סיקור מקיף

ארבעה פרויקטים ישראלים בתחום מדעי החיים יזכו למימון בסך 3 מיליון דולר

המענק הוא במסגרת הסכם מו"פ בין מדינת מסצ'וסטס בארה"ב לישראל

המדען הראשי בתמ"ת, ד"ר אבי חסון
המדען הראשי בתמ"ת, ד"ר אבי חסון

במהלך כנס BIO הגדול בעולם בתחום מדעי החיים, הציגו מושל מדינת מסצ'וסטס, Davel Patrick, והמדען הראשי במשרד התמ"ת, אבי חסון, ארבעה פרויקטים ישראלים בתחום מדעי החיים והקלינטק, שיזכו למימון במסגרת הסכם המו"פ שנחתם במרץ 2011 בין המדינות
בכנס BIO שהתקיים לאחרונה בבוסטון, ארה"ב, השתתף המדען הראשי בליווי משלחת ישראלית של 15 חברות מובילות בתחום הביומד. במהלך הכנס, בו השתתפו כ- 17 אלף איש, נערכה מסיבת עיתונאים בה הוצגו ארבעה פרוייקטים שיזכו, כל אחד, למימון בגובה מאות אלפי דולרים.

פרוייקט אחד הינו פרוייקט מו"פ משותף של החברות טרנסביודיזל ופלודיזיין, בנושא הפקת ביודיזל ממיקרו אצות וביוקטליזטורים. בפרויקט המאפשר הגדלת פוטנציאל המקורות הטבעיים להפקת ביודיזל, יש כדי לשפר את תכונות המוצר ולמזער את ייצור הפסולת. הפרוייקט השני הינו פרוייקט המשותף לחברות צ'ק אפ ולחברת נתיאוס. הפרוייקט עוסק בפיתוח טכנולוגיה ותהליכים לייצור כמויות גדולות של המקור הרדיואקטיבי, ומנגנון ההסתרה של גלולת ההדמיה של צ'ק קאפ.

גלולת ההדמיה תאפשר גילוי מוקדם של סרטן המעי הגס, ושיתוף פעולה זה ישפר את יכולת הגילוי של הגלולה. הפרויקט השלישי הינו פרויקט המשותף לחברות אימפרודיה ו-SBH. חברת אימפרודיה, חברה מתחום הביוטכנולוגיה, מתמקדת במציאה ובאפיון סמנים ביולוגים, אשר יאפשרו מעקב אחר קצב התפתחות מחלה, והערכת מצב מערכת החיסון בחולים הסובלים ממחלות שונות. בכך ,תתאפשר התאמת טיפול אישי ונכון לחולה, דבר אשר יוביל לשיפור באיכות חייו ולחסכון רב בעלויות.

חברת אימפרודיה הוקמה על בסיס טכנולוגיה שפותחה לאחר מחקר רב שנים במעבדתה של פרופסור מיכל בניאש מהמחלקה לאימונולוגיה באוניברסיטה העברית, ואשר זכתה להכרה בינלאומית בדמות פרסומים מדעיים בעיתונות המובילה. המוצר הראשון של החברה הינו ערכה חדשנית ופשוטה המבוססת על בדיקת דם, שתשמש להערכת המצב החיסוני של חולים במחלות המאופיינות בדלקות כרוניות )כמו סכרת, סרטן ומחלות עצמוניות וזיהומיות), בעזרת מעקב אחר שניים מהסמנים הביולוגים החדשים אותם גילתה ואפיינה החברה. הפרויקט הרביעי משותף לחברת STI Laser, ולחברתAutomated Medical Instrument, והוא עוסק בפיתוח קטטר אבלציה חדשני. הפרויקט יתמקד בפיתוח קטטר האבלציה באמצעות זיהוי ופיתוח של מיקרו סנסורים לשימוש בקטטר האינטרהוסקולרי.

בפגישה אישית שנערכה בין המושל פטריק לבין המדען הראשי, הביע המושל את מחויבותו לקידום שיתוף הפעולה בין המדינות בתחום ההייטק, והוסכם על צעדים נוספים לחיזוק שיתוף הפעולה בתחומים אלה. בנוסף הביע המושל את הערכתו הרבה לתעשייה הישראלית. השניים אף קיימו סיור משותף בביתן הישראלי שהוקם בכנס, ושבו הציגו בכירים בחברות את הטכנולוגיות שאותם פיתחו.

המדען הראשי, אבי חסון: "התעשייה והאקדמיה במסצ'וסטס וישראל הן מהמובילות בעולם בתחומים מסוימים, ומשלימות האחת את השנייה מבחינות רבות. אנו מאמינים שקיים פוטנציאל רב בהגברת שיתוף הפעולה בין המדינות, שנובע בין היתר מהמעורבות האישית ומהמחויבות של המושל פטריק. סיוע לחברות ישראליות בקיום שיתופי פעולה עם חברות במסצ'סוטס, מהווה דוגמא לפעילות הרבה שמתקיימת במדען הראשי לקידום שיתופי פעולה בינלאומיים בתחום המו"פ. אני מקווה ומאמין שבשנה הקרובה נוכל להקפיץ את שיתוף הפעולה בין המדינות בכמה דרגות".

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן