סיקור מקיף

מכשיר שפותח בישראל יציל את ראייתם של מיליוני מבוגרים בעולם

המכשיר יאפשר לחולי AMD לזהות החמרה במצבם בבדיקה ביתית פשוטה כך שיוכלו ללכת בזמן לרופא לטפל בעיניהם

מכשיר לבדיקת עיניים של נוטל
מכשיר לבדיקת עיניים של נוטל
מכשיר רפואי חדש ומקורי שפותח בישראל, יאפשר למיליוני אנשים בכל רחבי העולם שלקו במחלת העיניים AMD – age related macular degeneration, לבצע בביתם בדיקה עצמית של התקדמות המחלה. המחלה, אשר פוגעת במקולה, אותו איזור ברשתית האחראי על מיקוד הראיה, מביאה לאובדן חלקי או מוחלט של הראיה. הבדיקה העצמית מאפשרת לחולים שכבר אובחנו כסובלים מפגיעה בראיה, לעקוב באופן שוטף אחר מצבם, מבלי שיצטרכו להגיע לבדיקות אצל הרופא או במעבדות של מרכזים רפואיים. האבחון העצמי המוקדם יתריע על שינוי והחולה יוכל לקבל טיפול בזמן, לפני שתחול הידרדרות קשה, בלתי הפיכה.

המכשיר החדש, הנקרא Foresee Home , תוכנן ופותח על-ידי מדעני ומהנדסי חברת NOTAL VISION, המתמחה בפיתוח פתרונות לאבחון מוקדם ומעקב אחר AMD, כאשר חברת "זיו-אב הנדסה" סיפקה את התכנון המיכאני והפלסטי ,תוך התמודדות עם אילוצי תקינה רפואית, עלויות ליצור המוני, ומגבלות משתמש סופי יחודיות. מדובר במכשיר בדיקה שולחני, אליו מצמיד החולה את עינו, ואשר מודד במהירות ובדיוק רב האם חל שינוי מהותי במצב המקולה. במידה ואכן חל שינוי, תופיע על צג המכשיר הודעה הקוראת לחולה להגיע במהירות לטיפול אצל רופא העיניים שלו. מחירו של המכשיר בחו"ל הוא כ-1,500 דולר ועל פי ההערכה, הוא יירכש בעיקר על-ידי חולים פרטיים שייעזרו במימון של קופות החולים בהן הם חברים, או באמצעות הביטוחים הרפואיים שלהם.

מחלת העיניים AMD

מחלת ה-AMD (ניוון מקולרי התלוי בגיל = Age Related Macular Degeneration) היא מחלת עיניים קשה הגורמת לירידה ביכולת מיקוד הראייה, עד כדי עיוורון. בגלל השכיחות הגבוהה שלה, מהווה המחלה את הסיבה העיקרית לליקויי ראיה ולעיוורון בקרב מבוגרים מהגיל השלישי. היא אינה גורמת לכאבים ולעיתים ההידרדרות כלל אינה מורגשת. על-פי נתוני AMDAI – הארגון הבינלאומי של חולי AMD, אחד מכל 6 אנשים בעולם בגילאי 60 ומעלה לוקה במחלה ונאלץ להתמודד עם "כתמים עיוורים" בשדה הראיה, ערפול ראיה ואובדן היכולת להתמקד ולהבחין בפרטים. החולים מתקשים לבצע פעולות חיוניות כמו קריאה, כתיבה, צפייה בטלוויזיה, וגם יכולתם לנוע בחופשיות ממקום למקום נפגעת קשות.

ממחקרים חדשים שפירסם הארגון בשנים האחרונות עולה כי נוסף על הנזקים הידועים שגורמת המחלה לראייה, נמצאו בקרב רבים מהחולים סימנים לנזקים נפשיים כמו התפתחות דיכאון, בין היתר בגלל הפגיעה בעצמאות התנועה שלהם. במחקרים נמצא כי סיכויו של חולה AMD לפתח דיכאון קליני, גדולים פי 3 מאלו של האוכלוסייה הכללית. אצל חלק מהחולים אף נתגלו נטיות אובדניות. לדברי ראשי הארגון, גילויים של נזקים אלה, וכן העובדה שיש כיום טיפולים רפואיים חדשניים שעוצרים את ההתדרדרות במצב העייניים, מדגישים את חשיבותם של האבחון המוקדם ושל בדיקות המעקב התקופתיות אחר המחלה, במיוחד בקרב מבוגרים בני 60 ומעלה.

חברת נוטל ויז'ן

חברת נוטל ויז'ן נוסדה בשנת 2000 ע"י רופאי עיניים ממרכזים רפואיים מובילים בישראל. החברה פיתחה פתרון דיאגנוסטי ראשון מסוגו (מוגן בפטנט) לגילוי מוקדם ולניטור של ניוון מקולרי של רשתית העין – AMD.
מטה חברת נוטל ויז'ן, אשר מעסיקה למעלה מ- 30 עובדים, ממוקם במרכז ת"א, ויש לה שלוחה פעילה בארה"ב.

חברת זיו-אב הנדסה

חברת "זיו-אב הנדסה" עוסקת מזה 17 שנה במתן שירותי מו"פ (מחקר ופיתוח), תכנון מוצרים וייעוץ הנדסי לעשרות פרויקטים טכנולוגיים מורכבים ורב-מערכתיים, ציבוריים ופרטיים, בארץ ובעולם. משרדי החברה ממוקמים בקיבוץ בארות יצחק והיא מעסיקה כ-50 מהנדסים נבחרים. בין לקוחותיה הבולטים: קודאק, HP, אורבוטק, פלסן סאסא, סולל, אינוויטרוג

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

4 תגובות

  1. לפי מה שהבנתי מכשיר זה עוכב במשך זמן רב בגלל עיכוב של המדינה שעכבה את שחרור הפטנט שפותח בידי עובד שגילה אותו בזמן עבודתו בממשלה.

  2. קיימת רק בעיה אחת: אין תרופה עדין למחלת AMD קיימות מספר ורסיות נסיוניות אשר עדין אינן מוכיחות עצמן בטיפול.
    עד אשר תמצא תרופה עוצרת או מונעת AMD אפשר להסתפק בבדיקות רופא כל שלושה חודשים- כולנו משלמים עבור בדיקות אלו….

  3. "המכשיר יאפשר לחולי AMD לזהות החמרה במצבם בבדיקה ביתית פשוטה כך שיוכלו ללכת בזמן לרופא לטפל בעיניהם"

    או במילים פשוטות יותר:
    כל הפאנבויז של AMD, נא לדעת שאם אתם רואים שיש לAMD מעבדים יותר חזקים משל אינטל, אתם צריכים ללכת לבדיקת ראייה..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן