הרוגים רבים בסדרת רעשי אדמה בדרום אסיה; שטפונות מפגיעת גלי ענק בחופים

מוקדי הרעש – אינדונזיה (8.5 בסולם ריכטר) ובנגלדש (7.3). בשלב זה אין נתונים מלאים על כמות הנפגעים; יותר מ-300 הרוגים מפגיעת גל צונאמי בסרי לנקה. גם תאילנד והודו נפגעו

(הערה – בסופו של דבר עמד המספר האמיתי על למעלה מרבע מיליון בני אדם מתוכם כחמישה ישראלים)

קישור ישיר לדף זה: http://www.hayadan.org.il/earthquack261204.html.html
ׁ
21:45 מספר ההרוגים עלה ל-11 אלף.
(17:15העדכון לשלב זה מדבר על 7,000 הרוגים בהודו, סרילנקה, אינדונזיה, מלאזיה ותאילנד ונכון לעכשיו מדברים על 8.9 בסולם ריכטר.)

סדרת רעשי אדמה פקדה הבוקר את מדינות דרום אסיה, בהן אינדונזיה, בנגלדש והודו. על פי הערכות ראשוניות, גרמו הרעשים לכמות גדולה ביותר של נפגעים ולנזק רב ביותר. הרעשים גרמו גם לגלי ענק בים ("צונאמי"), הגורמים לשיטפונות באזורי חוף נרחבים.

שני מוקדי הרעש המרכזיים הם מחוז אצ'ה בצפון האי סומאטרה באינדונזיה, בו נמדד רעש בעוצמה 8.5 בסולם ריכטר, ומדינת בנגלדש, שבה נמדד רעש בעוצמה 7.36. נתונים לגבי מספר הנפגעים מרוב המקומות אינם זמינים בשלב זה, ועם אזורים רבים נותק הקשר.
(הדיווח הזה מתייחס לשעה תשע בבוקר שעון ישראל) על פי דיווח ראשוני, יותר מ-300 בני אדם נהרגו בשיטפון שנגרם מפגיעת גל צונאמי בחופי דרום ומזרח סרי לנקה, המאוכלסים בין היתר בתיירים רבים. גם בתאילנד פגע גל צונאמי, וגרם, על פי דיווח ראשוני, למאות נפגעים, בהם לפחות 14 הרוגים בדרום תאילנד, בין היתר באי התיירות פוקהט. מאינדונזיה דווח עד כה על תשעה הרוגים בשטפון שנגרם מגל שפגע בחוף מחוז אצ'ה.

בהודו פגעו ככל הנראה רעשים חלשים יותר, אך גם משם מגיעים דיווחים על הרס רב, הכולל קריסת בניינים וכבישים. מדרום המדינה דווח על יותר מ-70 הרוגים מפגיעת גל צונאמי. גם ממאלזיה וסינגפור מגיעים דיווחים על הרס.

יש לציין כי לפני ימים אחדים פגעה רעידת אדמה בעוצמה של מעל 7 בסולם ריכטר בים באמצע הדרך בין אנטארקטיקה ואוסטרליה.

השירות המטאורולוגי: תיתכן רעידת אדמה נוספת

השירות המטאורולוגי בארצות הברית דיווח כאמור, על עוצמת רעידה של 8.9 בסולם ריכטר. על-פי דיווחים מהשירות המטאורולוגי של אינגונז, ייתכן וצפוייה רעידת אדמה נוספת והתפרצות הר געש בעקבות הרעידה הראשונה.

עוד נמסר, כי רעידת האדמה באינדונזיה היא בעלת העוצמה הגדולה ביותר בעולם ב-40 השנה האחרונות. ולמעשה היא החמישית בעוצמתה מאז שנת 1900 ברחבי העולם כולו.

עדי ראייה שרואיינו בתחנת רדיו מקומית דיווחו כי ראו תשע גופות בבנדה אקה, היכן שחלקים מהמלון הגדול ביותר בעיר התמוטטו. האדמה, לדבריהם, רעדה למשך זמן רב. בניינים גבוהים התנדנדו מסינגפור ועד בנגקוק, אך רוב הנזק נגרם למחוז אקה שבאינדונזיה.

השפעת רעידת האדמה הגיעה גם לבירת תאילנד, בנגקוק ולסינגפור. לפחות ארבעה תיירים נהרגו בעת ששהו על החוף באזור הנופש הדרומי שבאי התאילנדי פוקה, כך על-פי דיווחי משרד הבריאות במקום. מוקדם יותר דווח כי מספר תיירים נסחפו מחוף פוקט על-ידי גלים עצומים שגעשו והגיעו לגובה של חמישה מטרים אך טרם ברור אם מדובר באותם אנשים עליהם דווח כי נהרגו. הקורבנות היו בסונגקלה, פוקט, קרבי, פאנג נגה וסורט ת'ני, המושכים אליהם אלפי מבקרים בכל שנה בשל החופים המפורסמים בכל העולם. מהדיווחים עולה כי לפחות ארבעה הם תיירים.

סיוט של חופשה

מספר אזורי נופש נוספים בתאילנד הוצפו. באי פאנג-נגה, אזור תיירותי פופולרי ליד פוקט, אנשים נמלטו מהשטפונות ומצאו מחסה על גגות הבתים. מכוניות נשטפו מהמים הגואים גם אצל השכנה – קרבי. ממשלת תאילנד ביקשה מתיירים להכנס לתוך היבשת מאזור החוף. לדברי הממשלה 160 בני אדם נהרגו ולמעלה מ-1,500 נפצעו בערי הנופש של תאילנד.

דיירי בניין מגורים בבנגקוק סיפרו כי שמעו קולות חזקים של היסדקות קירות וחשו רעידות ונמלטו מדירותיהם. דיירים של כמה מבנייני המגורים בקואלה למפור ופננג, אי תיירותי בצפון מלזיה, פונו גם הם כאמצעי זהירות. לא היו דיווחים מיידיים על נזק אך פועלים בודקים כעת מספר בניינים כדי לקבוע האם נפגעו.

במלזיה, דווח על לפחות 42 הרוגים, באזור הסמוך לחופי הנופש של תאילנד. בין ההרוגים גם תיירים, כך נמסר.

דובר מחברת התעופה הממשלתית 'גרודה' דיווח כי שדה התעופה בבנדה אקה, הממוקם מספר קילומטרים מהים, הוצף ומטוסים אינם יכולים לנחות בו. הדובר לא דיווח על גובה המים. מאות בני אדם נמלטים לאזורים גבוהים יותר. גורמים רשמיים מבית החולים דיווחו כי 17 בני אדם נפצעו באורח קשה, כולל אחד שרגלו נפגעה קשה מחלקי בית שנפלו עליו.

כתב של סוכנות הידיעות AP בלוקסאומאווה דיווח, כי מספר בתים ניזוקו וכי גובה המים ברחובות ראשיים בעיר הגיע למטר. לפחות בית אחד נסחף עם המים.

משרד החוץ: לא ידוע על נעדרים ישראלים

דוברת משרד החוץ בארץ, רחלי שני, מסרה כי בשלב זה לא ידוע על נעדרים או פצועים ישראלים באזור. בחדר המצב של משרד החוץ ממשיכים לעקוב אחרי הדיווחים. טלפון חדר המצב במשרד החוץ 02-5303155.

נשיא אינדונזיה ביקר באזור בעת רעידת האדמה

נשיא אינדונזיה, סוסילו במבנג יודהויונו, ששהה במחוז פאפואה כשהוא מבקר את קורבנות רעידת האדמה שהיתה בתחילת החודש, היה מודאג ביותר מהחדשות על רעידת האדמה, כך מסר דוברו.

אינדונזיה, מדינה בה 17 אלף איים, נוטה להתפרצויות של רעידות אדמה בשל מיקומה על הגבול הטקטוני הגורם למה שקרוי "טבעת האש" סביב בסיס האוקינוס השקט. בחודש נובמבר, 29 בני אדם נהרגו כשרעידת אדמה היכתה במחוז המזרחי של אינדונזיה פאפו.

הנזק מגיע עד לאיי אוסטרליה

איי קוקוס, שטח אוסטרלי מרוחק באוקינוס ההודי, נפגעו גם הם על-ידי גלים גבוהים, הנראה כתוצאה מרעידת האדמה שעוררה צונמי קטלני לאורך כל דרום מזרח אסיה, כך לדברי הרשויות. לא היו דיווחים מיידים על נזק רציני או קורבנות.

שירותי החירום נמצאים בכוננות באי המאוכלס בדלילות בצפון מערב אוסטרליה למקרה שהצונמי יכה בו.


הנזקים בפוקט מהצונאמי הבוקר
ידען כדור הארץ – כוכב לכת

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

דילוג לתוכן