הפרק האחרון בספר "מן הארץ אל הירח" – 100 שנה למותו של ז'ול ורן

ז'ול ורן. תרגום (מגרסה אנגלית בגוטנברג) אבי בליזובסקי

קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/ftettm28

פרק 28 – כוכב חדש
באותו הלילה, החדשות המדהימות שכה חיכו להם הדהדו כרעם ביום בהיר לאורך ולרוחב ארה"ב ולאחר מכן, חצו את האוקיאנוס דרך כל קווי הטלגרף בעולם. הקליע התגלה, הודות לטלסקופ מחזיר האור הגדול של לונג פיק!
להלן ההודעה שהתקבלה אצל מנהל המצפה של קיימברידג'. היא מכילה מסקנות מדעיות באשר לניסוי הגדול הזה של מועדון התותחנים.
לונג פיק, 12 בדצמבר
אל: הנהלת המצפה של קיימברידג'

המטען ששוגר בקליע בידי הקולומביאד בסטונס היל התגלה בידי האדונים בלפסט ומאטסון, ב-12 בדצמבר בשעה 8:47 בערב, הגיע הירח לרביע הרביעי שלו. הקליע לא הגיע למטרתו. הוא חצה לצד השני, אך קרוב במידה מספקת למשיכה של הירח.
התנועה הישרה השתנתה לפיכך לתנועה מעגלית במהירוית גבוהה, והיא כעת שואפת למסלול אליפטי סביב הירח, שהיא הפכה לו ללויין אמיתי. המאפיינים של כוכב חדש זה עדיין לא ניתנים לקביעה; איננו יודעים את מהירות המסע שלו. המרחק המפריד בינו לבין פני השטח של הירח צריך להית 2,833 מילים. ואולם, שתי הנחות עומדות בפנינו לקבלת החלטה.
1. או שמשיכת הירח תסתיים במשיכתם אל הירח והנוסעים יגשימו את מטרתם, או
2. הקליע, בשל חוק ההתמד, ימשיך להקיף את הירח עד סוף כל הזמנים.

בעתיד יוכלו התצפיות שלנו לסייע בקביעת הנקודה הזו, אך עד אז, לא השיג הניסוי של מועדון התותחנים כל תוצאה מלבד הוספת כוכב חדש למערכת השמש שלנו.

ג'. בלפסט.

באשר לשאלה כמה שאלות העלה המסמך הבלתי צפוי הזה? אילו תוצאות מסתוריות נשארו לחקירתו של המדע בעתיד? בכל מקרה, שמותיהם של ניקול, ברביקיין ומישל אדראן יזכרו לעד ברשומות האסטרונומיה.
כאשר נודע דבר המכתב מלונג פיק, שררה הרגשה של הפתעה ואזעקה. האם ניתן לסייע לנוסעים האמימים הללו? לא! מכיוון שהם הציבו את עצמם מעבר ליכולת ההגעה של האנושות, בשל חצית גבולות שהציב הבורא על ברואיו הארצנים. היה להם מספיק אוויר לחודשיים; הם הציידו במזון ל-12 חודשים – ומה אחר כך? היה רק אדם אחד שלא הודע שהמצב נואש – הועצמו היה בטוח – חברם המסור ג', ט, מאטסון.
בנוסף, הוא לא נתן להם לצאת מטווח ראיתו. הוא הפך את מצפה לונג פיק לביתו; האופק של המצפה, המראה בעלת כושר ההחזר. מיד כשעלה הירח באופק, הוא תפס אותו מיד בשדה הטלסקופ, הוא לא נתן לו לצאת מחוץ לשדה הראיה ועקב אחריו במסלולו בחלל הבין כוכבי. הוא צפה בסבלנות וללא ליאות במעבר הטיל כשהוא וחצה את דיסקת הכסף ובהחלט היאש המכובד הזה נשאר בתקשורת מתמדת עם שלושת חבריו, ולא התייאש מהסיכוי לראות אותם שוב יום אחד.
"שלושה אנשים אלה", אמר, "נשאו לחלל את כל משאבי האמנות, המדע והתעשיה. עמם הם יכולים לעשות הכל ותראו שיום אחד, הם יצאו מזה ויהיו בסדר גמור."

להורדת הספר בפרויקט גוטנברג

תרגום: אבי בליזובסקי

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן