סיקור מקיף

ביל גייטס והמיליארדר צ'רלס סימוני תרמו יחדיו 30 מיליון דולרים לפרויקט להקמת טלסקופ ענק

קוטרו של הטלסקופ המכונה LSST יהיה 8.4 מטרים והוא יכלול שלוש מראות גדולות ושלוש עדשות שישברו את קרני האור * לאחר שהטלסקופ יתחיל לפעול, ב-2014, יוכלו גולשי האינטרנט לחפש בתמונות

יו"ר ומייסד מיקרוסופט, ביל גייטס, והמיליארדר צ'רלס סימוני (מנהל לשעבר במיקרוסופט שעומד כיום בראש חברת תוכנה משלו, Intentional Software, וב-2007 היה לתייר החלל החמישי בעולם, כאשר המריא בחללית הרוסית סויוז) תרמו יחדיו סכום של 30 מיליון דולרים לפרויקט ההקמה של הטלסקופ הגדול בעולם, אשר יוצב על פסגת ההר סרו פשון בצפון צ'ילה. מנהלי הפרויקט, אשר מכונה LSST (ר"ת Large Synoptic Survey Telescope), אמרו בסוף השבוע, כי גייטס תרם 10 מיליון דולרים ואילו סימוני תרם 20 מיליון דולרים. קוטרו של הטלסקופ יהיה 8.4 מטרים והוא יכלול שלוש מראות גדולות ושלוש עדשות שישברו את קרני האור. הטלסקופ יצויד במצלמה דיגיטלית בעלת אבחנה של 3,200 מגה-פיקסל ויצלם מדי לילה תמונות בנפח כולל של עד 30 טרה-בתים. לאחר שהטלסקופ יתחיל לפעול, ב-2014, יוכלו גולשי האינטרנט לחפש בתמונות.

גייטס הביע תקווה, כי הטלסקופ יעניק לגולשי האינטרנט גישה למידע על החלל. "LSST הוא למעשה טלסקופ אינטרנט, אשר מעמיד מדי לילה עשרות טרה-בייטים של מידע לרשות כל מי שמבקש ללמוד על החלל", אמר גייטס.

סימוני אמר, כי הטלסקופ יוכל לתרום לפריצות דרך מלהיבות לא פחות מהתגליות של האסטרונומים הראשונים. "דמיינו את ההתלהבות של גלילאו כאשר גילה בטלסקופ שלו את המופעים של נוגה, את הירחים של צדק, את הרמזים הראשונים לדינמיות של היקום", אמר סימוני. לדבריו, הטלסקופ עשוי לספק תשובות על טיבו של היקום – "מה היא האנרגיה האפלה? מה הוא החומר האפור? כיצד נוצר שביל החלב?".

מלבד גייטס, סימוני ותורמים פרטיים נוספים, נהנה הפרויקט מחסות של גופי מחקר וחברות, ובכלל זה גוגל, אוניברסיטת קולומביה והמעבדות הלאומיות של ארה"ב בברוקהייבן.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

10 תגובות

 1. אם תצליח לצלם חייזרים, יהיו לך קונים לתמונות. בהצלחה
  סבדרמיש יהודה

 2. יש לי מצלמה דיגיטלית 4 מגה-פיקסל.
  מישהו מעוניין בתמונות שאני אצלם מהשמים?

 3. צפון צילי קרוב לקו המשווה, אבל יש לזכור שיש לנו רק כ10 שעות לילה וכל השאר יום כך שבמשך השנה יצולמו כל השמים.
  בנוסף יש לשים לב מחישוב שעשיתי שהם יקדישו רק כשלושים אחוז מזמן הצילום לצרכי האינטרנט האמורים. לכסות את בל השמים הניראים יספיקו להם קצת למעלה מאלפיים צילומים אותם הם יכולים לסיים בלילה אחד.
  כך שכניראה הם יעסקו גם בדברים אחרים.

  סבדרמיש יהודה

 4. קראתי את ההערות לפני שקראתי את המאמר.
  עכשיו ראיתי שהוא יוצב בצפון צ'ילי אז אני כבר יודע היכן יוצב.

 5. למגיב המגניב:
  באמת שאינני יודע פרטים אבל יהודה לא המציא את זה.
  באתר שהוא מצביע עליו כתוב פחות או יותר הדבר הזה למרות שבמקום מסוים הם מדייקים יותר וכותבים רק LSST will cover the available sky every three nights כלומר – השמיים הזמינים בניגוד לשמיים כולם.
  אגב – ניתן גם לכסות את כל השמיים בטלסקופ יחיד אם הוא מיצב על קו המשווה אבל אינני יודע היכן מתכננים להציב את הטלסקופ הזה.

 6. למגיב הגנוב
  לא כתבתי "כל השמים" אלא רק את "השמים".
  אבל יש הרבה צדק עליון בדבריך כי הרי כתוב בתורתנו , תורת אמת : "בראשית ברא אלוהים את השמים ואת הארץ", ואלוהים ודאי התכוון לא רק לחצי שאנו רואים ולכן כשככתבתי על הטלסקופ הייתי חייב לציין שזה טלסקופ שיכול לראות חצי מהשמים שברא השם , יתברך, ולא טלסקופ שרואה גם דרך האדמה , כמו שניתן היה להבין מדברי..
  לגבי טענתך השניה, אני חולק על כך שאי אפשר לראות את כוכב הצפון מצפון צילי. היית חייב לציין שכעת אי אפשר, אבל כל אחד יודע שתוך זמן קצר יחסית של כמה אלפי שנים כוכב אחר יקבל את תפקיד הצפוניות וכוכב הצפון יהיה סתם "פולאריס" ואני מאמין שנוכל לראות אותו מצפון צילי.
  אז טוב שאארת את עיננו מגיב מגניב.
  כל טוב, חזק ואמץ.
  סבדרמיש יהודה

 7. יהודה, הטלסקופ לא יכול לצלם את "כל" כיפת השמיים,
  מסיבה אחת שהוא מוגבל למשיק לכדור הארץ בנקודתו מבחינה פיזית (אור לא עובר דרך האדמה..)
  ומסיבה שנייה שיש בעיות של הישברות האור באטמוספירה בזוויות חדות (ביחס למשיק האטמוספירה).
  את כוכב הצפון הוא בטוח לא יכול לצלם..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן