סיקור מקיף

הפריסאים יצאו לחופשת הקיץ. האם הם יחזרו?

התחזיות של נוסטרדמוס גורמת לבהלה בפאריס

מאת: קרייג ויטני

הקיץ בא וצרפת כולה יצאה לפגרה הגדולה. אבל האם יהיה בכלל מישהו בסביבה לקראת השיבה הגדולה, בספטמבר? סימנים מבשרי רע נראים בכל מקום. זהו קץ המילניום השני. ב-11 באוגוסט יכסה הירח את השמש מעל פיסה של צפון אירופה, ופקקי תנועה אפוקליפטיים יגרמו לצרפתים להצטער על שכולם מתעקשים לצאת לחופשה השנתית בת חמשת השבועות ב-14 ביולי.

צרפת היא גם מקום הולדתו של מישל דה נוסטר-דם – הידוע יותר בשם נוסטרדמוס – שניבא חזות קשה ל-1999. לנוסטרדמוס היו בעצם תחזיות קשות לכל שנה ושנה מאז מותו ב-1566, לפחות לדעת אלה המוצאים דרכים לקרוא תחזיות ונבואות בפסוקי השירה הסתומים שלו – אנשים כמו פאקו רבאן, מעצב האופנה. “החל מאמצע יולי עד אחרי 11 באוגוסט”, אמר רבאן למגזין של “פיגרו” בחודש שעבר, “אני מציע לכל ידידי להישאר במרחק של 60 ק”מ לפחות מהבירה”. לדעת רבאן, חזה נוסטרדמוס מסעות בחלל וגם חזה שתחנת מיר החבוטה תתרסק היישר לתוך פאריס וחלקים רבים בעיר ייראו כפי שנראתה הירושימה ב-1945.

במדינה שבה הוצאות ספרים נכונות להוציא כל ספר בכריכה רכה כל עוד שמו של ידוען מתנוסס על הכריכה, די היה בכך כדי להפוך את ספרו של רבאן לרב מכר. הספר, “1999 אש מהשמים”, ראה אור השנה בהוצאת מישל לפון. אבל מאז נכתב הספר החליטה רוסיה להשאיר את מיר בשמים, לפחות עד ינואר הבא, כך שאולי האש תכה בפעם הבאה. עם זאת, לפחות עשרה ספרים על נוסטרדמוס נמצאים עדיין על המדפים, וספרו של רבאן אינו בודד.

1999 עמוסה לעייפה במסרים ובנבואות על קץ העתים גם בגלל בית משיר שכתב נוסטרדמוס. תרגומו מהצרפתית של המאה ה-16 הוא פחות או יותר כזה: “ב-1999, שבעה חודשים/ מלך של אימה יבוא מהשמים/ להחזיר לחיים את מלך אנגולם הגדול/ ויעלה את מארס למלוכה קודם ואחרי כן”.

לדברי ז'אן-שארל דה פונטברון, חוקר של נבואות נוסטרדמוס, הכוונה המקורית ב”מלך אנגולם” היתה לאטילה ההוני, שפלישתו לגליה ב-451 לספירה נבלמה על פי הסברה ליד העיר אנגולם, באזור המרכזי-המערבי של צרפת. כיום כפי שרואה זאת דה פונטברון, מלות הבית מתייחסות לסין. ומארס, אל המלחמה, היה מוחשי מאוד בעיראק ולאחר מכן בקוסובו בששת החודשים הראשונים של 1999. פאריס נאחזה חלחלה כאשר מטוס אמריקאי הפציץ בשגגה את שגרירות סין בבלגרד. מי שרצה ראה בכך מהלך שעלול להביא לכניסת סין למלחמה שניהלה נאט”ו נגד יוגוסלוויה – מלחמת גוג ומגוג אמיתית.

“נוסטרדמוס חזה זאת!” הכריז בבעתה ספסר מקרקעין עשיר ברובע ה-16 ההדור והאופנתי לפני שיצא, כהמלצת רבאן, למעונו הכפרי במרחק בטוח מפאריס. דה פונטברון הזהיר כי “אם עד 30 ביוני, 'שבעה חודשים', הנשיא קלינטון לא ישים קץ למעשי האיבה ביוגוסלוויה, הסינים והרוסים יתערבו”. אך דווקא ההתערבות הדיפלומטית של רוסיה סייעה לשכנע את סלובודן מילושביץ' להסכים לתנאי נאט”ו – ייתכן שמילושביץ' ידע שאטילה ההוני גם הרס את בלגרד עד היסוד – וההפצצות נפסקו לפני מועד “שבעה חודשים”.

אשר לשאלה אם מארס ימלוך גם לאחר יולי, לא צריך להיות נוסטרדמוס כדי לחזות שקוסובו לא תהיה המלחמה האחרונה. חוקרים המתייחסים לנוסטרדמוס בכובד ראש, ורואים בו היסטוריון ומשורר, אומרים כי היה עליו לפעמים לכתוב בנימה מסתורית וסתומה מכיוון שתקופת הרנסנס היתה גם תקופה מסוכנת. כופרים למיניהם ואנשים שהואשמו בכפירה נרדפו והוצאו להורג. בצרפת בלבד נטבחו אנשים באלפיהם במעשי טבח על רקע דתי ובמלחמות דת בעוון מה שתואר כחילול קודש.

מנקודת מבט זו מקבל השיר על 1999 משמעות שונה. לואי שלוסר, מחבר ביוגרפיה על נוסטרדמוס, שיער כי הוא מתייחס ל-1559, לא 1999, ולמותו של מלך צרפת אנרי השני ביולי של אותה שנה. לרוז'ה פרבו, חוקר צרפתי, הסבר אחר. מלך האימה בשתי השורות הראשונות, אמר, הוא משחק מלים בצרפתית על השם ג'פרי (ז'ופרואה בצרפתית, שם המתחרז עם המלה effroi, שפירושה פחד או אימה), וזו התייחסות לז'ופרואה או גודפרואה דה בויון, צלבן שכבש את ירושלים ביולי 1099.

המלך הגדול של אנגולם הוא פשוט פרנסואה הראשון, שהיה ידוע כפרנסואה מאנגולם ומלך צרפת מ-1515 עד 1547 . נוסטרדמוס, נתינו הנאמן של המלך, הביע לו בכך את הוקרתו. בספרו של פרבו “נוסטרדמוס, מיתוס ומציאות: היסטוריון בתקופה של אסטרולוגים”, שראה אור השנה בהוצאת רובר לפון, הוא הציע לקרוא את פסוקי השירה של נוסטרדמוס לא כנבואות אלא כמבט מרתק בתקופה ובחברה שעברו מהעולם.

“ככל שזה נוגע לחודש יולי ,”1999 כתב פרבו בספרו, “כאשר הספר ייצא לאור נהיה קרובים לגלות (מה יקרה אז)”.

© פורסם ב”הארץ” בתאריך 07/15/1999, אתר הידען היה עד 2002 חלק מפורטל IOL מקבוצת הארץ

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן