סיקור מקיף

זיהוי פלילי – פעילות קיץ מדעית לנוער בבר אילן

האם מצליחים במשטרה לפתור את כל הפשעים? האם אפשר להתחמק מעונש על פשע? מהם העקבות שנשארים בזירת הפשע? כיצד ניתן לזהות על פיהם חשודים במעשה הפלילי? אלו היו מקצת השאלות ששאלו הילדים את המדריכים בטקס הפתיחה של פעילות הקיץ בנושא “הזיהוי הפלילי” של “נוער שוחר מדע” באוניברסיטת בר אילן

זיהוי סמים וחומרי נפץ - בקייטנת הזיהוי הפלילי בבר אילן
זיהוי סמים וחומרי נפץ - בקייטנת הזיהוי הפלילי בבר אילן

הילדים, שחשופים לאתרי האינטרנט ועוקבים בדביקות אחר החדשות בארץ, קולטים במהרה שמעשים פליליים הם דבר שבשגרה. בבוקר יום הפעילות הראשון קמו הילדים לשבוע חדש עם כותרות ראשיות בתקשורת, שבשרו על אב שרצח את שלושת ילדיו. הילדים גילו דאגה רבה לגורלו: “הייתכן שיחמוק מעונש?”, שאלו, “האם בעיה נפשית היא דרך לחמוק מעונש”? אין ספק, הילדים מוטרדים ואפילו מפחדים שהמשטרה אובדת עצות והפשע יכול מאוד להשתלם.

ביחידה ל”נוער שוחר מדע”, המקיים כל השנה חוגי מדע מרתקים לילדים ונוער, לקחו את האתגר ברצינות ושקדו על תוכנית מיוחדת לפעילות קיץ מדעית שנושאה “הזיהוי הפלילי”. במשך 10 ימים יקבלו הילדים מושג נרחב בפעילות המשטרה, המז”פ, השירות החשאי ובתי המשפט – שכל כולה עוסקת בפתרון פשעים ע”י איסוף נתונים מדעיים בזירת הפשע ופענוחם במעבדות המשוכללות ביותר.

סטודנטים לתארים מתקדמים בתחומי: ננו טכנולוגיה, רובוטיקה, משפטים, רפואה, זואולוגיה, ביוטכנולוגיה, פיסיקה, הצפנה, חשיבה מתמטית, וכימיה, יבחנו יחד עם הילדים את האמצעים החדישים ביותר במדע שהם חלק בלתי נפרד מעבודת החוקרים במעבדות המשטרה: המצאות כתמי דם וד.נ.א בזירת הפשע; גילוי טביעות אצבעות והתאמה לחשוד; קביעת סוג דם במקום הפשע; פענוח מסרים מוצפנים; זיהוי תרופות וסמים בדם; זיהוי חומרי נפץ; מבנה המוח וכיצד מתמכרים לסמים; רובוטים המזהים חשודים על פי גוון עור; תכנות רובוטים בשרות המשטרה; בניית קלסתרונים בתוכנה החדישה ביותר בשירות המשטרה; פיתוח חוש הריח לזיהוי חומרים מסוכנים וסמים והשימוש בכלבים לאיתור המצאות הפושעים; קביעת סיבת המוות; תורת המשחקים וסיועה בניחוש מהלכיו הבאים של הפושע; צילום, תיעוד וניתוח זירות פשע; רפואה משפטית; אי-כשירות עמידה לדין; דיון בבית המשפט בשאלת אי-שפיות;

“הנושא של הזיהוי הפלילי, מאפשר הצצה למדע המתקדם ביותר בו תלויה עבודת המשטרה, השירות החשאי ומערכת המשפט. הילדים של היום הם חכמים יותר וחשופים לעולם האמיתי שרב בו הנסתר על הגלוי. מטרתנו היא להעשיר את הילדים במידע שיעזור להם להתמודד עם המציאות, לאתגר אותם לחשיבה מדעית מתקדמת ולמשוך אותם לעולם המדעי המרתק. באמצעות העשרתם בחוויה מדעית אינטלקטואלית אנו מקנים להם ארגז כלים חשוב להבנה והתמצאות בעולם האמיתי”, אומרת הדסה שפייזמן, מנהלת ‘היחידה לנוער שוחר מדע’, שיזמה והפיקה את פעילות הקיץ הייחודית.

3 תגובות

 1. תגובה לרות,

  את צודקת שמוזר שסטודנטים לקרימינולוגיה לא משותפים בנושא, אך המדעים הם אלו שממציאים המצאות.
  נאפר בפירוש שיעבדו על פיענוח צפנים, אין מה לעשות זה מתמטיקה, כך שהנושא קשור מאוד
  וכן, קיטנת זיהוי פלילי היא רעיון מצויין ואין לי ספק שלו אני הייתי ילד בגיל המתאים, הייתי שמח מאוד להרשם לקייטנה שכזאת.

 2. עם כל הכבוד, ממש לא מתאים לילדים הנושא הזה.
  אני לומדת בבר אילן, ולדעתי, הפעם הם הגזימו לחלוטין.
  ואם כבר, אז למה לא סטודנטים לקרימינולוגיה, הלא זה הכי מתאים.
  כרגיל בר אילן מפארת, מצ’פרת ומרוממת את המדעים, המדעים ושוב המדעים,
  (והמתמטיקה, איך לא שכחנו, כמובן) גם כשהדבר לא קשור בכלל.
  זה מה שלומדים ומלמדים בקיטנות?
  קיטניה וזיהוי פלילי – הילכו שניהם יחדיו???

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן