחום מחקר חיסונים (Initiative for Vaccine Research – IVR), וידון בהתפתחויות בתחום חיסוני השפעת, במטרה לפעול להשגת הגנה נרחבת ויעילה לאורך זמן של האוכלוסיה. ד"ר תמר בן ידידיה, המדענית הראשית של ביונדווקס, תציג את תוצאות הניסויים השונים שבוצעו על ידי ביונדווקס ואת אסטרטגיית החברה להערכות לקראת מגפות שפעת לפני שהן פורצות על בסיס החיסון האוניברסאלי לשפעת שמפתחת החברה במסגרת מושב אשר יעסוק בגישות חדשות לייצור החיסונים לשפעת. בכנס ינכחו גורמים בכירים בתעשיית החיסונים העולמית, מובילי דיעה, וגופי מחקר ורגולציה עולמיים.

אנדימד קיבלה אישור משרד הבריאות לאביזר רפואי

אנדימד הודיעה כי חברת הבת "אנדימד מדיקל בע"מ" קיבלה את אישור משרד הבריאות הישראלי לרישום בפנקס האביזרים והמכשירים הרפואיים (אמ"ר), לשיווק במרשם של המוצר הביתי, ה- NEWA, אותו פיתחה שנועד להפחתת קמטים ומיצוק העור באזור הפנים. אישור אמ"ר יכול לסייע בקידום הליכי רישום רגולטורים במדינות בהן נדרש לשם כך אישור ממדינת המקור בה יוצר המוצר.

פרוטליקס מדווחת על תוצאות חיוביות בניסוי

חברת פרוטליקס פירסמה את תוצאות הניסוי הקליני בפאזה הראשונה ב-GCD  במתן אוראלי     (112-PRX) לטיפול במחלת גושה, אשר יוצגו ע"י פרופ' ארי זימרן, במסגרת הכנס השנתי ה-10 למחלות ליזוזומאליות, WORLD 2014, שייערך בתאריכים 10-13 בפברואר בסאן דיאגו, קליפורניה.
GCD פומי (אוראלי) הוא אנזים גלוקוצרברוזידאז (GCD) המבוטא בתאי צמח בפורמולציה הייחודית לחברת פרוטליקס וניתן במתן פומי, ומכיל את אותו אנזים פעיל הקיים בטליגלוצראז  (אללייזו)- הטיפול האנזימי המאושר לשיווק של פרוטליקס.

"הנתונים מהניסוי הקליני מראים כי לGCD  במתן פומי היכולת לשנות באופן דרמטי את הדרך בה מטופלים חולי גושה – לא רק על ידי שיפור באיכות חייהם על ידי הפחתת הצורך בעירוי תוך וורידי מדי שבועיים, אלא אף באופן בהיותו  בעל יתרון קליני פוטנציאלי לאור יכולת הטיפול לשמור על רמות אנזים קבועות ואחידה בזרם הדם של החולים לאורך זמן" מסר פרופ' ארי זימרן, מנהל מרפאת גושה במרכז הרפואי שערי צדק בירושלים ואחד החוקרים הראשיים בניסוי זה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן