סיקור מקיף

החום הנפלט ממחשבים יעבור המרה לגלי קול שמשמשים להפקת חשמל

מדענים אמריקניים פיתחו מנוע תרמו-אקוסטי שממיר את החום הנפלט ממכשירים אלקטרוניים לגלי קול שמשמשים להפקת חשמל – וסללו את הדרך למחשבים קרירים, ירוקים ואולי גם קולניים יותר

תומס קלאבורן, InformationWeek
מדענים מאוניברסיטת יוטה מצאו דרך להמיר את החום הנפלט ממכשירים אלקטרוניים לגלי קול שמשמשים להפקת חשמל – וסללו את הדרך למחשבים קרירים, ירוקים ואולי גם קולניים יותר. אורסט סימקו, פרופסור לפיזיקה מאוניברסיטת יוטה, שניהל את פרויקט המחקר, מסר כי המנועים התרמו-אקוסטיים המשופרים פותחו על ידי חמישה סטודנטים לתואר שלישי בשיתוף עם מדענים מהאוניברסיטה של מדינת וושינגטון ואוניברסיטת מיסיסיפי. המנועים ממירים את החום לגלי קול אשר מפעילים מנגנון לייצור חשמל.

מירה פליטקרופט, אחת הסטודנטיות של סימקו, פיתחה מנוע תרמו-אקוסטי, שקוטרו כמחצית מזה של מטבע קטן. המטבע מפיק צליל בעוצמה של 120 דציבל – כמו סירנה של אמבולנס או הופעת רוק. בוני מק'לפלין, סטודנטית נוספת, פיתחה מנוע בגודל של כחמישה סנטימטרים, אשר ממיר חום לצליל בעוצמה של 135 דציבל – כמו פטיש אוויר. “המכשירים התרמו-אקוסטיים הם מהקטנים שפותחו אי פעם – וניתן להשתמש במערכים שכוללים מכשירים רבים”, אמר סימקו.

סימקו מרגיע, כי הטכנולוגיה החדשה לא תפתור את הבעיה של זיהום האוויר על חשבון יצירת בעיה חדשה של רעש, משום שהחום יומר לתדרים על קוליים, שאינם נשמעים באוזן האנושית. אולם, לא ברורה עדיין ההשפעה של גלי הקול על בעלי חיים. לדברי סימקו, ניתן גם להיעזר בחומרים סופגי קול כדי לבודד רעשים לא רצויים.

המחקר בוצע במימון של הצבא האמריקני, אשר מחפש דרכים לשיפור הביצועים של ציוד אלקטרוני בשדה הקרב, והוצג בוועידה השנתית לאקוסטיקה שנערכה לאחרונה בסולט לייק סיטי שביוטה. בשנה הבאה, מעריך סימקו, יותקנו מנועים תרמו-אקוסטיים ראשונים במתקן רדאר צבאי ובמתקן לחימום מים של אוניברסיטת יוטה.
 

תגובה אחת

  1. החום הנפלט מעכוזי:

    יכול להדיליק נורה קטנה של עד 5 וולט למשך 2 שניות
    (מנסיון..מומלץ לא לנסות בבית..(-: )

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן